سفر جاده ای به تونس: سرزمین باستانی

سفر جاده ای به تونس: سرزمین باستانی


ما در ماه ژوئن، از راه  تپه های خالی از درخت با اتومبیل سفر خود را اغاز کردیم. همانطور که در تپه ای در بزرگراه باری قرار داشتیم، یک دایره قوی از دیواره های باستانی غرق در منظره می شد و به سوی حومه خشک خشک می شد .


ستون های بلند و قهوه ای و آرک ها به وضوح رومی  بودند. در نگاه اول، ساختار به نظر می رسید به شدت خارج از محل، تقریبا مصنوعی، شاید نماد یک فیلم هالیوودی باشد.


همسر من، دومینیک، و من به یکدیگر نگاه کردیم و به پهنای صورت لبخند زیم.ما در خارج از روستای سفیدپوش El Jem، 127 مایلی (205 کیلومتر) جنوب شرقی شهر پایتخت تونس، در جمهوری کوچک در سواحل شمال غربی آفریقا بودیم.


همانطور که ما از طریق خیابان های باریک الجم به آمفی تئاتر رفتیم، دامنه و زیبایی ساختمان و حس گرگی های باستان بر من گذشت. من به آرامی در اطراف بقایای فروپاشی ساختار رومی قرن سوم، به دنبال جزئیات رفتم.


باد و شن و ماسه سنگ قرمز نرم را از بین می برند، تا زمانی که تنها چند اثر مبهم نجاری باقی بماند، اما عظمت این ساختار تقریبا به اندازه کولیسم معروف در رم است.


من فکرمی کردم که چگونه این شهر ساکت و آرام در آن زمان به عنوان مرکز تجارت و لوکس شهری شناخته شد، و تنها تولید کننده زیتون و دانه در جنوب ایتالیا بود.


 هیچ چیز دیگری نمیتواند حضور این استادیوم عظیم را که 300000 نفر را برای عکاسی در طول دوران روم رصد می کند توضیح دهد.


تونس با چشم انداز های غیر منتظره مانند coliseum شکوه رومی با مناظر مدرن برجسته ، از قبیل هتل های توریستی شانه به شانه در امتداد سواحل شن و ماسه شبیه کریستال آبی مدیترانه در جای خود می درخشد.


ما یک ماشین را اجاره کردیم و حرکت کردیم. من به سرعت متوجه شدم که خطوط مشخص شده در پیاده رو اغلب توسط رانندگان محلی رعایت نمی شوند و فقط بعنوان خطوط کمرنگ پیشنهادی و انعطاف پذیر در نظر گرفته می شوند!


مردم این کشور فقیر هستند و عادت به پیاده روی دارند و عابرین پیاده از جاده ها آزادانه استفاده می کنند.


من یاد گرفتم که چشم هایم را برای گروه هایی از کودکان مدرسه راه رفتن در امتداد جاده ها، چرخ دستی های پیچیده خر، دوچرخه سواران، گله های کوچک گوسفند و شتر با دقت باز کنم.


یک صبح ما به شهر معروف دیواره کایرووان، که در میان شهرهای مقدس عرب در تونس واقع شده بود، رفتیم، یک مقام رسمی از ما به جشنواره فرش سالانه Kairouan استقبال کرد و می گوید چقدر خوب بود که اروپایی ها به جشن می آمدند.


آبهای شفاف دریای مدیترانه را می توان از تراس پشت بام یک ویلای رومی بازسازی شده در کارتاژ مشاهده کرد.


در داخل حیاط ، ما فضای مهمانی را کشف کردیم. موسیقی سنتی عربی را پخش می کردند، در حالی که زنان با لباس های محلی می رقصیدند.


  و در همه جا، فرشهای دستباف و عریض با طرح های پیچیده Berber وجود داشت که کایرووان معروف است؛ این شهر دارای صدها فروشگاه از این زیبایی ها است.


دوربین های تلویزیون محلی نیز در انجا حضور داشتند.


ما در حال بررسی راه "50 شهر مسجد"، خانه معنوی همه تونسی ها بودیم. در سراسر شهر، ستون های قهوه ای و قوس های قهوه ای تمیز، و درهای چوبی دیده می شود.


مسجد جامع شهر، 13 قرن است که فرهنگی را که این شهر برجسته و منزوی را در خود جای داده است.


شهر مدرن تپه ای از کارتاژ، که در لایه ای از لایه های قدیمی ساخته شده است، به یک بندر آبی بی نظیر مشرف است.


در سرتاسر خیابان های مسکونی بخش هایی از ویلاهای باستانی و حمام های رومی بسیار زیاد وجود دارد و نیز خانه های مدرن تونسی با ستون های سنگ مرمر غول پیکر خودنمایی می کنند.


ما راه خود را به بالاترین نقطه در شهررساندیم که در آن موزه ملی کارتاژ در بالای Byrsa هیل است. در اینجا صدها آثار کاراگانینی و رومی، از سنگ مرمر سارکوفاهی سنگین تا اقلام روزمره خانواده، میانمار وجود داشت.


در خارج، دیدگاه پانوراما از مدیترانه در یک جهت و کوه های درون کوهستانی از سوی دیگر وجود داشت.


من سعی کردم تصور کنم رومیان به یک اردوگاه عظیم سلطنتی می رسند و آن سواحل را برای نابودی دشمنان خود، می سوزانند.


صد سال بعد، رومی ها به سبک خود بازسازی می کنند، کارتراژ را با هم تراز می کنند و یک شهر بزرگ با شکوه جدید را در بالای خاکستر ایجاد می کنند.


تونس با چنین تاریخی پر شده است. در Dougga، در تپه های جنوب غربی تونس، معابد و تئاترهای بزرگ رومی، انجمن و بازارهای باستانی مرمت شده است.


با سه ساعت رانندگی در ساحل جنوبی توسط جاده و بیابان بزرگ و بی نظیر وصحرای جنوب شرقی، به انگلیس می رسیم. کوه های باور نکردنی شن و ماسه در سراسر این منطقه وجود دارند که به هیچ نوع تمدنی  احترام نمی گذارند.


پیدا کردن رستوران های ساده با غذاهای ارزان قیمت بسیار آسان است، مخصوصا در نزدیکی جاذبه های اصلی تونس. غذاهای Kabob (brochette) اغلب در منو زیاد دیده می شوند هستندو می تونایم گوشت گاو، مرغ، گوسفند و گاهی غذاهای دریایی. انتخاب کنیم.


یک سوپ سبزیجات تند همراه با گوشت گاو (بره، سوسیس تند و یا مرغ) بر روی بستر از ماکارونی سمولینا  پیشنهادی خوبی است.


بعد از چند روز سفر کوتاه ما در تونس متوجه شدیم یک تور هفته ای برای این کشور شتر ها و کوسه ها با سبک زندگی مدیترانه ای که در آن قرار دارد، احساس خوبی برای گردشگران به دنبال دارد.


berimyeja.com مرجع کامل گردشگری و معرف بهترین و معتبرترین آژانس های مسافرتی ایران  • این مطلب توسط سایت بریم یه جا تهیه شده و انتشار و استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد .

  • نویسنده مطلب : فاطمه نصرتی