سفر به ایتالیا و تماشای جذابیت های وصف نشدنی ونیز


در سال 1984 نویسنده و منتقد هنر انگلیسی " جان راسکین"  در وصف ونیز نوشت : " خدا را شکر که من اینجا هستم، ونیز بهشت شهرهای دنیا است."


 ونیز شهری پرزرق‌وبرق، خیره‌کننده، پیچیده و باشهرت جهانی است. شاید به‌جرئت بتوان گفت این شهر مشهورترین و شناخته‌شده‌ترین شهر جهان است.


به‌محض پیاده شدن از فرودگاه Marco Polo شهر ونیز، شگفتی‌های شهری روی آب در مقابل شما پدید می‌آید. وارد شدن به این شهر بیشتر شبیه این است که فوت کرده باشید و بدون دردسر بهشت واقعی در مقابل شما ایستاده باشد.


سفر در ونیز


ونیز شهری است که وجود قصرهای بزرگ از مرمرهای سیاه‌وسفید و رطوبت همیشگی‌اش حسی متفاوت از هر شهر دیگری را در شما ایجاد می‌کند.جدا از شهری که هزاران افسانه‌ی متفاوت در مورد آن گفته می‌شود ، ونیز شهری است که خالی از هرگونه شلوغی و ترافیک معمول سایر شهرهای جهان است و بی‌دلیل نیست که به آن La Serenissima یا آرام‌ترین گفته می‌شود.ونیز مجمع‌الجزایری متشکل از 117 جزیره‌ی کوچک و بزرگ و متصل به یکدیگر است.این شهر در تمام ایام سال زیبا و دوست‌داشتنی است اما در زمستان هوای آن به طرز عجیبی رمانتیک و لطیف می‌شود. زمانی که نور روز با شروع باران‌های مخملی شهر را به دست شب آرام می‌سپارد.هنگامی‌که آب کانال تا اولین پنجره‌ی ساختمان‌ها بالا  می‌آید و چراغ‌های پرزرق‌وبرق شهر روشن می‌شوند و شهر تبدیل به چیزی می‌شود که مردم محلی به آن میگویند " مروارید آدریاتیک".


در ونیز چه باید دید و چه‌کارهایی باید کرد؟


این شهر درست مثل بانوی زیبایی سال، چندین هنر و چند شخصیت مختلف داشته و بسیار باهوش است. ونیز همان‌طور که پر از زرق‌وبرق و جذابیت برای توریست‌ها است، هرگز از مشکلاتی که در هتل‌ها و مهمانسراهای آن برای بازدیدکنندگان وجود دارد سخنی به میان نمی‌آورد.کارناوال هنری در ونیز


همان‌طور که شهر مکه میعادگاه روحانی برای مردم مذهبی و مسلمان در سراسر دنیا است، دیدن ونیز و تماشای کارناوال هنری معروف آن نیز در آرزوی دیرین هر هنرمندی است.این جشن سنتی که در قلب فصل زمستان اتفاق می‌افتد پر از رقص و شور و نور است و فلسفه‌ی  اجرای آن این است که مردم بدانند با شادی می‌توان بر هر اندوه و سرمایی غلبه کرد.


هرساله هزاران نفر از سراسر جهان خود را به کارناوال مشهور ونیز می‌رسانند و با پوشیدن لباس‌های خاص و زدن ماسک به این جشن سالانه می‌پیوندند. برگزاری این کارناوال بر جذابیت شهر ونیز می‌افزاید و بسیار از مردم جهان بارها و بارها در آن شرکت کرده‌اند.پل ریالتو


این پل در سال 1588 میلادی ساخته‌شده است و در کتاب مشهور " تاجر ونیزی" که توسط شکسپیر نوشته‌شده به شهرت جهانی رسیده است.این پل بعد از گذشت سال‌های طولانی که روی آب بناشده  هنوز به قدرت خود باقی است و مغازه‌های بسیاری روی آن ساخته‌شده است.


سفر در ونیز اغلب با قایق انجام می‌شود


کانال بزرگ stirring Grand Canal یا استرینگ گرند کانال ، مسیری است که با نشستن روی قایق می‌توانید از آن گذر کرده و در حین عبور به تماشای ساختمان‌های پرشکوه مرمری بنشینید.گاندول ها در ونیز


گاندول در حقیقت نام قایق‌های ویژه‌ای است که در ونیز برای نقل‌وانتقال افراد یا اجناس از آن‌ها استفاده می‌شود.اغلب اوقات گاندولر در حین راندن گاندول اشعار کهن و سنتی مردم ونیز را برای مسافران زمزمه می‌کند. در ونیز تنها حس جاری آرامش و سکوت است و به‌هیچ‌عنوان از ترافیک خبری نیست.بدون شک میدان سنت مارک مشهورترین میدان در سراسر جهان است. البته آنچه در تصویر مشاهده می‌شود صبح خیلی زود در این منطقه است و با شروع روز جمعیت بسیار زیادی از توریست‌ها و کسبه به این منطقه سرازیر می‌شوند. البته در هر نقطه از این میدان جذاب و دیدنی می‌توان در کافه‌ای نشست و درحالی‌که موسیقی زنده‌ی ونیزی برای شما اجرا می‌شود از قهوه‌ای داغ لذت برد.


دو ساختمان بسیار مشهور ونیز به نام‌های کاخ سگ‌ها یا the Doges’ Palace و دیگری سنت مارک باسیلکا یا St. Mark’s Basilica است. هردوی این عمارت های باشکوه با معماری عهد بیزانس  با کاشی‌های دست‌ساز برای دیوارها و کف و سقف‌های منقش به مردم ونیز، سربازان ونیزی و صحنه‌های آیینی و مذهبی استدرست در پشت کاخ سگ‌ها ، پل معروف و افسانه‌ای وجود دارد که دادگاه قدیمی شهر ونیز را به زندان این شهر متصل می‌کند.نمایی عجیب و دیدنی از ارتباط عدالت با آزادی.


دیدن ونیز با همه‌ی جذابیت‌های بصری، پر از جادو و رمز و راز است.


در پایان باید گفت :


اگر قصد سفر به کشور ایتالیا رادارید بهتر است بدانید که رفتن به شهرهای مختلف آن با قطار کار بسیار ساده و ارزان‌قیمتی است.پس می‌توانید با بررسی برنامه‌ی قطارهای بین‌شهری به ونیز پر جادو و سحرانگیز بروید و از حضور در این شهر پر تمدن و زیبا لذت ببرید.


berimyeja.com مرجع کامل گردشگری و معرف بهترین و معتبرترین آژانس های مسافرتی ایران  • این مطلب توسط سایت بریم یه جا تهیه شده و انتشار و استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد .

  • نویسنده مطلب : فائقه کهربایی