راهنمای سفر به جنوب شرقی آسیا در فصل بارانی

اگر قصد سفر به جنوب شرقی آسیا رو تور های بریم یجا در فصل بارانی دارید، این مطلب یک راهنمای گردشگری کشور به کشوره برای اینکه بدونید چه انتظاراتی داشته باشید در زمان فصل بارندگی!اگر در فصل بارانی به آسیای جنوب شرقی میروید در هر صورت باید همیشه چتر همراهتون داشته باشید اما کت بارانی تون رو توی خونه بگذارید بمونه! مگر اینکه دوست داشته باشید به حمام سونا زیر باران طوفانی تن بدید. حدالقل آب این باران گرم است!


از صدای رعد بلندی که باعث  میشه شیشه ها بلزرن از آمدن باران مطلع و متوجه میشید که این باران های طوفانی دیدنی هستند. سطحی ترین آمار ها میگن: یک اینچ باران در یک ساعت! که این حتی نمیتونه ذره ای از شرایط خیس شدن زیر این باران سیل آسا رو برای شما توضیح بده. تصور کنید کسی یک عالمه از سطل های پر آب بالای سر شما میریزه! یا اینکه تا قوزک پا فرو رفتید در آب دارید به سختی راه میرید و دیدتون از جلوتون به اندازه بیشتر از طول یک بازوی دست بیشتر نیست! و اینکه تا برسید پشت در خونتون تمام لباسهاتون رو مجبور میشید پشت در دربیارید، از هر جورابتون موقع چلوندن کلی آب میریزه و مجبورید حتی اسکناس های توی کیف پولتون رو با سشوار خشک کنید!


 البته که کتاب های راهنمای سفر معمولا به ما میگن که از سفر در فصل بارانی پرهیز کنیم ولی خب به دلایلی این همیشه ممکن نیست. حتی ممکنه شما به دلیل یک ماموریت کاری یا قرارداد مهم تجاری سفر کنید. ممکنه فصل بارانی یک ماه زودتر از معمول شروع شده باشد یا اینکه به سادگی شما فراموش کرده باشید که فصل بارانی کی هست و سفرتون رو به تعویق بیندازید!


 سوال علمی: چرا باران های موسمی به وجود می آیند؟


پیدایش باران های فصلی به علت فصل موسمی است که یعنی با اختلاف دما بین جرم زمین و دریا این فصل به وجود می آید. موسم (موزون یا monsoon) در واقع به معنی باد است اما بادی که همراه با خودش قطرات زیادی از رطوبت و آب باران را همراه دارد. این بادها به وسیله تغییر موقعیت مکانی خورشید در ناحیه استوایی فعال میشوند و بارش میکنند. شدت این بارش ها به نزدیکی آن کشور به خط استوا و دریای آزاد و وجود یا عدم وجود رشته کوه های زنجیره ای بستگی دارد. به علاوه بر باران ها طوفان ها نیز صورت معمول دیگری از اتفاقات فصول بارانی هستند که جلوه اعجاب انگیزی از رعد و برق و سیل همراه دارند.در این مطلب راهنمای کشور به کشور سفر به جنوب شرقی آسیا در زمان باران های موسمی را خواهیم داشت:


 تایلند


فصل بارانی در بانگوک از ماه جون تا ماه اکتبر است و در چیانگ می از ماه مه تا اکتبر. در سامویی از اکتبر تا دسامبر و در پوکت از ماه مه تا اکتبر.


باران ها تند و خشن هستند با صدای گوش خراش رعد و برق هایی که در هم میپیچند. بعضی بخش های بانگوک ممکنه در عرض بیست دقیقه دچار سیل بشه و سیلی که دو الی سه ساعت طول میکشه و همه جا رو خیس و غرق در آب میکند. شهرها از سیستم ناکارآمد فاضلاب رنج میبرن ولی هرچقدر هم لوله کشی و فاظلاب شهری درست باشه توان مقابله با این حجم از باران رو ندارد. البته تمام باران ها به این سرعت پراکنده نمیشوند. در سال 2011 وقتی تایلند 50 درصد بیشتر از حد نرمال دچار بارندگی شد سیل از شمال کشور شروع شد و آب تمامی رودخانه ها به سمت جنوب روانه شد و چند هفته بعد به بانگوک رسید. در طی چند روز شرق بانگوک 80 سانتیمتر زیر آب بود و باعث شد مردم زیادی خانه هایشان را خالی کنند و به مراکز تخلیه بروند. فرودگاه هم تا شش ماه بسته بود.


 کمبوجیه


فصل بارانی در کمبوجیه از ماه ژوئن تا نوامبر است و بویژه بارش بیشتر در ماه سپتامبر تا اکتبر. در پنوم پن، صبح ها به طرز وحشتناکی گرم و بدون ابر هستند. بعد از ظهر ابرهای بارانی جمع میشوند و در حوالی غروب اولین قطرات درشت باران روی زمین و سقف ها میچکند. در کافه های خیابونی گارسونها چتر های سر میزی رو باز میکنند. موقع شروع باران، ظرف چند ثانیه خیابان تبدیل به رودخانه روان میشود و سیل موتورسوارها از حرکت می ایستند درحالیکه عابرین پیاده در گودی مغازه ها یا زیر درخت ها یا در ایستگاه اتوبوس پناه میگیرند. رعد و برق باعث میشوند تصاویر منظره ها چشم شما را بزند و مناظر را اینگونه در حافظه ثبت کنید!


دوباره صبح روز بعد آسمان پاک و بدون ابر انگار که همیشه همینطور بوده است.


 ویتنام


فصل بارانی ویتنام از ماه مه تا نوامبر در شهر هوشی مین و از ماه مه تا سپتامبر در هانوی است. به نظر مردم فصول بارانی ویتنام به اندازه کشورهای دیگر شدید نیست. البته که انگار سطل آب روی شما میریزند اما باران ها بیشتر از یک ساعت طول نمیکشند و معمولا در شب هستند و سیل به ندرت اتفاق می افتد.


 سنگاپور


هوای سنگاپور، در یک کلمه ، غیر قابل پیش بینی است. فصل بارانی کوتاه است از نوامبر تا دسامبر ولی در بقیه طول سال بیشتر از 150 میلیمتر باران در ماه میبارد و در روزهای بارانی رطوبت به 100 درصد میرسد.


 اندونزی


فصل بارانی از اکتبر تا مارچ است. هوای اندونزی از منطقه به منطقه و از سال به سال متفاوت است . بعضی سالها کاملا خشک است و در زمان رسیدن باران مردم تبریک میگویند و شادمانی میکنند. در سالهای بارانی بارانهای سیل آسا بی وقفه در بعداز ظهر ها در تمام سال میبارند. در جاکارتا باران بسیار منطقه ای و محلی است . ممکن است شما در این سمت خیابان ایستاده باشید و خشک و بدون باران باشد و در سمت دیگر خیابان دیوانه وار در حال باریدن است!


 مالزی


هوا و بارش مالزی تحت تاثیر دو موسم است. موسم جنوب غربی از ماه مه تا سپتامبر است و موسم شمال شرقی از نوامبر تا مارچ. بنابراین مکانهای مختلف کشور در آن واحد هوای متفاوتی را تجربه میکنند. در سواحل حنوب غربی بارانی ترین ماه ها ماه مه تا اکتبر هستند و در سواحل شرقی از سپتامبر تا دسامبر. کوالا لامپور دو فصل عمده بارانی دارد: مارچ تا اوریل و سپتامبر تا نوامبر.


 باید توجه شود که ماه های نامبرده در این مطلب همیشه ثابت نیستند و در دوره ی گرمایش زمین و تغییرات جوی این دوره، پیش بینی الگوهای آب و هوایی هر روز سخت تر میشوند.در مورد اینکه آیا شما باید در طول فصل های بارانی خود را از کشور دور کنید، پاسخ این است: نه لزوما!  اگر هدفتون این است که تمام روز را در ساحل لم بدهید نروید. اگر سفر کاری است بروید چون باران مدت کوتاهی باعث آزار و اذیت شما خواهد شد و اگر سفر برای مکاشفه و ماجراجویی است حتما بروید. چرا که نه! این فصل ها و آب و هوا ها قسمتی از جذابیت های کشور مقصد محسوب میشوند و در آخر جمله معروف "الا فیتزجرالد": برای هر زندگی بارانی باید ببارد.


 


berimyeja.com مرجع کامل گردشگری و معرف بهترین و معتبرترین آژانس های مسافرتی ایران


  • این مطلب توسط سایت بریم یه جا تهیه شده و انتشار و استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد .

  • نویسنده مطلب : ن.ر