موسیقی برای روح: کاوش در بالی


بالی یک جزیره هندوئیسم در یک کشور مسلمان است که تجارت ایده آل آن نمایش رقص و هنر در جهان است.


در ابتدا من زن بالیانی را دیدم و یک سبد برگ کوچک، بافته شده از نخل خرما پر از برنج و گل.


 او سبد را در لبه ی حیاط ییلاقی که همسرم و من در ان اقامت داشتیم قرار داد.


سبد نعمتهای او یک پیشنهاد بود که او هر روز در خانه ییلاقی برایمان اماده می کرد.


این اولین هدیه من بود، و من از این که چگونه سبد برگ برگ بافته با ظرافت های فروتنانه ای از جانب مردم به خدایانشان ، شگفت زده شدم واین نخستین نعمتهای بسیاری بود که من در بالی دریافت کردم.


این مکان جادویی در یک جزیره کوچک در اندونزی واقع شده است. یک عبادتگاه بزرگ و ژرف، یک نوای موسیقی و یک سادگی مجذوب کننده برای هر تماشاگر است. فرهنگ مبتنی بر جامعه باعث شده تا بیش از سه میلیون نفر را در محدوده 87 تا 50 مایلی (یا 140 تا 80 کیلومتر) جرم زمین، فقط در جنوب استوا، حفظ کند.


یک آتشفشان فعال، ، در جزیره غالب است که با توجه به افسانه ها، خدایان در اوج برتری خود زندگی می کنند.
Gunung Agung  مقدس ترین مکان در بالی است که به اعتقاد مردم خدایان  از انجا به زندگی بالیایی نگاه می کنند.


بالی


معمولا بازدید کنندگان به بالی پرواز می کنند و در پایتخت دنپاسار فرود می آیند. اکثر آنها بلافاصله شهر را ترک می کنند و به سواحل  جنوبی کوتا می روند.


کوتا شهرت بدی دارد، که عمدتا برای توریست های غربی است. و البته، بمب گذاری تروریستی سال 2002 باشگاه شبانه "ساری" طعم تلخ در منطقه بجای  گذاشته است.


مردم بالی همیشه به سمت کوه ها و دور از دریا نگاه می کنند، بنابراین کوتا برای آنها بسیار مهم نیست، اما Ubud حیاتی است.


تعداد زیادی از اقامتگاه ها برای انتخاب وجود دارد، منوها دارای غذاهای شناخته شده هستند، و خرید برای batiks، woodcarvings و طلا و جواهر فوق العاده است.


پس از چند روز ، ما به داخل اوباد، مرکز فرهنگی بالی رفتیم بسیار صلح امیز و ارام بود راه رفتن در Ubud کار شایسته ای است چون از   هر جهت جایی زیبا و جالب خواهد بود.


ما در ووبود روح Bali را کشف کردیم.

خیابان اصلی در اوباد، جاده میمون جنگل نامیده می شود، و این واقعا منجر به جنگل پر از میمون می شود. روزی که ما وارد جنگل های سرد شدیم، میمون های کنجکاو در انتظار بودند، در حالی که یک مرد کوچک بالیایی، جاده های خاکی را می پوشاند.ما یک تپه کوتاه را راهپیمایی کردیم و جمعیت زیادی از مردم باللی را دیدیم. زنان با پوشیدن تی شرت های توری سیاه و سارنگ زرد، میوه ها و غذاهای زیبایی را در بالای سر خود حمل می کردند. کودکان در بین بزرگسالان حرکت می کنند.
یک گروه از مردان داخل یک سکو مانند از جنس  بامبو با پوشش کاغذ صورتی بزرگ گورودا قرار گرفتند.
در حالی که زنان و مردان در پیراهن های سیاه و سفید فریاد می زدند.


سپس یک سکوی  دیگر با حمل کنندگان بیشتر، این یکی با تخت سفید که تزئین شده با آینه، گل و ابریشم بود. این یک مراسم تدفین بود. مردان فریاد می زدند گویا می خواستند از تحویل روح مرده به خدایان جلوگیری کنند!!!


همراه با فریاد مردم یک ارکستر gamelan بود، موسیقی شگفت انگیزی ملودیک با استفاده از آلات موسیقی پرفروش مانند gongs، xylophones و drums. نواخته می شد.


نیمی از گورودا برداشته شد و یک جسد نمایان شد. ما شاهد یک مراسم ترحیم بودیم.


اینمراسم به این مناسبت گرفته می شود به این معنی است که اکنون مرده می تواند با خدایان خود رفت.


قبل از اینکه کمککنندگان بدن را با یک مشعل گاز روشن کنند، خواهر مرد مرده آرزو می کند روح او دریک سفر ایمن باشد.


اما در این آب و هوای مرطوب آسان نیست که سوختگی داشته باشیم، و بسیاری از افراد تلاش می کنند تا بدن را بسوزانند.


ساعت ها بعد، زمانی که همه چیز خاکستر شد ، مراسم پایان یافت.


بعدها در Ubud، ما چند رقص سنتی برای گردشگران را تماشا کردیم. هر رقص دارای معنی است - بعضی از آنها تاریخ بالیایی یا هندو را نشان می دهند  بعضی مانند Legong نشانگر هنر زنانه هستند.


همیشه دخترانی جوان هستند که رقص Legong را انجام می دهند، چهره هایشان به شدت نقاشی شده اند، انگشتان ظریفشان تقریبا به مچ دستشان چسبیده اند، چشم هایشان درشت است.
مردان جوان رقص Kechak را در مورد شاه میمون، حهنام اساطیر هندو انجام می دهند.
صدای آنها یک گوشه ی خنده و گریه است. هر دوی این رقص ها توسط ارکسترهای مهیج گاملان هدایت می شوند.


من اولین بار محو این موسیقی شدم چون از طریق خیابان های اصلی اووود رفتم، جایی که دانش آموزان ریتم های غیر معمول خود را می آموزند. این موسیقی صدایی بود که روح من را اشباع کرد.


قبل از اینکه بتوانید متوجه عمق زیبایی ها در بالی شوید ، هنر بالی روی شما کار می کند.


بالیانی به طور سنتی هیچ حرفی برای هنرمند ندارد ، هنر هرگز به عنوان بخشی ارزشمنددر بالی نبوده است.  هنر (رقص ، نقاشی، حکاکی و...) جزء زندگی روزمره مردم بالی است مانند کشاورزی .


هرچند هنر و صنایع دستی زیبا در مغازه های متعدد توسط گردشگران خریداری می شود، هنر روزمره آن بسیار چشمگیر است.


 مراسم تشییع جنازه و سارکوفاتی ها در خزانه داری نیز بسیارخیره کننده و جالب بودند.


احتمالا این خانواده یک سال یا بیشتر را برای این رویداد باشکوه صرفه جویی کرده است.


بیش از  دویست هزار معبد در بالی وجود دارد و آثار هنری باور نکردنی از بسکیا، معبد مادر تا معابد خانواده کوچک است.


معماری و مجسمه سازی معابد Bali متمایز و خاص است.


سواحل برای گرفتن ماهی و غذا برای گردشگران مناسب است چون  بالیلی ها از ساحل برای تفریح استفاده نمی کند مانند بسیاری از گردشگران، با این حال سواحل دوست داشتنی هستند.


سواحل زیبا در بالی


در سمت شمال این جزیره سواحل شن و ماسه شن و ماسه Singaraja و Lovina، مکان های خوب دریای مدیترانه است. ما یک قایق کوچک اجاره کردیم تا ما را بر روی صخره ها بگذارد، چون دلفین ها از ما جلوتر بودند.


کالیسوپوس رنگ ها، ماهی ها، مرجان ها و نور خورشید خیره کننده بود. و چند مکان عالی برای غواصی. اسباب بازی ها، تجهیزات و قایق های تفریحی برای گردشگران وجود داشت.


در راه Candidasa، در ساحل جنوب شرقی یک روستای ماهیگیری ، راننده متوقف شد و من خوشحال شدم که شاهد یک شیوه زندگی باشم که مردم در طول روزشان می گذارند.


روستای Tenganan، که دور از Candidasa نیست، مکان منحصر به فردی در جهان دارد. این جامعه یکی از تنها چند روستای باقیمانده در بالی است که مردم و فرهنگ آن بسیار متفاوت است بطوریکه در آن ارتباط برقرارکردن با بیگانه ها به شدت ممنوع است.


بومی بولیوی آنها را Bali Aga یا Old Bali می نامند. Tenganan به آداب و رسوم و شیوه هایی که پیش از رسیدن هندوئیسم پیش می رود، چسبیده است..


مردم در اینجا صنایع دستی مانند فلوت ها و کتاب های سنتی و خرما دارند


و نیز تنها محلی است که پارچه دوکاکت هنوز هم بافته می شودو این نوع هنر نوعی بافندگی است که در آن نخ ها قبل از بافتن رنگ می شوند.


البته با وجود مقاومت زیاد در برابر تغییرات باز هم  تلویزیون و برق به زندگی انها وارد شده اندولی باز هم من تصور می کنم که صدای جنگل ها در شب بیش از "MacGyver" آمریکایی قدیمی به گوش می رسد.


در Tenganan، ما بسیاری از صنایع دستی را برای فروش تحسین کردیم. یک جواهر بامبو و یک شاخه دهان از مردان جوان خریداری کردیم.
ما با یک پیرمرد در خانه تاریک خود بازی بامبو را بازی کردیم، و پس از آن یک زن ما را دعوت کرد تا پارچه ایکت او را بخریم.
او مایل بود که با ما عکس بگیرد!


در نزدیکی پایان اقامت ما، با مسافران دیگر در سمت شرق بالی،  به  Gunung Batur( خواهر کوچکتر آتشفشان Gunung Agung ) صعود کردیم  ما توانستیم  قبل از طلوع خورشید، 3000 فوت (914 متر) راه را بپیماییم.


در بالا، دهانه با غبار صبح  پر می شد و جوان بالیه به ما چای، آب و نوشابه داد. صعود شیب دار و بسیار لغزنده و کمی خطرناک بود،با این حال من تماشای بالیا را در صندل راهپیمایی به صرف نوشیدنی بسیار دوست داشتم.


سرانجام وقت آن رسیده بود که بالی را ترک کنیم. ما به روستای بندر Padangbai در ساحل جنوب شرقی رفتیم تا کشتی را به جزیره همسایه لومبوک ببریم. بعد از اینکه ما در آب آزاد به سمت هیئت مدیره رفتیم، متوجه شدم که یک برگ سبد دیگر در جلوی کشتی وجود دارد.


 سفر برای ما بسیار زیبا و لذت بخش بود.خلاصه اینکه : جدای از طبیعت شگفت انگیز و خاص ، بالی به واسطه آثار باستانی و معابد و کاخ‌های تاریخی‌اش مشهور است همچنین آتشفشان فعال و کوهها و جنگل‌های بکر و دست نخورده و فرهنگ و ذات هنرمند و هنرپرور مردم بی الایش و مهربان  آن هر گردشگر اهل ذوقی را بخود جذب می کند.


berimyeja.com مرجع کامل گردشگری و معرف بهترین و معتبرترین آژانس های مسافرتی ایران  • این مطلب توسط سایت بریم یه جا تهیه شده و انتشار و استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد .

  • نویسنده مطلب : فاطمه نصرتی