جذابیت‌های بانکوک Bangkok و معنویت جاری در چیانگ مای Chiang mai


هیچ‌کس نمی‌تواند در برابر معبدهای طلایی خیره‌کننده، سواحل زیبا و جزایر بهشتی، بازارهای شلوغ و پررونق، شهرک‌های بی‌نظیر و غذاهای تند و خوشمزه‌ی تایلند مقاومت کند. در میان شهرهای تایلند بانکوک توریستی‌تر و چیانگ مای پر از معنویت و روحانیت است. خوبی کشور تایلند این است که تمام این جذابیت‌ها را یکجا دارد.بانکوک : در فضای دور از شلوغی و مدرنیته‌ی این شهر چه می‌گذرد؟


برای دیدن فرهنگ کهن و بینش جذاب مردم محلی بانکوک باید از بافت مدرن شهر فاصله گرفت و به مناطق مسکونی در محله‌های قدیمی رفت. محله‌هایی که در آن‌ها پر از مغازه‌های آهنگری و طلا سازی است. مغازه‌هایی که در آن‌ها مجسمه‌های طلایی و باشکوه بودا برای معابد ساخته می‌شود.جذاب‌ترین بخش حضور در این مناطق تماشای بازار دست‌فروشان است. محلی که در آن  طلافروشان بساط خود را در کنار خرده‌فروشان گیاهان چینی پهن می‌کنند.


معبد طلایی بودایکی از معروف‌ترین معابد در شهر Chinatown یا چایناتون، معبد wat Traimit یا وات ترییمیت است.این معبد به نام معبد بودای طلا معروف است. قدمت این معبد بین 13 الی 14 قرن پیش تخمین زده می‌شود. مجسمه بودائی که در این معبد وجود دارد 3.3 متر طول و حدود 5.5 تن وزن داشته و از طلای ناب ساخته‌شده است.


جذاب‌ترین بازار بانکوک، بازار راه آهن یا بازار چترهای بستهیکی از جاذبه‌های شهر بانکوک تماشای بازار محلی شناخته‌شده ایست که به بازار " چترهای بسته " مشهور است.جذابیت این بازار در آن است که دست‌فروشان بساط خود را درست روی ریل قطار شهری پهن می‌کنند. هنگامی‌که قطار به نزدیکی بازار می‌رسد با بوق بلندی فروشندگان را آگاه می‌کند و آن‌ها آرام چترهای سایبان خود را بسته و بساط خود را از روی ریل قطار کنار می‌کشند و بعد از عبور کامل قطار دوباره بساط خود را پهن می‌کنند. قطار در روز 8 بار از این منطقه عبور می‌کند و این جریان به‌طورمعمول 8 بار تکرار می‌شود.


چیانگ مای : معروف به رز شمالی


در زبان تایلندی چیانگ مای به معنی شهر جدید است. این شهر در سال 1296 میلادی تأسیس‌شده است و مسئولان فعلی آن در تلاش جدی برای ثبت این شهر در فهرست میراث ملی یونسکو هستند.این شهر در اطراف رودخانه‌ی پینگ ساخته‌شده است و مردم محلی معتقدند رودخانه در حقیقت اژدهای قدرتمندی است که از شهر آن‌ها محافظت می‌کند.


در برابر خدایان معابد چیانگ مای


یکی از معابد طلایی چیانگ مای


ویژگی برجسته‌ی چیانگ مای معابد زیبای موجود در شهر و اطراف آن است.یکی از مهم‌ترین این معابد، معبد wat phra that doi یا وات فرا دات دوی است.این معبد در 15 کیلومتری  از شهر واقع‌شده است. افراد زیادی هرروز در این معابد حضور یافته ، بخور دود می‌کنند و به مجسمه‌های بودا ادای احترام می‌کنند.


پارک ملی Doi Inthanon


این پارک از جاذبه‌های دیدنی این منطقه است.پارکی که معبد مخصوص ملکه‌ی تایلند در آن قرار داشته و مکانی جذاب و کمی مرموز است.


 معبدWat phrasing یا وات فرا سینگاین معبد محترم‌ترین معبد چیانگ مای است. این معبد با سقف‌های زیبا، تزئینات فراوان، موزاییک‌کاری خیره‌کننده و نقاشی‌های دیواری نمادی از غنای فرهنگی مردم این منطقه است.


در کل باید گفت :


بانکوک شهری سرشار از جاذبه‌های مدرن با ساختمان‌های بلند و معماری پیچیده در کنار بافت سنتی که معرف خوبی از فرهنگ غنی و تمدن کهن مردم تایلند است و چیانگ مای نمادی از مذهب و عقاید محکم مردم این سرزمین است.


berimyeja.com مرجع کامل گردشگری و معرف بهترین و معتبرترین آژانس های مسافرتی ایران  • این مطلب توسط سایت بریم یه جا تهیه شده و انتشار و استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد .

  • نویسنده مطلب : فائقه کهربایی