بخش هایی از موزه هرمیتاژ در سنت پترزبورگ

بخش هایی از موزه هرمیتاژ


در مقالات دیگری راجع به بخش های گوناگون موزه هرمیتاژ اطلاعات مختصر و مفیدی را در اختیار علاقمندان به هنر و گردشگری در سنت پترزبورگ گذاشتیم.


در این مقاله نیز سعی داریم چهار بخش از موزه هرمیتاژ را به اختصار معرفی نماییم که عبارت اند از: بخش باستان شناسی، بخش هنر های ما قبل تاریخ، بخش هنر های شرقی و بخش سکه شناسی، که در ادامه ره طور مختصر راجع به هرکدام از این بخش ها اطلاعات جامعی را ارائه خواهیم داد.


1: بخش باستان شناسیسالن مشترك که با مجسمه های سنگ مرمر تزئین شده است


این قسمت از موزه که در طبقه اول قرار گرفته، اغلب نادیده گرفته شده است و مستلزم توجه بیشتری می باشد، به ویژه به خاطر اینکه در برخی از اتاقهای زیبای تزئین شده در هرمیتاژ قرار دارد.


این بخش مجموعه ای از گالری های آثار باستانی شامل 31 سالن می باشد که شامل آثاری از تمدن های باستانی آشوری، بین النهرین و مصری، و همچنین مقادیر زیادی از آثار باستانی یونانی و رومی است.مجسمه شیر ساخته شده از سنگ مرمر، متعلق به اوکراین


مسلماً بسیاری از مجسمه ها، از جمله آن هایی که تزیین شده هستند، و آنها که در سالن سنگ مرمر سبز قرار دارند و بیشتر از بقیه تزئینی هستند، از لحاظ تاریخی بسیار قابل توجه می باشند. بسیاری از آنها آثار رومی یونانی هستند.


در میان آثار برجسته این مجموعه می توان به مجموعه های آثار باستانی مانند مجموعه ای عالی از گلدان های آنتیک که با طرح های تصویری سیاه و قرمز مشخص می شوند اشاره نمود.


2: بخش هنر های ما قبل تاریخ:


این بخش از موزه که به شاهکارهای هنر اروپایی هرمیتاژ مشهور است، اغلب توسط بازدید کنندگان به دلیل عجله ای که در بازدید از موزه دارند نادیده گرفته شده است. این مجموعه جالب توجه به شناخت فرهنگ مردم باستانی سرزمین سیبری می پردازد.یک شانه طلایی مربوط به قرن چهارم در یونان


تاریخچه جمع آوری این مجموعه به دوران سلطنت پیتر بزرگ بر می گردد، زمانی که شاهزاده میخائیل گاگارین در سال 1715 ده نمونه از عتیقه های طلای باستانی را از استان توبولسک به عنوان هدیه به امپراتور تقدیم کرد.


سپس اشتیاق پیتر به ایجاد چنین مجموعه ای بیشتر شد، و به زودی نمونه های تازه ای از این آثار به سمت سنت پترزبورگ سرازیر شدند. این آثار از گورستان های باستانی در سیبری خارج شده بودند.


بخش عمده این مجموعه از کاوشهای علمی قرنهای 19 و 20 است و شامل مواردی می شود که قدمت آن ها به دوران پالئولیت بر می گردد که در عمق سیبری قرار داشته اند.


برجسته ترین مجموعه شامل نمونه هایی از آثار طلایی اسکیتی (قرن چهارم تا سیزدهم قبل از میلاد) است که شامل بسیاری از کمربندهای طراحی شده از روی حیوانات معروف و محتویات تپه های آلتاتی می شود.


همچنین توجه ویژه ای به جمع آوری آثار فلزی فوق العاده به جا مانده از فرهنگ های کوبان و کلچین شده است؛ فرهنگ هایی که در منطقه قفقاز در قرون وسطی برنز و قرون وسطی شکوفا شدند.


3: بخش هنر های شرقی:


یکی از مجموعه های خیره کننده هرمیتاژ که تا کنون مورد بی توجهی فراوانی قرار گرفته، بخش هنر های شرقی است که به آرامی در حال احیا و سازماندهی خود می باشد؛ چیزی که برای این بخش بسیار مورد نیاز است.


این بخش از موزه  که در طبقه سوم موزه و فراتر از تالارهای شلوغ مدرن هنر اروپایی واقع است، تقریبا خالی است  و بازدید کنندگان کمی در آنجا حضور دارند، حتی در فصل اوج بازدید ها.بخش مربوط به هنر ژاپنی در موزه ارمیتاژ


اما این امر نا عادلانه است. زیرا مجموعه، اگر چه از لحاظ کیفیت ممکن است متفاوت باشد، اما شامل برخی از نمایشگاه های جذاب است که ارزش دیدن را دارد.


بخشی از هنرهای شرقی در هرمیتاژ شامل یافته های باستان شناسی از حفاری در امتداد جاده ابریشم در آسیای مرکزی، شامل مجموعه ای از آثار هنری از خوارزم و پاندجیکنت، شهرهای در حال حاضر ازبکستان است که از قرن 1 تا 8 قرن بیست و یکم رشد کرده اند. این بخش شامل سنگ های زیبا و مجسمه های چوبی و نقاشی های دیواری قابل توجه است.


همچنین مجموعه ای از نقره و سنگ های حکاکی شده از ایران در دوره ساسانی، دولت زرتشتیان است، در اینجا وجود دارد که بسیار جذاب است.


حتی در مجموعه های کمتر نمایش داده شده، هنوز گنجینه های پنهانی وجود دارد که شایسته آن هستند که از آنجا بیرون بیایند و مورد بازدید قرار گیرند.


4: بخش سکه شناسی:سکه ای در موزه هرمیتاژ


این مجموعه وسیع سکه ها، مدالها، و مهر و موم هایی را در بر دارد که احتمالا فقط مورد توجه علاقه مندان واقعی قرار می گیرد، گرچه این بخش بیش از یک سوم کل مجموعه ارمیتاژ برای این مجموعه قابل توجه است.


مجموعه ای از سکه ها، به طرز وحشتناکی قابل توجه است که قدمت آن به قرن هفتم پیش از میلاد در یونان می رسد.


و از جمله آثاری که در اینجا وجود دارند، همچنینر می توان به سکه های پوتلیام مصر، ستاره های طلایی از سلطنت الکساندر بزرگ، و همچنین بیش از 300،000 سکه روسی از قرون وسطی تا امروز را نام برد.


از دیگر مجموعه های کلکسیون سکه شناسی، مدالها و جوایز اتحاد جماهیر شوروی، و برخی از مدالهای روسیه امپریالیستی (قبل از شوروی) که جمع آوری شده اند، قابل توجه است.


 


berimyeja.com مرجع کامل گردشگری و معرف بهترین و معتبرترین آژانس های مسافرتی ایران  • این مطلب توسط سایت بریم یه جا تهیه شده و انتشار و استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد.

  • نویسنده مطلب: ستار کنجوری