سه موزه زیر مجموعه موزه دولتی روسیه در سنت پترزبورگ

در مقالات قبلی، موزه دولت روسیه و کاخ میخائیلوفسکی که اصلی ترین مجموعه موزه دولتی روسیه در سنت پترزبورگ می باشد را معرفی و بررسی نمودیم.


در این مقاله سه موزه دیگر (مجموعه های قصر ماربل، قلعه میخائیلوفسکی و قصر استروگانوف) را که زیر مجموعه موزه دولتی روسیه هستند را برای علاقمندان به هنر و گردشگری در روسیه، به طور خلاصه معرفی و بررسی می نماییم:


1: مجموعه های قصر ماربل (Marble Palace Collections)سالنی از سنگ مرمر در قصر ماربل


مانند برخی از جالبترین محل های نمایشگاهها و موزه ها در روسیه، قصر ماربل یا کاخ مرمر نیز شامل دو مجموعه دائمی است.


یکی از آثار اهدا شده به موزه روسیه در دهه 1990 توسط برادران رژفسکی، یاکوف و لوسف به آن اهدا شد؛ که موفق به ساخت مجموعه قابل توجهی از آثار قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم توسط نقاشانی از قبیل میخائیل نستروف، مستیسلاف دوبووژینسکی و کوزما پتروف ودکین شد.


مجموعه آثار آنها که حاوی 503 قطعه است، شامل نقاشی ها، نقشه ها و مجموعه غنی از هنرهای کاربردی، از جمله مجموعه های گسترده ای از ساعتهای چینی و عتیقه.اثری هنری در قصر ماربل در سنت پترزبورگ


مجموعه دائمی دیگر کاخ سنگ مرمر، موزه لویدویگ (Ludwig Museum) است که بر منابع مشهوری از موزه لویدیف در کلن استوار است و توسط پتر و ایرنه لودویگ در سال 1995 برای کمک به فهم هنر قرن بیست و یکم در بین مخاطبان روسی آینده تأسیس شد.


با استفاده از 118 اثر هنری که توسط لوودویگ ها به موزه ارائه می شود، از جمله قطعاتی که توسط برخی از بزرگترین مشاهیر در هنر مدرن ارائه شده است، این مجموعه تلاش می کند که در فضای محدود، طیف وسیعی از سبک ها و رسانه ها را به مخاطبان خود ارائه دهد.


2: مجموعه های قلعه میخائیلوفسکی (Stroganov Palace Collections)


از آنجایی که قلعه میهیلوفسکی در سال 1994 تبدیل به موزه دولتی روسیه شد، با در بر گرفتن چندین موزه دیگر، به تعداد بیشتری از مجموعه های دائمی تبدیل شده است که عمدتا شامل آثار هنری قرن های 18 و 19 می باشد.تابلوهای عکس در مجموعه ای از قلعه میخائیلوفسکی


در کار بازسازی در قلعه که رو به اتمام است، از فضای آن به طور فزاینده ای برای مجسمه سازی استفاده می شود. مجموعه اصلی این گنجینه، بخش بازسازی مجسمه است، که صدها اثر مجسمه سازان روسی از قرن های 18 تا 20 میلادی را نمایش می دهد.


این کلکسیون به تازگی با افزودن بیش از صد اثر از اوایل قرن بیستم غنی تر از قبل شده است.


این نمایشگاه دارای راهنماهای رایانه ای است که به خوبی سازماندهی شده اند؛ و از برجسته ترین بخش های آن م توان به مجموعه بزرگی از آثار ظریف پائولو  تروبتسکوی (Paolo Trubetskoy) اشاره نمود.راه پله های بزرگ کاخ میخائیلوفسکی


در جای دیگری از این قلعه، کلکسیون هنرمندان خارجی در روسیه وجود دارد که کار هنرمندان فراوانی را جمع آوری می کند که بسیاری از آنها توسط دادگاه امپریالیست استخدام شده و به کار گرفته شده و در قرون 18 و 19 به سن پترزبورگ آمده بودند.


در حالیکه بعضی از هنرمندان برجسته قبلا شهرت خود را در کشورهای مادری خود ساخته بودند، بسیاری از آنها در سن نوجوانی به روسیه می آمدند (مانند نقاش پرتره انگلیس، جورج داو و الیزابت لوئیس و گیته لو برون، معروف ترین زن هنرمند قرن هجدهم که پس از انقلاب فرانسه فرار کردند).


آنها در روسیه به راحتی باقی می ماندند و توسط کمیسیون های مهم که توسط اشراف روس اداره میشد، جذب و نگهداری می شدند؛ که به نظر می رسید در میان آنها نقاشی های هنرمندان اروپای غربی از بقیه مدرن تر بودند.


3: مجموعه قصر استروگانوف (Stroganov Palace Collections)


این ساختمان تاریخی در خیابان پروسپکت نوسکی (Prospekt Nevsky) توسط موزه دولتی روسیه خریداری شده است؛ و یکی از زیباترین کاخ های سنت پترزبورگ است که توسط بارتولومو راسترلی در زمان سلطنت الزایبا ساخته شده است.سقف سالن غذاخوری بزرگ در کاخ استروگانف


یکی از برجسته ترین خانواده های روسیه، استروگانوف ها نه تنها نقش مهمی در تاریخ دولت روسیه داشتند بلکه در تشکیل سلیقه های اشرافی و فرهنگی روسیه نیز نقش داشتند.


این کاخ توسط موزه دولتی روسیه با حوصله بازسازی شده است تا زمینه های درخشش این ساختمان را برای دوران پر افتخارش در اواخر قرن 18 و اوایل قرن نوزدهم فراهم آورده باشد.نمای داخلی قصر استروگانف


در کنار یک سلسله اتاق ها که در یک سالن روبه روی یک دیگر قرار دارند، اتاق های دولتی نیز کاملاً بازسازی شده اند.


کاخ استروگانوف در حال حاضر نمایشگاه های دائمی ظرف های چینی تاریخی که ارتباطی تاریخی با این ساختمان دارند را ارائه می دهد.


berimyeja.com مرجع کامل گردشگری و معرف بهترین و معتبرترین آژانس های مسافرتی ایران  • این مطلب توسط سایت بریم یه جا تهیه شده و انتشار و استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد.

  • نویسنده مطلب: ستار کنجوری