کاخ زمستانی موزه هرمیتاژ در سنت پترزبورگ، میراثی به جای مانده از تزار ها (2)

کاخ زمستانی موزه هرمیتاژ در سنت پترزبورگ، مهم ترین بخش از این موزه بوده و مرکز آن به شمار می رود. این ساختمان یکی از مشهور ترین ساختمان های روسیه بوده و در تارخ معاصر روسیه یکی از مهم ترین ساختمان این کشور به شمار می رود.کاخ زمستانی سنت پترزبورگ


در مقاله قبلی درباره تاریخ ساخت آن و چگونگی تکوین این ساختمان مطالبی را در اختیار علاقمندان به گردشگری در روسیه قرار دادیم، و در این مقاله ادامه آن را به شما مخاطبان محترم بریم یجا تقدیم می نماییم.


در دسامبر 1837، در کاخ زمستانی دچار آتش سوزی شد و آتش تقریباً تمام فضای داخلی آن را نابود کرد. تنها با تخریب سه پاساژ بین دو ساختمان امکان جلوگیری از گسترش آتش به مجموعه های هنری با ارزش در هرمیتاژ ممکن بود، و این کار انجام شد تا آتش مهار شود.راه پله اردن (جردن) در کاخ زمستانی سنت پترزبورگ


امپراتور نیکلاس دستور داد که بازسازی قصر طی یک سال تکمیل شود، و یک تلاش فوق العاده با توجه به تکنولوژی ساخت و ساز در آن زمان، برای بازسازی انجام گرفت. فضای داخلی قصر تحت نظارت واسیلی استاوف بازسازی شد، در حالی که معمار همسایه اش، الکساندر بریولوف طرح های جدید بیشتری را در سبک های معاصر، به آن اضافه کرد.


آلکساندر دوم آخرین شاهزاده ای بود که کاخ زمستانی را به معنای واقعی به عنوان محل اقامت اصلی خود به کار می برد. پس از ترور او در سال 1881، معلوم شد که کاخ برای اقامت امنیت بیشتری دارد.(اولین تلاش برای ترور او، یک سال قبل تر، یک بمب بود که در اثر آن چند اتاق در کاخ آسیب دیده و 11 نگهبان را به قتل رساند).منظره ای شبانه از کاخ زمستانی در سنت پترزبورگ


الکساندر سوم و نیکلاس دوم هر دو خانه های خانوادگی خود را در کاخ های حومه، ابتدا در گچینا (Gatchina) و سپس در کاخ الکساندر (Alexander Palace) در تزارسکی سلو (Tsarskoye Selo) راه اندازی کردند.


با این وجود، کاخ زمستانی هنوز برای برگزاری مراسمات و پذیرایی های رسمی مورد استفاده قرار می گرفت. شلیک مهیج و معروف توپ در یادبود سالگرد سلطنت تزار الکسای میهی لیوویچ (1676-1676)، دومین تزار رومانوف که در سال 1903 برگزار شد، آخرین رویداد مهم برگزار شده توسط خانواده امپراتوری در کاخ زمستانی بود.


در سال 1905 کاخ زمستانی شاهد یک کشتار دسته جمعی خونین در میدان کاخ بود، زمانی که هزاران نفر از کارگران برجسته در اعتراضات صلح آمیز به دیدار تزار به آنجا رسیدند و توسط یک گارد از نیروهای نظامی که دستور آتش داشتند، قتل عام شدند.


اگرچه نیکلاس دوم مسئول اصلی این فاجعه نبود، اما این اتفاق آغازی برای پایان دادن به قدرت خانواده امپراتوری شد که در اقامتگاه حومه ای خود به طور فزاینده ای از مردم جدا شده بود.منظره ای کاخ زمستانی در جوار رودخانه نوا


کاخ زمستانی رسما افتتاح نخستین مجلس دوما (Duma) را در سال 1906 به خود دید. نیکلاس دوم و همسرش نیز به قصر بازگشتند تا سال 1914 از سلطنت خلع شوند.


با این حال، کاخ زمستانی خیلی زود بسیاری از ثروت های خود را از دست داد و تبدیل به یک بیمارستان موقت برای سربازان زخمی شد.


در سال 1917، پس از استعفای نیکلاس دوم و انقلاب فوریه، کاخ زمستانی به مرکز حکومت موقت تحت حاکمیت الکساندر کرانسکی تبدیل شد. و اما به جای خانواده امپریالیستی، این نیروهای انقلابی تحت رهبری بلشویک ها بودند که علیه این اقتدار الکساندر، کاخ را محاصره کردند و او را به قتل رساندند.یکی از دالان های کاخ زمستانی در سنت پترزبورگ


در هرج و مرج پس از آن اتفاقات، بخشی از روت های کاخ زمستانی مورد غارت قرار گرفت، از جمله انبارهای انبوهی از گنجینه های امپراتوری. (هرچند غارت ها به موزه هرمیتاژ گسترش نیافت).


کاخ زمستانی در تاریخ 17 اکتبر 1917 بخشی از موزه ملی هرمیتاژ بود. اگر چه سیاست بلشویک در ابتدا حذف تمام نمادهای امپراتوری از کاخ بود و از موزه به عنوان مکانی برای انقلاب استفاده می کرد، اما پروژه بازسازی آن در دهه های 1940 و 1950 که در طول محاصره لنینگراد سبب شد که ساختمان های زیادی برای این باز سازی تحت تأثیر قرار گیرد، آغاز یک فرآیند مداوم برای بازگشت شکوه دوران امپراتوری به بسیاری از اتاق های کاخ بود.


اتاق های دولتی کاخ زمستانی در حال حاضر یکی از محبوب ترین بخش های هرمیتاژ را تشکیل می دهند و لازم است در بازدید از سنت پترزبورگ بازدید از این اتاق ها را نیز در برنامه خود قرار دهید.


berimyeja.com مرجع کامل گردشگری و معرف بهترین و معتبرترین آژانس های مسافرتی ایران  • این مطلب توسط سایت بریم یه جا تهیه شده و انتشار و استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد.

  • نویسنده مطلب: ستار کنجوری