راهنمای مسافرت به روسیه (3)

راهنمای مسافرت روسیه برای گردشگرانی که قصد مسافرت به روسیه را دارند و یا هر مسافر دیگری که میخواهد به روسیه برود بسیار ارزشمند است. زیرا در روسیه قوانین بسیاری در مورد ورود به روسیه و ماندن در آنجا برای خارجی ها وجود دارد که بی اطلاعاتی از آن ها برای گردشگران می تواند درد سر ساز باشد.


در دو مقاله قبلی (راهنمای مسافرت به روسیه-1 و راهنمای مسافرت به روسیه-2) چند مورد از قوانین و نکاتی که برای مسافرت به روسیه لازم است بدانید را مرور نمودیم و در این مقاله نیز نکات دیگری را در این باره یاد آوری می کنیم:


 


6) مسافرت های شهری:


مترو برای مسافرت های شهری وسیه ای ارزان و کار آمد است. در مسکو چندین ایستگاه بسیار عمیق به عنوان پناهگاه در هنگام حملات هسته ای ساخته شده است. البته همه این ایستگاه ها در دسترس عموم نیستند.


بیلط های مترو در هر ایستگاه در غرفه های مخصوص فروخته می شود. ایستادن در صف یک از فکتور های زندگی رد روسیه می باشد. بنا بر این برای ایستادن در صف های طولانی و زمان بر حتی در ساعت های هایی که عجله دارید آماده باشید. در مورد خرید بلیط مترو نیز ممکن است مجبور باشید در صف خرید قرار بگیرید. بلیط های مترو در انواع کاغذی و سکه ای فروخته می شوند.


برای قیمت های بالای بلیط ها آماده باشید. در سن پترزبورگ حد اقل بیست دلار برای بلطی باید هزینه کنید، و این معنای متفاوت بودن یا سریع تر بودن قطار ها نیست. در سن پترزبورگ در ساعت های شلوغ ممکن است حرکت سرعت جابه جایی میان برخی از ایستگاه بسیار کند باشد و تفاوت زیادی با سرعت پیاده روی نداشته باشد. در روسیه کمتر در مورد خدمات کابین ها چیزی ثبت شده است. بنا بر این قضاوت به آن را موکول کنید به هنگان استفاده از کابین های نا مشخص که به طور شناسی آز آن ها استفاده می کنید. در ارائه این خدمات روند فاسدی وجود دارد.


7) مسافرت بین شهری:


رویای مسافرت با راه آهن ترنس سیبرین (trans-Siberian) را دارید؟ پیش از سوار شدن به قطار به این موضوع توجه داشته باشید که روسیه بسیار پهناور است.


اگر تعطیلات خود را در یک منطقه میگذرانید و از تماشای مداوم حاشیه های آن خسته شده اید، برای دیدن مناطق دیگر از پرواز های داخلی استفاده کنید.در شهر های بزرگ می توانید بلیط پرواز ها را از قبل رزرو نمود، اما در شهر های کوچک بلیط ها به صورت نقدی در فرودگاه فروخته می شوند.


گیت های خروج در فرودگاه های مختلف ممکن است متفاوت باشند و علائم فقط به خط سیریلیک هستند. بسیاری از فرودگاه های داخلی هنوز سبک دوران شوروی را دارند. برای مثال در ماه سپتامبر در فرودگاه داخلی سنت پتررزبورگ ممکن است قبل از پرواز 40 دقیقه بر روی یک صندلی یخ زده در فضای باز منتظر بمانید.


برای ط نمودن فاصله های متوسط، قطارها یک گزینه خوب برای مسافرت هستند. قطار اکسپرس بین مسکو و سن پترزبورگ مسافران را جابه جا می کند و طی کردن این فاصله با این قطار چهار ساعت طول می کشد.


این را در نظر داشته باشید که سیگار کشیدن پیاپی در روسیه عملی محبوب است. اگر این موضوع شما را ناراحت می کند، بسیاری از روس ها به حضور جمع در فضا های بسته احترام می گذارند و فقط در خارج از آن محفظه سیگار می کشند. در قطار نیز معمولاً برای سیگار کشیدن به فضا های باز و خارج از کابین ها برای سیگار کشیدن می روند.


اجاره خودرو در روسیه توصیه نمی شود، مگر اینکه هم صحبت به زبان روسی را بدانید و هم اعصابی قوی داشته باشید! شرایط جاده ای در بعضی مناطق بسیار بد است و ایستگاه های بازرسی یک پدیده معمولی در طول جاده های می باشد. اما در جاده های جدید ممکن است امکانات رفاهی بیشتری مانند چند ایستگاه گاز یا رستوران در طول مسیر وجود داشته باشد.


گردشگران می توانند در روسیه به مدت 60 روز با یک گواهینامه رانندگی معتبر ایالات متحده و ترجمه روسی اسناد رسمی مربوطه رانندگی کنند. مجوز رانندگی بین المللی از انجمن اتومبیل های آمریکایی یا اتحادیه خودروهای آمریکایی نیز قابل قبول است. بیمه معتبر برای رانندگی در روسیه مورد نیاز است.


8) جرم و مسائل امنیتی:


مافیا، ارازل و اوباش، مستی ناشی از ودکای بیش از اندازه، تروریسم ... هنوز هم ماجرا های بدی در روسیه وجود دارد. عوامل زیادی در ایجاد نا امنی و کنترل آن در روسیه وجود دارد. وزارت امور خارجه ایالات متحده در مورد سفر به چچن و قفقاز شمالی به اتباع ایالات متحده هشدار داده است. زیرا که اقدامات تروریستی، بمب گذاری ها و آدم ربایی هایی در این مناطق رخ داده است.


در شهرها، جمعیت و اجتماعات عمومی می توانند امنیت لازم را برای مردم  نداشته باشند. تهدید ها گاهی اوقات واقعی است: گاهی بمب گذاری در مترو، اتوبوس، قطار، و پرواز ها وجود دارد.ممکن است یک شب تظاهراتی در میدان سرخ برگزار شده و محدودیت هایی برای ورود به این منطقه در نظر گرفته شود. اگر چنین شرایطی را در روسیه مشاهده کردید بهتر است آن شب را در هتل خود بمانید، یا برای خرید به مناطق اطراف بروید- جایی که از هیاهو و مرکز اتفاقات دور باشد.


متأسفانه حکومت روسیه با نژاد پرستی در این کشور مبارزه نمی کند. گاهی گردشگرانی که از آفریقای جنوبی، جنوب آسیا، شرق آسیا، قفقاز یا خاورمیانه به روسیه سفر میکنند، توسط افراد نژاد پرست مورد حملات خشونت آمیز قرار گرفته اند. حملاتی خشونت آمیز علیه شهروندان آمریکایی که عضو اقلیت ها هستند نیز گزارش شده است.


9) خرید:


دوست دارید که کالا هایی دارای هویت اصیل روسی را خریداری نمایید؟ سماور ذغالی روسی قدیمی را دوست دارید؟ کتاب راهنمای کلوچه پزی روسی را که در یک مغازه فروش کتاب های قدیمی دیده اید را دوست دارید که داشته باشید؟ می خواهید یک سکه قدیمی روسی را با خود به یادگار ببرید؟ و یا یک اوور کت نظامی مربوط به دوران شوروی که هنوز سالم و قابل استفاده است به شما چشمک می زند؟ دست نگه دارید. بهتر است در مورد خرید اینگونه اقلام تجدید نظر کنید.این را در نظر داشته باشید که روسیه دارای قوانین سختگیرانه علیه صادرات محصولات دارای ارزش فرهنگی است. حتی کفش های باله روسی ساخته شده "برای صادرات از روسیه" مهر می شود. تلاش برای به دست آوردن چنین مواردی از روسیه می تواند شما را در معرض خطر دستگیری و بازداشت قرار دهد، حتی اگر فکر می کنید که آنها را کاملاً قانونی و از یک منبع معتبر خریداری کرده اید و مالک قانونی این اقلام هستید.


به دلایل امنیتی، همیشه رسید کالا های خریداری شده را نزد خود نگه دارید. در مورد این گونه اقلام نیز هر چیزی که قدیمی و گران است نیاز به گواهی تایید بی ارزش بودن آن دارد. این گواهی نامه ها را از وزارت فرهنگ روسیه می توانید تهیه نمایید.


10) تفریح:


مسافرت در روسیه می تواند فراموش بسیار خاطره انگیز و به یاد ماندنی باشد، مخصوصاً برای دوستداران هنر. گذشته از صحنه باشگاه مسکو، جشنواره شبهای سفید سنت پترزبورگ، اپرای با شکوه و رقص در مراکز ماریینسکی و بلشویکی وجود دارد.در روسیه نیز همانند هر کشور دیگری، اگر قوانین مورد نیاز را خوب بدانید، می توانید تفریحات خود را به حد اکثر برسانید و از ماندن در این کشور زیبا و خاص به اندازه کافی لذت ببرید.


روس ها خیلی زود به خارجی ها لبخند می زنند، و این نشان دهنده خوشحالی صادقانه ایشان از دیدن خارجی ها می باشد.


berimyeja.com مرجع کامل گردشگری و معرف بهترین و معتبرترین آژانس های مسافرتی ایران  • این مطلب توسط سایت بریم یه جا تهیه شده و انتشار و استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد .

  • نویسنده مطلب : ستار کنجوری