راهنمای مسافرت به روسیه (1)

راهنمای مسافرت به روسیه به شما کمک می کند تا بدون شرکت در تور های گردشگری روسیه و به طور مستقل به روسیه سفر کرده و در این کشور پهناور به گردش بپردازید.همچنین، شرایط ماندن در روسیه نیز با بسیاری از کشورهای دیگر متفاوت است و نکات مهمی در این مورد وجود دارد که برای ماندن بدون دردسر در روسیه باید از آنها مطلع شد.


در سال های اخیر، روسیه کار سختی را در پیش گرفت و خود را از حاشیه های خاکستری کمونیسم به دور نگه داشته است. تئاتر بلشویک یکی از مشهور ترین تئاتر های جهان پس از 6 سال بازسازی چند میلیون دلاری، مشهورترین جاذبه هنری مسکو در ماه اکتبر 2011 شناخته شده است. سنت پترزبورگ در حال حاضر به عنوان دیار شاهزادگان به شمار می رود و به عنوان یک سایت میراث جهانی یونسکو مورد ستایش این نهاد و همه گردشگران خود قرار گرفته است.


مسافرت به طور مستقل این امکان و انعطاف پذیری را فراهم می سازد که جاذبه های گردشگری را مستقلاً و به دور از آداب و محدودیت های خاص در بازدید از آن ها، ببینیم.


اما بی اطلاعای از قوانین روسیه می تواند به طور نا خواسته باعث به وجود آمدن مشکلات زیاد و سخت برای گردشگران شده و مسافرت آن ها را خراب کند.


بنا بر این در ادامه نکات مهمی را برای کسانی که می خواهند به روسیه مسافرت کنند یاد آوری می کنیم:


1) ویزاولادیمر پوتین رییس جمهور روسیه، وعده "رژیم بدون ویزا" را برای جام جهاانی 2018 داده است. اما تا قبل از آن زمان برای ورود به روسیه نیاز به ویزا دارید. برای اخذ ویزا می توانید به سفارت یا کنسولپری روسیه مراجعه نمایید.


اخذ ویزای گردشگری حدوداً یک ماه طول می کشد و این مدت برای انواع دیگر آن ممکن است طولانی تر نیز بشود.


قوانین روسیه هیچ استثنایی را برای اشخاص قائل نمی شود، حتی اگر شما در داخل هواپیما و در حال خروج از روسیه باشید.


من این موضوع را به سختی آموختم. هنگامی که دو هفته قبل از عزیمت به مسکو یک بلیط تخفیف دار برای پرواز مسکو خریدم و گمان می کردم که تا دوهفته دیگر با در دست داشتن ویزا به مسکو خواهم رفت و با این تخفیف در هزینه های خود صرفه جویی کرده ام. سپس متوجه شدم که من تنها یک صفحه خالی در  پاسپورتم دارم که آخرین صفحه آن است، که نمی تواند برای ویزای روسیه استفاده شود! بنابراین مجبور شدم برای دریافت گذرنامه جدید و همچنین یک ویزای عجولانه درخواست بدهم. پس از چند شب بی خوابی، ویزای خود را یک روز قبل از عزیمت دریافت کردم.


نابراین برای این که درد سری برای اخذ ویزا نداشته باشید یک ماه قبل از مسافرت برای آن درخواست بدهید.


همچنین اگر زیاد به مسافرت می روید مطمئن شوید که هنوز چند برگ خالی در پاسپورت شما وجود دارد. پروسه فوری ویزا ممکن است در سه روز انجام شود، اما روال معمولی آن بین 10 تا 20 روز به طول می انجامد. پروسه اخذ میزای خانوادگی بیشتر از 20 روز زمان می خواهد. روزی که درخواست خود را ثبت می کنید نیز جزو روزهای کاری برای صدور ویزا محسوب نمی شود.


برخی آژانس های مسافرتی برای دریافت هزینه های بیشتر کارهای اخذ ویزا را برای شما انجام می دهند، که ممکن است باعت سر در گمی شما نیز بشود، اما زمان آن را کاهش نخواهد داد.


اگرکنسوگری روسیه در نزدیکی شما وجود دارد یا اشخاصی که در مورد اخذ ویزا از طریق پست تجربه دارند مشورت نمایید. در غیر این صورت، اقدام برای اخذ ویزا از طریق ایمیل را فراموش کرده و به یک آژانس مسافرتی برای این کار مراجعه نمایید.با این که برای اخذ ویزای روسیه لازم نیست که رسماً لیسانس حقوق بین الملل داشته باشید، اما درواقع و با توجه به سخت بدون شرایط و موضوعات به نظر میرسد که اینطور باشد (داشتن مدرک حقوق بین الملل). به هر حال توجه به موارد زیر و در نظر گرفتن این موارد برای شما الزامی می باشد:  • داشتن یک حامی (اسپانسر) روسی (هتل، خوابگاه، آژانس تور، اقوام یا دوستان). برای حامیان خانوادگی، اسپانسر از دفتر محلی در روسیه یک دعوت نامه دریافت می کند و آن را برای شما می فرستد. به همراه دعوت نامه یک کوپن (مدرک پیش پرداخت برای اقامت) نیز باید برای شما ارسال نماید. اگر می خواهید به شهر های مختلف مسافرت کنید مراجعه به یک آژانس مسافرتی می تواند راه حل بهتری برای شما باشد. شما می توانید حد اکثر شش محل اقامت را با تاریخ و مشخصات کامل در درخواست خود بنویسید. چون برای هر اقامت نیاز به دعوت نامه و کوپن جداگانه دارید، کار های اداری می تواند برای شما پیچیده تر شود. البته ممکن است در هنگام ورود به روسیه، برای اثبات داشتن حامی مالی مناسب به مقامات گمرکی نیز مشکلاتی داشته باشید.

  • یک فرم درخواست رسمی ویزا را از طریق کنسولگری یا یکی از چندین وب سایت واسطه ارسال کنید و سپس آن را برای نگهداری چاپ کنید. امضای شما در این فرم باید با امضای شما در گذرنامه مطابقت داشته باشد.

  • گذرنامه اصلی برا شش ماه پس از خروج شما از روسیه معتبر است.

  • دو عکس در ویزا هست که باید با عکس پاسپورت مطابقت کامل داشته باشد. اگر در آنجا عینک نزده اید، در اینجا نیز نباید عینک بزنید. عکس ها باید بدون لبخند باشد.

  • برای ویزا های عجولانه و کاری نیاز به اثبات قصد خروج از روسیه دارید که برای آن باید برنامه سفر یا کپی بلیط هواپیما را ارائه نمایید.

  • فرم پرداخت قابل قبول. برخی از کنسولگری های روسیه، چک شخصی، کارت خود پرداز یا کارت اعتباری را قبول نمی کنند. در صورت لزوم، شما باید یک چک یا چک پول بانکی تضمین شده داشته باشید.تصویر کلیسای سنت باسیل در میدان سرخ-مسکو


پس از دریافت ویزای خود، بررسی کنید که مشخصات شما و تاریخ های درج شده در آن درست است. ویزای روسیه فقط برای تاریخ های ذکر شده در نامه حمایت کننده اعطا می شود. اولین تاریخ مربوط به زمانی است که شما می خواهید وارد روسیه شوید. دوم، تاریخ زمانی که باید آنجا را ترک کنید. اگر خروج شما از روسیه در برنامه سفرتان نباشد ویزای شما فاقد اعتبار است. و زمانی که طبق برنامه ارائه شده هنگام خروج شنا فرا برسد ویزای شما نیز باطل می شود. الته طبق گفته مقامات روسیه تا سه روز یا کمتر خیلی مشکل ساز نیست، اما اگر شما در روسیه گیر کرده باشید، حامی شما باید درخواست ویزا را تمدید کند که این کار می تواند تا بیست روز طول بکشد. محل اقامت تان می تواند اقامت شما را با ویزای منقضی قبول کند.


جهت خواندن ادامه این مقاله اینجا را کلیک کنید.


berimyeja.com مرجع کامل گردشگری و معرف بهترین و معتبرترین آژانس های مسافرتی ایران  • این مطلب توسط سایت بریم یه جا تهیه شده و انتشار و استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد .

  • نویسنده مطلب : ستار کنجوری