کاخ زمستانی موزه هرمیتاژ در سنت پترزبورگ، میراثی به جای مانده از تزار ها (1)

کاخ زمستانی موزه هرمیتاژ در سنت پترزبورگ، اصلی ترین بخش این موزه بوده و مرکز اصلی آن به شمار می رود. از آنجا که موزه هرمیتاژ خود یکی از مهم ترین موزه های روسیه بوده و این کاخ مرکز آن به شمار می رود، اهمیت این کاخ بیشتر آشکار می گردد.نمایی از کاخ زمستانی در شب


کاخ زمستانی نه تنها از لحاظ فیزیکی قلمرو کاخ و ساحل جنوبی رود نوا را تحت تاثیر قرار می دهد؛ بلکه نقشی سیاسی، نمادین و فرهنگی مهمی را در تاریخ سه قرن گذشته شهر سنت پترزبورگ ایفا می کند.


کاخ زمستانی سنت پترزبورگ در دوران گذشته یکی از مهم ترین مراکز سیاسی روسیه بوده و بخشی از هویت دولت و ملت روسیه در دوران معاصر به شمار می رود.


ابتدا تاریخ شکل گیری و ساخته شدن این کاخ مهم را بررسی می نماییم:


اولین محل اقامت امپراتوری در محل کاخ زمستانی، یک خانه چوبی در سبک هلندی بود که در سال 1708 برای پیتر بزرگ و خانواده اش ساخته شد.تصویر هوایی از کاخ زمستانی در سنت پترزبورگ


یک ساختمان سنگی در سال 1711 جایگزین این ساختمان شد، و بقایای آن برای ساخت تئاتر هرمیتاژ مورد استفاده قرار گرفت. بخش هایی از این کاخ اصلی اکنون بازسازی شده و امروزه برای بازدید عموم باز می باشد.


امپراتور آنا یوانوفنا، اولین فرزندان پیتر بود که اقدام به بازسازی این قصر نمود. در سال 1731 فرانچسکو بارتولومیو راسترلی، معمار دائمی مجلس که به عنوان استاد برجسته معماری در اواخر دوران معماری باروک در روسیه شناخته می شود، برای ایجاد یک کاخ جدید و بزرگتر در آن محل، برگزیده شد.


ساخت کاخ زمستانی سوم نیز در سال 1735 توسط امپراطور الیزابت (الیزاتتا پترونه)، برای گسترش ساختمان به پایان رسید.عقاب امپراتوری در دروازه کاخ زمستانی / موزه ارمیتاژ


پس از گذشت دو سال از طرح های مختلف برای انطباق ساختمان موجود، راسترلی در نهایت تصمیم گرفت تا کلیسا را به طور کامل بازسازی کند، و طراحی جدید وی در سال 1754 مورد تأیید قرار گرفت.


هنگامی که کاترین بزرگ در سال 1762 به پایتخت آمد، کاخ جدید تقریبا کامل شد. با وجود اینکه او کاترین راسترلی را از این پروژه کنار گذاشت تا ادامه کار را خودش در دست گیرد،اما طرح های او برای بیرون ساختمان تقریبا به طور کامل باقی مانده است و تا امروز تغییر زیادی در این قسمت داده نشده است.


این ساختمان با حیاط داخلی یک مربع را تشکیل می دهد که از طریق یک مسیر سه قسمتی به میدان قصر راه پیدا می کند.ایوانی در کاخ زمستانی سنت پترزبورگ که با مجسمه های سنگی تزیین شده است


نمادهای غنی تزئین شده دارای دو سطح از ستون های یونی است که به طور زیبایی تزئین شده اند، و قسمت های دیگری از ساختمان با مجسمه ها و گلدان ها تزئین شده اند. (دکوراسیون اصلی که از جنس سنگ بود در سالهای 1892-1902 با جایگزین های فلزی سبک تری جایگزین شد).


کاخ زمستانی 22 متر ارتفاع دارد و مقررات برنامه ریزی محلی منجر به جلوگیری از ایجاد هر ساختمان دیگری در مرکز شهر شده است. به همین دلیل به نوعی، یکی از بلند ترین بناهای این محدوده از سنت پترزبورگ می باشد.


در طول قرن های هجدهم و نوزدهم، به طور مداوم بهبود و تجدید نظر در داخل ساختمان های کاخ زمستانی صورت گرفت.


در دهه های1780 و 1790، جیاکوو کوارنگی و ایوان استاروف یک سالن جدید با اتاق های متقارن رو به روی هم  (اتاق های دولتی) مشرف به رودخانه نوا ایجاد نمودند. در در سال 1826 در دوران امپراتوری نیکلاس اول نیز کارلو روسی گالری جنگ 1812 را به آن اضافه نمود.


جهت خواندن ادامه این مقاله اینجا را کلیک نمایید


و


berimyeja.com مرجع کامل گردشگری و معرف بهترین و معتبرترین آژانس های مسافرتی ایران  • این مطلب توسط سایت بریم یه جا تهیه شده و انتشار و استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد.

  • نویسنده مطلب: ستار کنجوری