کلیسای سنت باسیل، موسکو


کلیسای جامع سنت باسیل (St. Basil's Cathedral) یکی از زیبا ترین و معروف ترین جاذبه های گردشگری در مسکو بوده و هر ساله میلیون ها نفر از سراسر جهان برای دیدن این کلیسا به میدان سرخ در مسکو مسافرت می کنند.


کلیسای جامع سنت باسیل در کرملین مسکو، اگرچه برای عموم مردم به همان نام کلیسای جامع سنت باسیل شناخته می شود، اما این ساختمان افسانه ای به طور رسمی "کلیسای جامع خاندان مقدس کلیسا" نام گذاری شده است.این کلیسا در سال 1552 به دستور ایوان مخوف و به مناسبت آزاد سازی شهر کازان از چنگال مغول ها ساخته شد و ساخت آن در سال 1560 به پایان رسید.


این تقریباً تمام تاریخچه این اثر برجسته است؛ با اینحال، افسانه های بسیاری در باره آن وجود دارد. در مورد سازندگان آن، بارما و پوستنیک یارکوفلف دانسته های زیادی وجود ندارد، جز اینکه ایوان مخوف آن ها را کور کرده بود، تا نتوانند اثری مشابه آنچه یک بار ساخته اند را دوباره خلق نمایند. البته مورخان به اتفاق آراء عقیده دارند که این داستان تنها یک داستان محلی است و سندیت تارخی ندارد.متخصصان معماری تا به امروز نتوانسته اند درباره ی ایده ی حاکم بر ساختار این کلیسا با هم به توافق جامعی برسند.


هر دو سازنده، در طراحی سنت باسیل به کلیساهای اورشلیم احترام می گذارند و با ساختن 8 کلیسا در اطراف یک نهاد مرکزی، یک نماد قرون وسطایی ستاره هشت نقطه ای را خلق نموده اند.


مفهوم اصلی کلیسای جامع مسیحیت برای ما در زیر لایه های اضافی سبک و کلیساهای جدیدی که به ساختمان اصلی اضافه شده است به دست می آید.


جاذبه گردشگری موسکو روسیه


در حقیقت، زمانی که کلیسای جامع ساخته شد، سفید رنگ بود که با کرملین سفید سنگی مطابقت داشته باشد و گنبدهای پیاز شکل به جای داشتن رنگ های طلایی مثل امروز، جنسی از طلا داشتند.


در قرن هفدهم، یک برج ناقوس به آن اضافه شد، گالری و پله ها با سقف کاذب پوشیده شد، و گنبدهای گردو جایگزین تزئینات قبلی شدند.


در سال 1860 در زمان بازسازی، کلیسای جامع با طراحی پیچیده تر و یکپارچه نقاشی شده است و این نقاشی از آن زمان تا کنون دست نخورده باقی مانده است.زمانی در اتحاد جماهیر شوروی صحبت از تخریب سنت باسیل به میان می آمد و علت آن عمدتاً این بود که مانع برنامه های استالین برای رژه های عظیم در میدان سرخ می شد. این بنا در آن زمان فقط با توجه به تلاش های شجاعانه معمار پیتر بارانوفسکی در مخالفت با تخریب آن حفظ شد.


زمانی که استالین دستور داد تا ساختمان را برای تخریب آماده کنند، او به طور قطعی به مخالفت برخاست و به کرملین یک تلگرام بسیار محتاطانه در این باره ارسال کرد.در نهایت، کلیسای جامع سنت باسیل باقی ماند و برانوفسکی به خاطر تلاش هایش در محافظت از کلیسای سنت باسیل پنج سال را در زندان گذراند.


کلیسای جامع سنت باسیل اکنون یک موزه است.


در طول عملیات بازسازی در دهه های هفتاد و هشتاد، یک پله مارپیچ چوبی در درون یکی از دیوارها کشف شد که بازدیدکنندگان این مسیر را به کلیسای مرکزی می رساند، با سقفی فوق العاده که در بزرگتر می شود، و نماد زیبایی از قرن شانزدهم است.شما همچنین می توانید گالری پر پیچ و تاب اشیاء فلزی و گالوانیزه را در اینجا ببینید، که در پوششی رنگی با الگویی زیبا پوشانده شده است.


در سالگرد انقلاب اکتبر در کلیسای جامع به اندازه یک سال به بازدد کنندگان خدمات ارائه می شود.


این کلیسا سه شنبه های تعطیل بوده و در بقیه روزها از ساعت 11 تا 17 برای بازدید کنندگان باز می باشد.


berimyeja.com مرجع کامل گردشگری و معرف بهترین و معتبرترین آژانس های مسافرتی ایران  • این مطلب توسط سایت بریم یه جا تهیه شده و انتشار و استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد .

  • نویسنده مطلب : ستار کنجوری