ناچز، می سی سی پی ، معروف به شهر شنبه‌ها

 


هم‌زمان با پیشرفت تولید و صادرات پنبه در اوایل دهه‌ی 1800 میلادی در ایالات‌متحده‌ی آمریکا شهرهای جنوبی این کشور دستخوش تغییرات زیادی واقع‌شده و تغییر بافت و ظاهر دادند. در آن زمان چند شهر در بستر رودخانه‌ی می سی سی پی که اصلی‌ترین و مهم‌ترین شاهراه صادرات پنبه بود احداث شد. شهرهایی همچون نیواورلئان، ممفیس و ناچز  یا Natchez.


شهر ناچز در سال 1716 میلادی توسط استعمارگر فرانسوی در بالای رودخانه‌ی می سی سی پی بنا شد و دلیل دارا بودن موقعیت استراتژیک دفاعی تبدیل به اصلی‌ترین مرکز تجارت پنبه در کل ایالات‌متحده‌ی آمریکا شد.در اواسط قرن نوزدهم میلادی این شهر با توجه به موقعیت‌های فراوان سرمایه‌گذاری پولداران آمریکا را به سمت خود جذب و آن‌ها را وادار کرد در زمینه‌ی املاک و صادرات قند و پنبه سرمایه‌گذاری کنند.


ناچز شهری است که تماشای آن ازنظر تاریخی اطلاعات منحصربه‌فردی را در اختیار شما قرار می‌دهد. این شهر ترکیبی از ریاکاری و دوگانگی مردم آمریکا را به‌وضوح نمایش می‌دهد.


مردم این شهر به گفته‌ی توریست‌ها و شاهد عینی بسیار دوست داشتی ، مؤدب و با رفتاری رسمی هستند اما اغلب آن‌ها بسیار نژادپرست بوده و همواره به این ویژگی خود می‌بالند.


به‌هرحال ناچز یک شهر زیبا است و در سال 1862 میلادی به دلیل آن‌که به‌سرعت و بدون مقاومت خود را تسلیم ارتش متحدین کرده است از جنگ آسیب‌های جدی ندیده و خرابی و نابودی که در سایر شهرها شاهد آن هستیم در آن رخ نداده است.اما اصلی‌ترین نوع درآمدزایی مردم این شهر که روزی تاجران به نام پنبه بوده‌اند، اکنون صنعت توریسم است.بازدیدکنندگان از خانه‌های تاریخی و پارک ملی این شهر دیدن می‌کنند و در رودخانه‌ی می سی سی پی به قایق‌سواری و گشت زنی می‌پردازند.


البته خانه‌های این شهر با استانداردهای سرمایه‌داری امروز چندان هم بزرگ و مجلل نیستند اما تماشای آن‌ها که پوشیده از گیاهان مختلف هستند، با سقف‌های بلند و تزئینات داخلی پیچیده بسیار جذاب است.هرروز تعداد زیادی از بازدیدکنندگان به همراه راهنما در شهرگشت می‌زنند و به آن‌ها توضیح داده می‌شود که هر خانه متعلق به چه خانواده‌ای بوده و چه اندازه قدمت دارد.تماشای جاذبه‌های تاریخی این شهر در روزهای شنبه رایگان است.


در پایان باید گفت :


تماشای این شهر دیدنی با جاذبه‌های تاریخی فراوان را از دست ندهید اما به یاد داشته باشید که ناچز اصلاً شهر ارزانی نیست و هتل‌های متوسط و سطح پائین ندارد. هزینه‌ی یک‌شب اقامت در هتل‌های این شهر بین 120 تا 160 دلار است. هرچند از بابت غذا و نوشیدنی خیالتان راحت باشد. چراکه می‌توانید یک غذای کامل و باکیفیت را با چیزی کمتر از 10 دلار خریداری کنید.


berimyeja.com مرجع کامل گردشگری و معرف بهترین و معتبرترین آژانس های مسافرتی ایران  • این مطلب توسط سایت بریم یه جا تهیه شده و انتشار و استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد.

  • نویسنده مطلب : ستار کنجوری