مسکوفسکی پروسپکت، جاده ای اشرافی در سنت پترزبورگ

 


مسکوفسکی پروسپکت (Moskovsky Prospekt) یک خیابان 10 کیلومتری است که از مرکز سن پترزبورگ به سمت جنوب این شهر و از آنجا به سمت مسکو می رود، و جاده ای مفاخر به تاریخ پر افتخار سنت پترزبورگ است که در گذشته تعلق به اشراف داشته است.مسکوفسکی و میدان پیروزی در سنت پترزبورگ


این خیابان در همان ابتدای قرن 18 میلادی در این شهر ظاهر شد. در ابتدا، جاده برای استفاده توسط اعضای خانواده تزار و اشراف والا مرتبه ساخته شده بود، و دسترسی به آن برای مردم عادی ممنوع بود.


به همین دلیل در ابتدا به نام جاده تزار تزارسکو سلسکی ترکت (Tsarskoselsky Tract)، و سپس پروسپکت تزارسکو سلسکی (Tsarskoselsky Prospekt ) نام گرفت، که از نام محل اقامت امپراطوری در تزارسکی سلو (Tsarskoye Selo) گرفته شده بود.خیابان مسکوفسکی پروسپکت


این خیابان در جنوب از سنیای پلوشاد واقع است که برای دو قرن، میدان اصلی بازار بودو، و به نوعی یک مرکز سنتی در سنت پترزبورگ به حساب می آید پترزبورگ.


توسعه واقعی  این خیابان در قرن 19 آغاز شد. گورستانی که محل سکونت نهایی برای بسیاری از شهروندان برجسته بود در سال 1845 در آنجا ساخته شد.


بخش بزرگی از میدان تزارسکو سلسکی در میان دانش آموزان به عنوان بخش لاتین (به تقلید از پاریس) شناخته شده است؛ و در طول زمان اداره راه آهن، یک موسسه تکنولوژیک و چندین آکادمی نظامی در این منطقه تاسیس شد.مسکوکوفسکی در نزدیکی دروازه پیروزی مسکو در سنت پترزبورگ


قرن بیستم زندگی جدیدی در پروسپکت مسکوفسکی آغاز شد. تحت استالین، برنامه هایی برای راه اندازی خط مقدم لنینگراد و مسکوفسکیو پلوشاد در مرکز شهر وجود داشت.


بر این اساس، خیابان به سرعت چندین ساختمان بزرگ جدید در سبک نئوکلاسیک استالینیست در این خیابان به وجود آمد که قابل توجه ترین آنها مجلس شوراها و به اصطلاح "مجلس نمایندگان" است که مشخصه آن، برجی است که در بالای آن قرار دارد.


پس از جنگ دوم جهانی در سال 1945، پارک پیروزی زیبا ("پارک پیودی") در اطراف مجموعه ای از حوضچه ها به مناسبت پیروزی بر آلمان نازی در این خیابان ساخته شد.


در نهایت، در سال 1975، بنای یادبود قهرمانان نبرد لنینگراد در پلوشچد پرودی در انتهای جنوبی خیابان احداث شد.پلوشچاد و مسکوفسکی در سنت پترزبورگ


یک کلمه جداگانه باید در مورد تغییرات اسامی متعدد و تقسیماتی که در این خیابان انجام شده گفته شود.


بین سال های 1776 و 1878، بخش از سنیای پلوشاد تا رودخانه فونتانک اوبوخوسکی یولیتسا (Obukhoskaya ulitsa)، و بقیه آن بزرگراه مسکو (Moskovskoye Shosse) نام گرفت.


در سال 1878، به منظور جشن موفقیت روسیه در جنگ با ترکیه در بالکان، تمام خیابان به نام زابالکانسکی پروسپکت (Prospekt Zabalkansky) تغییر نام یافت.کتابخانه ملی روسیه در خیابان مسکوفسکی


پس از انقلاب اکتبر، نخست به خیابان بین المللی نامگذاری شده و پس از چندین سال در اواسط قرن بیستم به نام استالین نامگذاری شد. درنهایت پس از تغییر نام های فراوان، نام فعلی پروسپکت مسکوفسکی را به خود گرفت.


امروزه پروسپکت مسکوفسکی همچنان یکی از بزرگراه های اصلی شهر است و بسیاری از نشانه های آن احتمالا برای گردشگران آشنا خواهد بود؛ در حالی که برای پیمودن مسافت بین شهر و فرودگاه پولوکوو، و همچنین برای دیدن قصر ها و پارک های معروف در یزارسکی سلو باید از این خیابان عبورنمایند.


berimyeja.com مرجع کامل گردشگری و معرف بهترین و معتبرترین آژانس های مسافرتی ایران  • این مطلب توسط سایت بریم یه جا تهیه شده و انتشار و استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد.

  • نویسنده مطلب: ستار کنجوری