مجموعه اصلی موزه دولتی روسیه در کاخ میخائیلوفسکی

کاخ میخائیلوفسکی مجموعه اصلی موزه دولتی روسیه است که مجموعه واقعا قابل توجهی از هنر ملی روسیه می باشد. در مقاله دیگری به طور خلاصه موزه دولتی روسیه را معرفی نموده ایم. مرور روند توسعه هنرهای تجسمی در روسیه از مبدا آن در نقاشی های مربوط به بیزانس تا ادامه آن در اوایل قرن بیستم را در این مجموعه می توانید ببینید.موزه آثار باستانی در موزه روسی در سنت پترزبورگ


در حالی که موزه نمی تواند مطابقت کاملی با تتریاکوف برای مجموعه آثار آن داشته باشد؛ موزه روسیه برجستگی خاصی در مورد مجموعه ای از آثار قرن نوزدهم دارد که در طبقه دوم کاخ میخائیلوفسکی قرار دارد.


اولین آثار، نقاشی های ژانرهای مانند آثار آلکسی ونتساینف و پاول فدوتوف هستند، که به خاطر اصالت هنری دیدگاه هایشان نسبت به شیوه زندگی دهقانان و بورژوازی روسیه در اوایل قرن 19جالب تر هستند.


این تنها مر بوط به آثار انجمن نمایشگاه های هنرهای معاصر، "Wanderers" (یک گروه از 14 دانش آموز در آکادمی هنر امپراتوری که در سال 1863 به کلاسیکالیسم آکادمیک پشت کردند)، نیست. بلکه قرار است که هنر پوپولیستی را برای کل روسیه نشان دهد، و به نظر می رسد که یک سبک واقعی ملی در روسیه باشد.


جاذبه توریستی سنت پترطز


تصویری از داخل گالری موزه دولتی روسیه در سنت پترزبورگ


هنرمندان در اینجا سبک های خود را به نمایش می گذارند، مانند ایوان شیشکین، صحنه های صحرایی دقیق جنگلی که بعضی از تصاویر، اغلب کپی شده در روسیه هستند، و نیز نیکلاس جی، که آثار مذهبی و تاریخی او، واقعیت هایی را ارائه می دهد که معمولاً مردم آنها را باور ندارند.


ایلیا رپین، یکی از اعضای نسل دوم وندرزرها، به عنوان بزرگترین هنرمند واقع گرای روسیه شناخته می شود. آثار او در موزه روسیه خیلی خوب نمایان است و تصویر او از لئو تولستوی در لباس های دهقانی، و به خصوص نقاشی جلسه بزرگ و مهم معاون شورای دولتی 7 مه 1901 در این موزه بسیار قابل توجه است.


آخرین نقاشان بزرگ قرن نوزدهم، سنت های وندرزها را ادامه دادند، صحنه های تاریخی و نقاشی های تاریخی را به شیوه ی کاملا واقع گرایانه نقاشی می کردند، که با مضماین احساس قدرتمند عدالت اجتماعی و میهن پرستی لیبرال شناخته می شد.


با این حال، عناصر عرفان و نمادگرایی در آثار هنرمندانی مانند واسیلی سرکوف و ویکتور واسنسوف، که هر دو صحنه های گوناگون و اغلب خشونت آمیز تاریخی را دیده بودند، نقش مهمی ایفا کردند.


جاذبه گردشگری سنت پترزبورگ روسیه


یکی از گالری های موزه دولتی روسیه در سنت پترزبورگ


آثار مشابهی در آثار هنرمندان نمایشی در موزه «روسی بال»، از جمله واسیلی ورشاگین یافت می شود، که صحنه های شگفت انگیز آسیای مرکزی و خاورمیانه را به نمایش می کشد، غالبا صحنه هایی عجیب و غریب و بی رحمانه هستند.


یکی دیگر از آثار برجسته این بخش، آثار باقی مانده از آرخی کوئینجی است که در آن چشم اندازهای لاکونویکی وجود دارد که در آنها به ندرت تنوع رنگ و نور را می توان دید.


در دهه اول قرن بیستم، هنر روسیه با پرورش استعدادها و تجربیاتی روبرو بود که مدرسه ملی را به سمت آگاهی از فضای هنری بین المللی تشویق می کرد.


هنرمندان پیشرو روسیه با ترکیبی از سنت های قرون وسطایی روسیه با تأثیر مدرنیسم غرب اروپا – هم در هنر نقاشی و هم در هنر عامیانه - تنوع فوق العاده ای از ثروت و نوآوری را به نمایش گذاشتند.


با شروع آثار نمادین و گرانبهای میخائیل وروبل در ادامه عرفان تاریخی نیکولای رویریچ، و ادامه یافتن این روند با تجربیات بیقراری ناتالیا گونچاروا و واسیلی کانینسکی و نظریه پردازان رادیکال مانند کازیریم مولویچ، ولادیمیر تاتلین و الکساندر رودچن، این دوره طولانی غنی از خلاقیت فوق العاده در مجموعه موزه روسیه به خوبی می درخشد.


در ادامه این مقاله سه موزه دیگری که جزو مجموعه موزه ملی روسیه می باشند را بررسی می نماییم.


berimyeja.com مرجع کامل گردشگری و معرف بهترین و معتبرترین آژانس های مسافرتی ایران  • این مطلب توسط سایت بریم یه جا تهیه شده و انتشار و استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد .

  • نویسنده مطلب : ستار کنجوری