بهترین مکان‌های دنیا برای تماشا و شنا کردن با کوسه‌نهنگ‌ها

 


تماشای شنا کردن بزرگ‌ترین ماهیان دریایی یعنی کوسه‌نهنگ‌ها در لیست جذاب‌ترین تجربیات دنیا قرار دارد. اما شانس خوب آنجایی است که در چندین و چند جای جهان مشاهده‌ی کوسه‌نهنگ‌ها و وال‌ها در فصل‌های خاصی از سال امکان‌پذیر  و حتی شنا کردن در کنار آن‌ها ممکن است .  در اینجا به معرفی بعضی از مشهورترین مکان‌های دنیا برای تماشای این حیوانات دریایی بی‌خطر خواهیم پرداخت .


قبل از هر چیز به یاد داشته باشید که همواره فاصله‌ی ایمنی را از کوسه‌نهنگ‌ها رعایت کنید و برای عکس‌برداری از آن‌ها از دوربین‌های بدون فلاش استفاده کنید.


Isa Holbax یا ایزاهولباکس، مکزیک


این جزیره‌ی کوچک که مخصوص تماشای کوسه‌نهنگ‌ها است تنها 25 دقیقه با جزیره‌ی اصلی این منطقه فاصله دارد.جزیره‌ای آرام و ساکت که فقط 25 کیلومتر تا جنوب مکزیک فاصله دارد.


بهترین زمان برای سفر به این منطقه از آغاز ماه ژوئن تا پایان سپتامبر است.درست هنگامی‌که کوسه‌نهنگ‌ها برای غذا خوردن و تولیدمثل به این منطقه می‌آیند. از ماه جولای تا اوت زمان اوج سفر به این منطقه است . در این جزیره انواع اقامت گاه برای مسافران وجود دارد. از اقامت گاه‌های گران‌قیمت و هتل‌های لوکس تا مهمانسراهای عادی باقیمت‌های پائین.تصویر یک کوسه نهنگ در آبهای مکزیک


Utila یا یوتیلا، هندوراس


این منطقه یکی از ارزان‌ترین مکان‌های جهان برای تماشای کوسه‌نهنگ‌ها و کسب تجربیات بی‌نظیری در مورد دلفین‌ها و سایر ماهیان دریایی است. در یوتیلا یک مرکز تازه تأسیس تحقیقات در مورد کوسه‌نهنگ‌ها و سایر موجودات بزرگ دریایی وجود دارد.


بهترین زمان برای سفر به این منطقه بین ماه‌های مارس و آوریل است و اگر در این مدت‌زمان به اینجا نرسیدید می‌توانید بخت خود را برای تماشای کوسه‌نهنگ‌ها بین سپتامبر تا کریسمس امتحان کنید.


برای اقامت در این منطقه می‌توانید روی خوابگاه‌های غواصی که تمام امکانات موردنیاز در یک سفر را دارد حساب کنید.


Ningaloo Reef یا نینگالوریف، غرب استرالیا


در سال 2011 میلادی این منطقه در فهرست جهانی یونسکو به  ثبت رسید. در مساحت 300 کیلومترمربعی این منطقه بیش از 500 نوع ماهی مختلف وجود دارد. نینگالو بزرگ‌ترین و قابل‌دسترس‌ترین ساحل مرجانی استرالیا را دارد.


کوسه‌نهنگ‌ها از اواسط ماه مارس و جولای در این منطقه حضور دارند. ساحل نینگالو دارای هتل و اقامت گاه‌های مختلف با گشت‌های روزانه و خدمات مسافرتی عالی است.کوسه نهنگ در آبهای نینگالو ریف، جنوب استرالیا


Gladden Spit یا گلادن اسپیت ، بلیز


این منطقه در فاصله‌ی 40 کیلومتری شهر Placenica یا پلاسنیکا واقع است و دوره‌ی حضور کوسه‌نهنگ‌ها در اینجا بین ماه‌های مارس و ژوئن است. اما ازنظر فصلی آوریل و می بهترین زمان حضور در اینجا و تماشای کوسه‌نهنگ‌ها و سایر موجودات عظیم‌الجثه‌ی دریایی است.


Donsol Bay یا دونزول بای، فیلیپین


هنگامی‌که اولین وال در سال 1998 میلادی در این منطقه دیده شد اینجا به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری دنیا شناخته شد. البته امروزه توریست‌های کمتری به این ناحیه می‌روند اما هنوز هم منطقه‌ی خوبی برای تماشای ماهیان غول‌پیکر دریایی است.


کوسه‌نهنگ‌ها بین ماه‌های نوامبر و ژوئن به این منطقه می‌رسند و بهترین زمان برای تماشای آن‌ها از ماه فوریه تا آوریل است.


این منطقه پر از خانه‌های تمیز با بافت سنتی و اصیل فیلیپین است و برای اقامت مسافران همه نوع امکاناتی در آن فراهم است.کوسه نهنگ در آبهای فیلیپین در جستجوی غذا


Tofo Beach یا جزیره‌ی توفو، موزامبیک


اینجا یک پناهگاه مسافرتی کوچک است که رؤیای غواصی در دریای بکر را برآورده می‌کند.این منطقه در فاصله‌ی 400 کیلومتری شمال پایتخت این کشور واقع است  و به دلیل حضور بیش‌ازحد نوع خاصی از فیتوپلانگتون‌ها انواع مختلفی از کوسه‌ها، ماهی‌ها و کوسه‌نهنگ‌ها در آن حضور دارند.


بهترین زمان برای حضور در این منطقه بین ماه‌های اکتبر تا مارس است.اما برای ماندن در این منطقه باید مثل مسافرانی که با یک کوله‌پشتی سفر می‌کنند وسایل کمی به همراه داشته باشید و توانایی ماندن در مهمان‌خانه‌های کم امکانات را داشته باشید.


Koh Tao یا کوه تائو، تایلند


این منطقه 15 دقیقه تا جزیره‌ی  اصلی فاصله دارد و برای غواصی مکان بسیار مناسبی است.


تقریباً در تمام مدت سال کوسه‌نهنگ‌ها در این منطقه حضور دارند اما بهترین زمان برای دیدن آن‌ها بین ماه‌های آوریل تا ژوئن است.کوسه نهنگ ها موجوداتی کنجکاو و بدون ضرر هستند


Ari Atoll یا آری آتول، مالدیو


جنوب منطقه‌ی آری آتول یک محدوده‌ی محافظت‌شده است و کوسه‌نهنگ‌ها از اوایل ماه مه تا دسامبر به این منطقه می‌روند.


اغلب افرادی که به این منطقه می‌آیند به‌منظور اقامت طولانی‌مدت و مطالعه بر روی کوسه‌نهنگ‌ها در آنجا حضور دارند و این منطقه چندان توریستی- تفریحی نیست.


Bay of ghoubbet یا بای آو قوبت، جیبوتی


این خلیج گسسته یکی از قابل‌اعتمادترین فضاهایی است که در آن می‌توانید با کوسه‌نهنگ‌ها شنا کنید. ضمن آن‌که به دلیل شفافیت آب می‌توانید شنا کردن آن‌ها را به‌وضوح و از نزدیک ببینید.کوسه‌نهنگ‌ها این منطقه را بسیار دوست دارند و به دلیل حس اعتمادی که به مردم آن دارند به قایق‌ها بسیار نزدیک می‌شوند و مردم محلی اغلب در کنار آن‌ها شیرجه زده و با آن‌ها شنا می‌کنند.


در پایان باید گفت: برای دیدن زندگی این موجودات عظیم الجثه میتوانید هر مقصدی را در هرجای دنیا انتخاب کرده و به کسب تجربه و لذت در تماشای این ماهیان غول پیکر و بی آزار بپردازید.


berimyeja.com مرجع کامل گردشگری و معرف بهترین و معتبرترین آژانس های مسافرتی ایران  • این مطلب توسط سایت بریم یه جا تهیه شده و انتشار و استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد .

  • نویسنده مطلب : ستار کنجوری