4 روز پر خاطره در نیویورک


نیویورک شهری است که در یک مسافرت چند روزه نمی توان به تمام جاهایی دیدنی سر زد و تمام کارهایی که می خواهید انجام بدهید از لیست خط بزنید. حتی برای 5.8 میلیون نفری هم که در نیویورک زندگی می کنند این امر محال است. نمی توان تمام رستوران ها و کافه های شهر به این بزرگی را امتحان کرد و ماجراجویی در این شهر تمامی ندارد. ولی در هر صورت در اینجا لیستی از کارهایی که می توان در 4 روز انجام داد برای شما تهیه کردیم تا از بهترین آن ها استفاده کنید.


روز اول


مجسمه آزادی/جزیره Ellis


مجسمه آزادی/جزیره Ellis


اگرچه صف کشتی به مقصد جزیره در پارک Battery بسیار طولانی است اگر صبح زود بروید می توانید از ازدحام دوری کنید ولی اگر دیر بروید چند ساعتی باید در صف معطل بمانید. دیدن مجسمه آزادی از نزدیک حیرت آور است. ولی جنبه اصلی این سفر جزیره Ellis می باشد. شما در این جزیره درباره تاریخچه مهاجران اولیه اطلاعات کسب می کنید و با مردمی که نیویورک را بنا کردند آشنا می شوید. مطمئن باشید که شگفت زده خواهید شد.


 نکته: اگر صف انتظار خیلی طولانی بود و شما نمی خواهید وقت تلف کنید کشتی جزیره Staten را سوار شوید و در طول مسیر از مجسمه آزادی و بندرگاه عکس بگیرید.


پارک Battery


پارک Battery


این پارک به علت توپ های جنگی قدیمی Battery نامگذاری شده است (Battery=Cannon) که از شهر محافظت می کردند. می توانید در این پارک موسیقی و اجراهای هنری خیابانی را مشاهده کنید، پیاده روی و ورزش کنید و از محیط اطراف لذت ببرید. همچنین می توانید در  خرابه های قدیمی دژی که محل دیده بانی شهر بوده گشت بزنید. منظره بندرگاه از این پارک قابل دیدن است و عکس های خاطره انگیز فراوانی خلق می کند.


Wall street


Wall street


با مجسمه گاو نر معروف عکس بگیرید و سپس به خیابان Wall Street بروید. جایی که بانک دارها اقتصاد جهانی را به هم زدند. در این خیابان نیروهای امنیتی زیادی وجود دارند ولی می توانید قدم بزنید و کارمندان را ببینید که در ساختمان ها در حال ترددند و در حال به وجود آوردن یک فاجعه دیگر جنب و جوش می کنند.


Federal Hallیکی از موزه هایی که به شدت نادیده گرفته شده در مقابل خیابان بورس اوراق بهادار نیویورک (NY Stock Exchange: NYSE ) قرار دارد. Federal Hall(سالن فدرال) در سال 1700 تاسیس شد و جایی بود که جورج واشنگتن در حین پذیرش منصب خود سوگند یاد کرد. حتی می توانید انجیلی که روی آن قسم خورد را در این موزه ببینید. اولین ساختمان کنگره کل آمریکا به حساب می آید و در اواخر سال 1700 اداره گمرک بود.


موزه اقتصاد آمریکا


موزه اقتصاد آمریکا


در پایین خیابان NYSE و سالن فدرال، موزه اقتصاد آمریکا قرار دارد. این موزه در محل ساختمان یک بانک قدیمی در وال استریت است. نمایشگاه دائمی بازارهای اقتصادی، پول، بانکداری، کارآفرینی و Alexander Hamilton(بنیانگذار سیستم بانکی آمریکا)در این موزه پابرجاست. اگر می خواهید بدانید در وال استریت چه اتفاقات اقتصادی می افتد این موزه به شما جواب خواهد داد. هزینه استفاده از این موزه 8$ است و برای افراد مسن و دانش آموزان تخفیف ارائه می شود.


کلیسای Trinity


یکی از قدیمی ترین کلیساهای آمریکا که ساختمان اصلی آن در سال 1776 آتش گرفت ولی کلیسای کنونی همچنان زیبا و شگفت انگیز است. معماری و تزئینات سبک گوتیک آن چشم نواز است ولی دلیل اصلی معروفیت این کلیسا قبرستان دوران استعماری آن است که در آن آرامگاه معروفترین چهره های آمریکایی قرار دارد. از جمله الکساندر هامیلتون یکی از بنیانگذاران اصلی کشور آمریکا.


مرکز تجارت جهانی و موزه و بنای یادبود حادثه 11 سپتامبر


مرکز تجارت جهانی و موزه و بنای یادبود حادثه 11 سپتامبر


برج آزادی که به تازگی افتتاح شده دید کاملی از شهر زیر پای شما قرار می دهد. همچنین اطلاعات بسیاری درباره حمله تروریستی 11 سپتامبر در این محل قرار دارد. وقتی در آسانسور هستید می توانید تصاویری از توسعه نیویورک در طول تاریخ را مشاهده کنید. در پایین برج یک پارک جهت یادبود قربانیان این حمله و یک موزه فوق العاده بزرگ وجود دارد. در این موزه نمایشگاه های سیار برگزار می شود که درباره اهمیت و تاثیر این حادثه تروریستی اطلاعات می دهند. با پرداخت مبلغ اضافی علاوه بر مبلغ ورود می توانید از تور راهنما استفاده کنید.


روز دوم


پل Brooklynدقیقا در کنار City Hall قرار داردو یک پیاده روی 25 دقیقه ای به شهر بروکلین و پارک آبشار(Waterfront Park) است. اگر برای گرفتن عکس و نگاه کردن به مناظر دور و برتان مکث کنید مسیرتان تا 40 دقیقه طول می کشد. پیاده روی شب هنگام مناظر فوق العاده ای را برایتان به ارمغان می آورد.


City Hall


City Hall


مملوء از معماری قدیمی و تاریخی، پارک کوچکی نیز دارد که وقت ناهار از کارمندان اداره جات مختلف کلی شلوغ می شود. تبلت مدوری نیز دارد که درباره تاریخ City Hallاطلاعات می دهد. برای اینکه درباره تاریخچه، هنر و معماری این منطقه اطلاعات خوبی به دست بیاورید از تور استفاده کنید. اینجوری می توانید ساختمان گنبد دار، تالار شورای شهر، اتاق فرماندار و کلیکسیون پرتره های City Hall را ببینید. تورهایی که از قبل رزور می شوند معمولا در روزهای دوشنبه و سه شنبه ساعت 10:30 صبح برای یک گروه 20-10 نفره ارائه می شوند. تورهای تک نفره پنجشنبه ها ساعت 10 صبح شروع می شوند. همچنین تورهایی در 12 ظهر روزهای چهارشنبه برگزار می شود که هر کس زودتر برسد زودتر از تور می تواند استفاده کند.


 ساختمان Empire State


 ساختمان Empire State


دکوراسیون داخلی مربوط به سال 1930 این ساختمان بی نظیر است و منظره شهر از بالای آن نفستان را بند می آورد. از بالای این ساختمان می توانید تراکم جمعیت زیاد و ترافیک شهر نیویورک را ببینید. سعی کنید در صبح زود یا وقت ناهار بیاید تا بین جمعیت و تورها گیر نکنید.


ترمینال Grand Central


ترمینال Grand Central


ترمینال Grand Central ایستگاه قطار تاریخی شهر نیویورک است. قرار بود در سال 1975 تخریب شود ولی توسط Jacqueline Kennedy (ژاکولین کندی) که برای حفظ این ساختمان پول جمع آوری کرده بود نجات پیدا کرد. تورهای تاریخی رایگان در روزهای چهارشنبه برگزار می شود. حتما یادتان باشد که نگاهی به بالا بیندازید و ستاره های سقف ترمینال را ببینید. یک غذافروشی به اسم رستوران و بار صدف Grand Central در زیر زمین ترمینال وجود دارد. برای نوشیدنی های شیک (و گرانقیمت) به آپارتمان های Campbell بروید و وارد سال 1920 بشوید (حتما باید لباس مناسب تنتان باشد و الا اجازه ورود نخواهید داشت!). این ساختمان زمانی دفتر John w. campbell یکی از اعضای هیئت مدیره راه آهن شهر نیویورک و یکی از سرمایه داران بزرگ دهه 1920 بود.


مرکز Rockefeller


مرکز Rockefeller


این مرکز همیشه شلوغ و پر از آدم است. در این مرکز که بعضی از برنامه های تلویزیونی ضبط می شود قدم بزنید و خرید کنید، غذا بخورید و در نهایت با آسانسور به بالای ساختمان بروید تا یک منظره نفس گیر دیگر را ببینید.


Time Square


Time Square


این میدان همیشه شلوغ است و معمولا توریست ها به این میدان می آیند. اگر در حال خرید کردن، غذا خوردن یا دیدن برنامه های خیابانی نباشید کار به خصوصی برای انجام دادن وجود ندارد برای همین خود مردم نیویورک زیاد در این میدان تردد نمی کنند ولی باز تماشای جمعیت و زندگی در حال جریان از بالای پله های کیوسک TKTS خالی از لطف نیست.


روز سوم


Central Park


Central Park


ایده آل ترین راه برای پشت سر گذاشتن استرس و ترافیک شهر نیویورک Central Park است. پارکی رایگان که مسیرهای پیاده روی فراوان، مسیرهای دوچرخه سواری، قایق رانی در دریاچه و یک باغ وحش دارد. از آنجا که این پارک 150 میلیون بلوک وسعت دارد به راحتی می توانید چند ساعت در آنجا وقت بگذرانید. در تابستان معمولا کنسرت ها و اجراهای تئاتر رایگان برگزار می شود. از فصل بهار تا پاییز تورهای پیاده روی رایگان در روزهای شنبه ساعت 11 صبح برگزار می شود.


چند موزه خوب در خود پارک و اطراف آن پیدا می شود:


موزه هنری Metropolitan


موزه هنری Metropolitan


یکی از بزرگترین موزه های کل دنیاست و اگر می خواهید فقط از یک موزه بازدید کنید حتما این موزه را انتخاب کنید. هنر، عتیقه جات تاریخی، عکس ها و دیگر نمایشگاه های متنوع فراوانی از همه برهه ها و اماکن تاریخی در خود جای داده است. حتی یک قبر مصری واقعی در آن وجود دارد! همیشه مردم به این موزه در حال رفت و آمد هستند ولی اینقدر این موزه بزرگ است که حتما یک جای خلوت پیدا می کنید. زمان زیادی را برای این موزه در نظر بگیرید زیرا چند ساعت کفایت نمی کند.


نکته: هزینه 20$ این موزه فقط یک کمک مالی پیشنهادی است. شما هر چقدر که دوست دارید می توانید پرداخت کنید.


موزه تاریخ طبیعی آمریکا


موزه تاریخ طبیعی آمریکا


به خاطر فیلم "شبی در موزه" حتی محبوبیت بیشتری به دست آورد. نمایشگاه های طبیعت، تاریخ انسانی و زندگی دریایی بسیار دقیق و جالب است پس برای این موزه هم باید بیشتر از 2-1 ساعت زمان در نظر بگیرید. بخش تاریخچه تکامل انسانی آن حیرت آور است و بخش فضای این موزه را از دست ندهید. بخش زمین شناسی Hayden که توسط دانشمند نابغه Niel Degrasse Tyason اداره می شود جزئیات دقیقی درباره چگونگی به وجود آمدن کهکشان ها ارائه می دهد.


نکته: مبلغ ورودی این موزه نیز یک کمک مالی پیشنهادی است پس هر مبلغی دوست دارید پرداخت کنید.


کلکسیون Frick


کلکسیون Frick


این کلکسیون شامل نقاشی های هنرمندان اروپایی مخصوصا نقاشان بزرگ هلندی، مبلمان فرانسوی قرن 18 و قالی های شرقی است. باید هنرمندان هلندی را دوست داشته باشید تا از این نمایشگاه لذت ببرید ولی حتما به وبسایت آن ها سر بزنید تا از نمایشگا های موقتی که کار هنرمندان بزرگ دنیا را ارائه می دهند استفاده کنید. هزینه ورود 20$ است و برای سالمندان و دانش آموزان تخفیف ارائه می شود.


نکته: در رزوهای یکشنبه بین ساعات 1-11 هزینه ورود هر مبلغی است که خوتان دوست دارید پرداخت کنید.


موزه Guggenheim


موزه Guggenheim


این موزه کلیکسون آثار هنری امپرسیونیست، پیش-امپرسیونیست، مدرن و معاصر است. این موزه سیلندری شکل (طراحی شده توسط Frank LIoyd Wright) یکی از مهمترین طراحی های معماری قرن بیستم محسوب می شود. هزینه ورود 22$ است.


نکته: شب های شنبه بین ساعت 7:45-5:45 می توانید هر مبلغی دوست دارید پرداخت کنید.


اجرای Broadway


اجرای Broadway


نمی توانید به مرکز تئاتر کل دنیا بروید و یک اجرا هم نبینید. بعضی از برنامه های پر بیینده عبارت اند از:  • شیر شاه

  • کتاب مورمون (Mormon)

  • خبیث

  • یک آمریکایی در پاریس

  • بینوایان

  • پسران جرسی

  • پیداکردن Neverland

  • افسونگر روی سقف

  • هامیلتون

  • یک چیز پوسیده!


می توانید در دفاتر TKTS بلیط تخفیف دار تهیه کنید(از میدان Square، بندر خیابان جنوبی و مرکز شهر بروکلین) همچنین نرم افزاری دارند که برنامه های هر روز را می توانید مشاهده کنید.


روز چهارم


اعتکاف خانه (The Cloisters)


اعتکاف خانه (The Cloisters)


تعداد خیلی کمی به اعتکاف خانه می روند (در بالای خیابان 204) شاخه ای از موزه Metropolitan که به قرون وسطی اروپا اختصاص دارد. این بنا توسط خانواده Rockefeller از بخش هایی از پنج کلیسای اروپایی بین سال های 1934 و 1939 ساخته شده است. این خانواده همچنین شرط گذاشته اند که زمین آنطرف رودخانه برای همیشه بدون توسعه و ساخت و ساز باقی بماند تا منظره اعتکاف خانه خراب نشود! ساختمان و باغ منزوی آن بسیار چشم نواز و آرامش بخش است. هر روزه تورهای رایگان برای توضیح تاریخچه موزه، نقاشی ها و نمایشگاه ها وجود دارد. برای ورود یک کمک مالی پیشنهادی 20$ وجود دارد که شامل هزینه ورود به موزه هنر Metropolitan نیز می باشد.


موزه هنرهای مدرن (Museum of Modern Art: MoMA)


موزه هنرهای مدرن (Museum of Modern Art: MoMA)


 برای دیدن هنرهای زیبا( و عجیب غریب!) مدرن و همچنین هنرهای چشم نواز امپرسیونیست به این موزه سری بزنید. اگر چه همه از هنر مدرن سر در نمی آورند و دوستش ندارند ولی این موزه تابلوی "شب پرستاره" Van Gogh و بعضی تابلوهای پیش-امپرسیونیست را دارد پس نگران نباشید. اگر از هنرهای مدرن و معاصر لذت می برید به هیچ عنوان این موزه را از دست ندهید. چهارشنبه ها از ساعت 4 بعد از ظهر این موزه رایگان است.


The High Line و موزه Whitney  


The High Line و موزه Whitney


Line یک ریل قطار است که به یک پیاده رو تبدیل شده است و از خیابان 34ام به محله Meatpacking می رود. مملوء از باغچه ها، غرفه های غذا و هنرهای خیابانی یکی از جذاب ترین مناطق شهر است.


در محله Meatpacking نزدیک آن ساختمان جدید موزه هنرهای آمریکایی Whitney قرار دارد (که با موزه Metropolitan همکاری می کند). حتی اگر وارد موزه نشوید نمای ساختمان ارزش دیدن را دارد چون خودش یک اثر هنری است. 


موزه Tenement (مستغلات) بخش شرقی


موزه Tenement (مستغلات) بخش شرقی


این موزه فوق العاده به مراجعه کنندگان اجازه می دهد که آپارتمان های اجاره ای قدیمی سمت شرقی را ببینند. شما می توانید نحوه زندگی کردن مهاجران کل دنیا را در اواخر سال 1800 و اوایل سال 1900 ببینید، هنگامی که برای اولین بار به این کشور آمده بودند و سعی می کردند برای خود زندگی دست و پا کنند.  شما می توانید فقط توسط تورهایی که از قبل رزرو کرده اید به این موزه بیایید. برنامه جالب "با ساکنین آشنا شوید" توسط بازیگرانی برگزار می شود که نقش مهاجران را هنگامی که تازه به آمریکا رسیده اند بازی می کنند و بسیار دیدنی است.


چیزهای دیگری که ارزش دیدن دارند:


آنقدر اماکن دیدنی و فعالیت های متنوع در نیویورک وجود دارد که دلمان نمی آید این مطلب را تمام کنیم. در اینجا چند تا از فعالیت های تکمیلی دیگر را نیز اضافه می کنیم:


در یک تور پیاده روی ثبت نام کنید- نیویورک پر از کمپانی های تور پیاده روی است که خیلی از آن ها رایگان هستند. پس سعی کنید حتما از یکی از آن ها استفاده کنید تا از نگاه ساکنین با شهر آشنا شوید.


پارک Prospect- از مانهاتن بیرون بیایید و به بروکلین سری بزنید تا در نسخه بروکلین از Central Park و موزه نزدیک آن لذت ببرید. در موزه گشت بزنید و با هنرهای معاصر و تاریخی آشنا شوید.


باغ وحش Bronx- به قدیمی ترین و بزرگترین باغ وحش آمریکا بروید و مطمئن باشید علاوه بر کودکان خودتان نیز لذت خواهید برد.( این فعالیت ارزان تمام نمی شود چون بلیط ها از 17$ شروع می شوند ولی می توانید برای ذخیره پول چهارشنبه ها به باغ وحش بروید چون هر مبلغی دوست دارید می توانید پرداخت کنید.)


به یک مسابقه ورزشی بروید- از ورزش خوشتان می آید؟ نیویورک حرفه ای ترین تیم های ورزشی را دارد. با دوستانتان به یک مسابقه ورزشی بروید و از هیجان بازی حرفه ای و خوب لذت ببرید.


یک برنامه تلویزیونی ببینید- خیلی از برنامه های تلویزیونی بلیط مجانی برای شرکت در برنامه ارائه می دهند منتها باید از قبل رزرو انجام داده باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر و رزرو کردن برنامه به وبسایت هر برنامه مراجعه کنید.


نیویورک شهر بسیار بزرگی است و لیست بالا حتی پوسته شهر را نیز نشانتان نمی دهد ولی اگر برای 5-4 روز بیشتر نمی توانید بمانید برنامه بالا بهتان وقت سر خاراندن در شهری که هیچوقت نمی خوابد برای شما نمی گذارد.