کلیسای ناجی غلتیده در خون، تلفیقی از هنر و مذهب در سنت پترزبورگ

کلیسای ناجی غلتیده در خون، تلفیقی از هنر و مذهب در سنت پترزبورگ است که تاریخی نه چندان طولانی، اما پر فراز و نشیب را از دورانی که یک مخروبه بوده، تا اکنون که یکی از آثار هنری زیبای سنت پترزبورگ است، پشت سر گذاشته است. داستانی که شندین آن و دیدن آثارش برای هر گردشگری جذاب و عبرت آموز است.تصویر کلیسای رستاخیز عیسی مسیح


کلیسای رستاخیز عیسی مسیح که با نام کلیسای نجات دهنده در خون ریخته شده - یا حتی فقط "کلیسای خون"- شناخته می شود، در جایی ساخته شده است که الکساندر دوم در یک اقدام تروریستی در روز 1 مارس 1881 در آنجا مجروح شد.


این کلیسا توسط آلفرد پارلند در سبک کلیسای روسی قرن شانزدهم و هفدهم طراحی شده است.


برخی اعتقاد دارند که کلیسای رستاخیز چهره یک برداشت شدید از تلفیق معماری باروک، کلاسیک و مدرن است.


الکساندر دوم در اثر زخم های ناشی از حمله گروه تروریستی موسوم به گروه خلق جان خود را از دست داد. بلافاصله جانشین او الکساندر سوم، قصد خود را مبنی بر احداث یک کلیسا در محل ترور پدرش اعلام کرد و همچنین این کلیسا در سبک سنتی روسی ساخته شده است.


در نهایت، پس از اینکه الکساندر چندین طرح معماری را رد کرد، کار را به پارلاند سپرد، اما طراحی آن را خودش انجام داد.نمای بیرونی کلیسای ناجی غلتیده در خون


ترکیب نهایی کلیسا از تلفیق طراحی های کلیسای سنت باسیل در مسکو و کلیسای ولادیمیر در کیِف خلق شد. کار ساخت کلیسا از سال 1883 آغاز شد.


در کلیسای خون هیچ غسل تعمید، خدمات مراسم تشییع جنازه، مراسم عروسی یا سایر خدمات کلیسای سنتی برگزار نشد، زیرا این ها برنامه های مورد نظر الکساندر سوم نبودند. با اینحال، مراسم سخنرانی و خطبه در کلیسا برگزار می شد.


این کلیسا با وجود تبدیل شدن به کلیسای جامع رسمی در سال 1923، اما قبل از آن و پس از انقلاب اکتبر غارت شد، در سال 1932 بسته شد و اساسا تبدیل به یک زباله دانی شد.


شایعات فراوانی مبنی بر ویرانی کلیسا وجود دارد. آثاری از خسارات جنگ جهانی دوم و محاصره لنینگراد نیز همچنان در دیوارهای کلیسا دیده می شود.


پس از جنگ جهانی دوم، کلیسا به عنوان یک انبار برای تئاتر اپرا کوچک استفاده شد و حرم ارزشمند آن تقریبا به طور کامل نابود شد. اما چهار ستون موسوم به یاسپری با موانع نصب شده در آنها و بخشی از نرده های چوبی باقی مانده بودند.نمایی از داخل کلیسای خون


در 20 ژوئیه 1970 این کلیسا به عنوان شاخه ای از موزه کلیسای سنت ایزاک ساخته شد و هشتاد درصد از بودجه سنگین بازسازی کلیسا از سوی کلیسای سنت ایزاک تامین می شد.


دهه هایی که اوضاع کلیسا رو خرابی میرفت و هزاران بازدید کننده مشتاق کلیسا را از بین برد، در نهایت با ترمیم و بازسازی چشمگیر کلیسا در ماه اوت سال 1997 پایان یافت.


تخمین زده میشد که هزینه این پروژه 3.6 میلیون روبل  باشد، اما تا پایان کار 4.6 میلیون روبل برای آن هزینه شد تا مجموعه ای بی عیب و نقص از موزاییک برای آن ساخته شود؛ بیش از 7500 متر موزاییک، از محل قتل الکساندر دوم تا مجسمه حضرت عیسی بر روی صلیب.


یکی از برجسته ترین عناصر کلیسا، حرمت عجیب و غریبی است که به محل مجروح شدن الکساندر دوم گذاشته می شود و جای بخصوصی را در داخل کلیسا به خود اختصاص داده است.موزاییک سقف در کلیسای نجات دهنده ما در خون ریخته شده


این کلیسا که ساخت در سال 1907 به تمام رسیده است، مجموعه برجسته و متنوعی از کارهای موزاییک دارد. آیکون های متعدد موزاییک در سنت های نقاشی دانشگاهی، سبک مدرنیست و نقاشی قسمت بیزانس تکمیل شد. نماد بزرگ سنت الکساندر نوسکی نیز با توجه به طراحی نستورو ساخته شده است.


آیکون های اصلی وطن مادری خدا با کودک و نجات دهنده، توسط واسنتسوف طراحی شده بودند. پانل موزاییکی پانتوکراتور (نمادی از خداوند متعال) که مسیح را با دست راستش برتری می دهد و انجیل را در دست چپ خود نگه می دارد، به عنوان گنبد مرکزی به الهام از یک اثر هنری در نروژ نقاشی شده است. پرلند و آندره ریبوشکین قاب موزاییک های نقاشی شده را تکمیل نموده اند.


berimyeja.com مرجع کامل گردشگری و معرف بهترین و معتبرترین آژانس های مسافرتی ایران  • این مطلب توسط سایت بریم یه جا تهیه شده و انتشار و استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد .

  • نویسنده مطلب : ستار کنجوری