کلیسای جامع سنت باسیل کلیسای حضرت مریم

کلیسای جامع سنت باسیل  


 این کلیسا که به کلیسا شفاعت باکره مقدس نیز شناخته می شود در میدان سرخ به دستور ایوان چهارم معروف به ایوان مخوف به افتخار پیروزی روس ها بر تاتارها ساخته شد و در مرکز مسکو قرار دارد.


این بنا در سال 1990 به همراه سایر بناهای میدان سرخ در میراث های جهانی یونسکو ثبت شدو یکی از نماد های کشور روسه به حساب آمده و قدمتی بالغ بر 450 سال دارد.


به روایتی گفته می شود که ایوان برای اینکه دیگر سازه ای به زیبایی این کلیسا ساخته نشود بریم یجا دستور میدهد معمار این بنا رو کور کنند.


ساخت این کلیسا حدود 6 سال به طول انجامید و بنای آن از آجر است و زیر بنای آن از سنگ سفید و تاریخ اتمام آن مقارن با جشن شفاعت حضرت مریم بوده است.


berimyeja.com


این کلیسا شامل 9 کلیس میباشد که بروی یک پایه ساخته شده و همگی به هم مرتبط هستند که شامل هشت گنبد و یک گنبد کوچک در قسمت جنوبی کلیسا قرار دارد. چهار گنبد این بنا دارای نام هایی هستند که برگرفته از چهار مقدسینی است که در جنگ با قزان ها شجاعت به خرج دادند سپرین گریگوری الکساندر سیوریسکی و الکساندر و پاول.


سه محراب دیگر با اسامی دو تن از امپراتورهای روسیه نامگذاری شده ولی ساختمان اصلی با نام شفاعت مریم مقدس شناخته می شد.بیشتر رنگ بندی ها و طراحی ها حدود 200 سال بعد از ساخت به آن اضافه شدند. این کلیسا بارها طعمه حریق شد و هر بار به صورت مداوم مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت به صورتی که چهار مرتبه مورد ترمیم و مرمت اساسی قرار گرفت.


berimyeja.com


در سال 1928 این کلیسا به عنوان یکی از آثار بزرگ ملی و جهانی معرفی و تحت حمایت دولت وقت روسیه در آمد و در سال 1990 در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید و 1991 درهای این کلیسا بروی گردشگران باز شد و در سال 2007 به عنوان یکی از عجایب هفتگانه دنیا معرفی شد.


 


berimyeja.com مرجع کامل گردشگری و معرف بهترین و معتبرترین آژانس های مسافرتی ایران


  • این مطلب توسط سایت بریم یه جا تهیه شده و انتشار و استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد .