کاخ اسحاق پاشا

کاخ باشکوه اسحاق پاشا در ترکیه در یک زمین مسطح در زیر دیواره ای صاف در 6 کیلومتری جنوب شرقی شهر قرار دارد. این کاخ ترکیبی از طراحی عثمانی، سلجوقی، گرجستان، ایرانی و ارمنی است که از سال 1685 ساخت آن شروع در سال 1784 توسط یک ژنرال عثمانی به نام اسحاق پاشا تکمیل شد. اگر بخواهید با مینی‌بوس به آنجا بروید باید تا 5 عصر صبر کنید، این مینی بوس در پشت شهرداری منتظر می ماند و هنگامی‌که نیمی از آن پر شود حرکت می‌کند. هزینه تاکسی به صورت یک طرفه 25 لیره و رفت و برگشت با یک ساعت انتظار 30 لیره است.


کاخ اسحاق پاشا در ترکیه


سقف‌های شیشه‌ای از برخی قسمت‌های کاخ محافظت می کنند و به این معنی است که می توانید در روزهای بارانی هم از آنجا بازدید کنید.


تا اوایل دهه 1930 این کاخ توسط شهر Eski Bayazıt احاطه شده بود، اما بعد از شورش کردها توسط سپاه ترک ویران شد (می توانید خرابه های آن را در اطراف کاخ ببینید)، که در نهایت منجر به تأسیس Doğubayazıt مدرن شد.


ایوان اصلی کاخ شما را به اولین حیاط هدایت می کند که برای بازرگانان و مهمان ها باز بوده است. زندان ها در گوشه سمت را نیز بازدید کنید.


تنها خانواده و مهمانان خاص اجازه ورود به حیاط دوم را داشتند که مسیر دسترسی به کاخ selamlık ( اقامتگاه مردان) و حرم‌سرا (اقامتگاه زنان) بود. یک راه پله به سمت چپ وجود دارد که شما را بعد از گذشت از حیاط به اقامتگاه خدمتکاران راهنمایی می کند. در داخل بنا، مهمان ها با تشریفات  سمت راست حیاط سرگرم می شدند. همچنین selamlık دارای یک مسجد دوست داشتنی است که بسیاری از دکوراسیون حجاری شده اصلی و سقف های نقاشی شده آن حفظ شده است. 


بیرون از ورودی  selamlık یک مقبره که با تزئینی ترکیبی از حجاری های سلجوقی و سبک های ایرانی استادانه ساخته شده است وجود دارد، و این اعتقاد می رود که متعلق به اسحاق پاشا است.   


ورودی حرم‌سرا که به‌طور شگفت انگیز طراحی شده است در انتهای مسیر نمایان می شود. اقامتگاه بانوان شامل حمام، آشپزخانه، توالت و اتاق هایی با سنگ های حجاری شده  و پنجره های با چشم انداز وسیع اند، اما چیزی که بدون شک در اینجا برجسته است سالن زیبای تشریفات است، ترکیبی از سبک های مختلف با دیوارهایی که توسط هنر سنگ‌کاران سلجوقی پوشش داده شده است، طراحی های گل برجسته توسط ارمنی ها، سرستون‌های مزین شده که اثر گرجی ها را نشان می دهد و دیوارهای سنگی سیاه و سفید چیزی است که در اینجا خواهید یافت.


چسبیده به دیواره شرقی باقیمانده های Eski Kale (قلعه قدیمی) وجود دارد، احتمالاً در زمان اورارتیان ها 800 سال پیش از میلاد پیدا شده است، و در پایین آن مسجد قرن 16 که هنوز پابرجاست وجود دارد. در سمت راست قلعه مقبره سنگی راه‌راه احمد خانی (Ehmedê Xanî، شاعر و فیلسوف کرد قرن 16 ) قرار دارد. قله های بالای پارکینگ منظره فوق‌العاده‌ای از کاخ (کمی آن دورتر Doğubayazıt و کوهستان آرارات) دارند.


شما دوستان و همراهان می توانید با انتخاب تور ترکیه از این کاخ زیبا دیدن نمایید.