چین و رویدادهای پیش از المپیک 2008


در آستانه‌ی بازی‌های المپیک در چین اخبار زیادی از اختلافات تبت و این کشور به بر سر اعزام بازیکنان تبتی به گوش می‌رسید. درگیری‌های زیادی هم در این مورد بین این دو کشور رخ داد که منجر به کشته شدن بین 20 الی 100 نفر شد. البته هیچ‌گاه آمار دقیقی از این اختلافات و کشته‌های ناشی از آن در خبرگزاری‌های معتبر منتشر نشد .


در همان زمان ایالات‌متحده‌ی آمریکا در مورد تحریم المپیک در چین خبرهای مختلفی را منتشر می‌کرد و مردم فرانسه به دلایل مختلفی به حضور در این رویداد ورزشی اعتراض داشتند و به همین دلیل چندین و چند روز در خیابان‌ها تظاهرات به راه انداختند و حتی هنگامی‌که مشعل از یونان که محل قبلی برگزاری المپیک بود به فرانسه رسید آن را خاموش کردند.


همه‌ی این مخالفت‌ها به دلیل اعتراض مردم دنیا به عدم رعایت قوانین حقوق بشر در چین صورت گرفته بود. البته بسیاری از متخصصان این زمینه عقیده داشتند رفتار رهبران در چین با مردم این کشور متأثر از ویژگی‌های فرهنگی این کشور است و اتفاقاً مردم از این وضعیت چندان ناراضی و ناخشنود نیستند.


در آن زمان هیچ‌کدام از معترضان نمی‌دانستند که هنوز و همیشه خط قرمز مردم چین غرور ملی آن‌ها است. گرچه در سال‌های اخیر این کشور رابطه‌ی مکدر خود را با دنیا به سمت خوبی برده است و اکنون  با سایر کشورهای موفق جهان روابط خوب و حسنه‌ای ایجاد کرده است اما هنوز هم هیچ‌کس به این مردم نمی‌تواند بگوید که تحت ظلم هستند و حقوق شهروندی آن‌ها بیش از چیزی است که به دست آورده‌اند.


مورد دیگری که در روحیات جمعیت میلیاردی این کشور وجود دارد این است که آن‌ها به طرز عجیبی با رسانه‌های بیگانه مخالف بوده و تمام اخبار موردنیاز خود را از کانال‌های داخلی دریافت می‌کنند. و همین کانال‌های داخلی به‌شدت تحت کنترل و نظارت دولت بوده و با فیلترینگ بسیار شدیدی به دست مخاطبان می‌رسد. بنابراین راضی کردن این مردم برای پذیرش سبک جدیدی از زندگی و پرداختن به انتظارات و توجه به موضوع آزادی بیان در چین کار عبثی است.


جالب اینجاست که هیچ تحریمی روی این کشور مؤثر نبوده و فشارهای بین‌المللی برای روشن کردن دیدگاه مردم عملاً بی‌فایده بوده است. بدون شک مردم چین برای آن‌که طعم تغییر را در زندگی خود احساس کنند باید ابتدا باهم و سپس با مردم جهان وارد بحث و مذاکره شوند.


در پایان باید گفت:


باوجوداینکه رهبران این کشور اعلام کرده‌اند که از المپیک 2008 به بعد در مورد رعایت حقوق بشر در این کشور تصمیمات تازه‌ای گرفته‌شده است اما هنوز هم دیده‌بان حقوق بشر وضعیت مردم این کشور را بحرانی و ناراحت‌کننده گزارش می‌کند. موضوعی که خود مردم چین در مورد آن اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند.  • این مطلب توسط سایت بریم یه جا تهیه شده و انتشار و استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد .

  • نویسنده مطلب : فائقه کهربایی