چرا هرگز به ویتنام سفر نخواهم کرد

در سال 2007 یک سفر به ویتنام داشتم که پس از خروج از این کشور قسم خوردم که هیچوقت به این کشور برنگردم. مردم در هفته ایمیل های زیادی می زنند و می پرسند که چرا قصد برگشت به ویتنام را ندارم و من در این پست میخوام علاوه بر پاسخ به این سوال کشور ویتنام را به عنوان کشوری که کمترین میزان علاقه به سفر کردن بهش رو دارم عنوان کنم.


پاسخ ساده است!


هیچکس هرگز نمیخواهد به مکانی که در آن اذیت شده و یا با آن بد رفتار شده بازگردد!


من در ویتنام با فروشندگان خیابانی ای برخورد داشتم که به طور آشکار سعی در کسب و کار با من داشتند و یا فروشنده ی مواد غذایی که 3 برابر مبلغ عادی را از من طلب می کرد حتی اگر جلوی چشمان خودم یک خریدار دیگر همان جنس را پرداخت کرده باشد! یا هنگامی که در حال خرید تی شرت 3 زن سعی کردند من را در فروشگاه خود نگه دارند حتی اگر به قیمت کشیدن پیراهن من تمام می شد.


هنگامی که به خلیج هالونگ Halong سفر کردم اپراتور تور در قایق آب نداشند و بیش از حد ظرفیت ثبت نام کرده بودند به طوری که افرادی که اتاق های تک نفره سفارش داده بودند اغلب با هم اتاقی مواجه شده و گاها در یک تخت مشترک می خوابیدند! 


ابتدا تعجب کردم که شاید فقط من هستم که این گونه حس می کنم و ویتنام واقعا کشور فوق العاده ای است. با خودم می گفتم که شاید من در حال تجربه کردن ویتنام به بدترین شکل ممکن هستم! اما بعد از صحبت با تعدادی مسافر دیگر متوجه شدم که همه ی ما داستان های مشابه ای داریم. به سختی کسی را میتوانستم پیدا کنم که از سفر به ویتنام راضی بوده باشد. حدود 95% گردشگران دیگر هیچوقت به ویتنام باز نمی گردند همه ی آن ها داستان هایی در مورد فریب و دروغ دارند و هیچ گاه احساس لذت از بودن در این کشور را نداشته اند.


vietnamcountry


من شاهد افراد دیگری بودم که در ویتنام مشکل داشتند یکی از دوستان من که شش ماه در ویتنام زندگی می کرد با وجود اینکه جزو افراد محلی آن جا محسوب می شد اما با توهین ها و بی محلی های همسایگان مواجه می شد. هر کجا می رفتم تجارب بد من عادی بود!


من با مسافران اندکی رو به رو می شدم که فکر می کردند مردم ویتنام بسیار زیبا هستند و از مسافرتشان لذت می بردند. من در پی علت این اختلاف نظر و دیدگاه بودم که متوجه شدم اغلب کسانی که رضایت کامل را از سفر به ویتنام دارند به صورت لوکس و ویژه سفر می کنند در حالی که افراد عادی و بودجه های اقتصادی شده ناراضی های بزرگ سفر به ویتنام را تشکیل می دادند.در حالی که در Nha Trang بودم یک معلم زبان انگلیسی را ملاقات کردم و از وی علت رفتار مردم را جویا شدم که این گونه توضیح داد : مردم ویتنام از زمان تحصیل به آن ها آموزش داده می شوند که مشکلات زندگیش و معیشتی آنان توسط فرانسه ، اروپا و آمریکا ایجاد می شود و به همین دلیل آنان انتظار دارند وقتی گردشگری از این کشور ها به ویتنام سفر می کند کاملا خرج کند و این انتظار بی جا را حتی با زور انجام می دهند.


من اینجا نیستم که در مورد ویتنام قضاوت کنم و بگویم که همه بد هستن و یا همه بی ادب هستند و اعتقاد ندارم که همه ی مردم یک کشور به یک شکل باشند و یک جور رفتار کنند. من فقط تجربه ی سفرم به ویتنام را بازگو کردم شما می توانید به ویتنام سفر کنید و ذهنیت خودتون رو از این کشور بسازید. 


اما اگر من ویتنام را دوست نداشتم دلیلی بر این نیست که شما به ویتنام نروید! این تجربه ی من بود و شما هیچگاه مجبور نیستید که تجارب دیگران را انجام بدهید! صحبت های من را فراموش کنید و خودتان به ویتنام بروید. و اگر بخاطر این مقاله به ویتنام نروید من شما را پیدا کرده و به زور به ویتنام خواهم فرستاد...!