وضعیت اقتصادی ترکیه

وضعیت اقتصادی ترکیه بعد از کاهش تعداد گردشگران


کشور ترکیه بعد از چندین حمله‌ی تروریستی و آشفتگی‌های سیاسی داخلی به طرز چشمگیری با مشکل کاهش گردشگران خارجی برای تور ترکیه روبه‌رو بوده است. به گزارش مطالعات صندوق بین‌المللی پول کاهش ناگهانی تعداد بازدیدکنندگان از این کشور به‌شدت اقتصاد ترکیه را متزلزل خواهد کرد. ترکیه در حدود یک درصد از تولید ناخالص ملی خود را مدیون توریست‌هایی بوده است که از این کشور دیدن کرده‌اند.


ترکیه و صندوق بین‌المللی پول


درست قبل از آغاز سال 2016 میلادی  ترکیه به یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در تمام دنیا تبدیل‌شده بود. شبکه‌های رو به رشدی در صنعت هوایی، ساخت هتل‌های مختلف و بازسازی زیرساخت‌های این کشور و البته بازاریابی مهم‌ترین دلایل این محبوبیت ذکرشده‌اند. همچنین فقط 3 درصد گردشگران خارجی نیاز به ویزا داشتند و همین موضوع نظر بسیاری از مسافران از سراسر دنیا را به خود جلب می‌کرد و آن‌ها را از مصر و سایر کشورهای مدیترانه به سمت ترکیه می‌کشانید.


وضعیت اقتصادی ترکیه صنعت گردشگری و تأثیر آن بر اقتصاد و اشتغال در ترکیه


گردشگری کمک زیادی به اقتصاد ترکیه کرده و در حدود 3.7 درصد از تولید ناخالص ملی این کشور را به خود اختصاص داده است. صنعت توریسم برای ترکیه چیزی در حدود 600000 شغل جدید ایجاد کرده است و به‌طور غیرمستقیم در حدود یک‌میلیون فرصت شغلی جدید در مشاغل غیر مرتبط نیز به وجود آورده است.


اما در سال 2016 میلادی به وقوع پیوستن چند حمله‌ی تروریستی صنعت توریسم را در این کشور به‌شدت تخت تأثیر قرار داده است. البته آثار منفی این رویدادها تنها مربوط به کشور ترکیه نمی‌شود و به‌طورکلی 30 درصد از سفرها به کشورهای اروپایی کاهش داشته است. اما ترکیه به دلیل رویدادهای سیاسی همچون تحریم روسیه و ممنوعیت پرواز مستقیم به این کشور بیشتر از این آسیب‌های متأثر بوده است.


چه زمانی ترکیه به حالت عادی بازخواهد گشت؟


با توجه به برآورد متخصصان، کاهش 10 درصدی واردات موارد اولیه در ترکیه منجر به کاهش تولید ناخالص ملی از 0.5 به 0.3 درصد می‌شود. فراتر از این موضوع رکود در هتل‌ها، حمل‌ونقل و صنایع متنوعی همچون مخابرات، خرده‌فروشی و منسوجات به‌خوبی احساس می‌شود. گرچه مطالعات نشان می‌دهد که وضع به همین منوال نمانده و بدون شک گرچه با روند خیلی کندی اما به‌هرحال اقتصاد ترکیه در صنعت توریسم بهبود میابید، اما به دلیل تکرار حمله‌های تروریستی در اروپا این روند آهسته بوده و تا آثار آن به‌طور کامل از ذهن گردشگران پاک شود زمان زیادی باید طی شود.