هر آنچه درباره ی سفر به هند باید بدانید

هنرهای مورد توجه


معماری


معماری هر ملت، بهترین نماینده و کامل ترین مظهر تکامل اجتماعی و ترقی فکری آن ملت است. در هند از زمانی که نوع بشر در آن شبه قاره ی عظیم شروع به پیمودن مراحل تمدن کرد تا به امروز، هنر معماری، مدارج تکامل و ترقی و توقف و همچنین انحطاط را طی کرده و با تغییرایت که در اوضاع و احوال اجتماعی هند در هر عصر و زمان روی مید اده، آن فن باستانی نیز دستخوش تغییرات وت حولات شده است. همراه سلاطین مسلمان که از قرن (دهم میلادی) به بعد، از مغرب به هند وارد شدند و تمدن جدیدی در شمال هند برپا کردند، سبک ساختمان و فن معماری آن کشور نیز تغییر کلی یافت. مناره «قطب الدین ایبک» قدیمی ترین نمونه ی بنای اسلامی است. تاثیر سبک معماریا سلامی و به خصوص ایرانی در تاج محل به خوبی مشهود و نمایان بوده و کمتر سبک هندی در آن احساس می شود.


پس از آن، صنعتگران ماهر و استادان چیره دست از سرزمین های ایران و ماوراء النهر به هند رهسپار شدند و بناهای قدیم و معابد هندو را مشاهده کردند و به تدریج سبک مستقل و معروفی به نام معماری هندو ـ اسلام در معماری جهان معروف شد. مسجد (قبه الاسلام) دهلی که برفرار بتکده ی قدیمی هندو در اوایل قرن هفتم هجری بنا شده است، قدیمی ترین مسجد اسلامی در شمال هند است.


در قرون اخیر که زمان انتشار و بسط تمدن اروپایی است، معماری هند تحت نفوذ انگلستان قرار داشت و رنگی تازه به خود گرفت. به جای ساختن معابد، مساجد و تکایا، عمارات مدرن ساخته شد؛ مانند عمارات حکومتی، مدارس عالیه، هتل ها، تئاترها، مریض خانه ها، ایستگاه های راه آهن و سایر ساختمان ها که از خصوصیت های تمدن جدید است، بسار ساخته شد. کاخ رئیس جمهور (راشتراپتی بهلون) در دهلی نو، عمارت موزهف یادبود ویکتوریا در کلکته و تئاتر ملی در بمبمئنی، بهترین نمونه ی ساختمان های مدرن است. بتخانه های جدید که (برلا) نام دارند و در دهلی نو و (ماتورا) و شهرهای دیگر ساخته شده اند، که گام جدیدی در سبک معماری معابد هندو است.


مجسمه سازی


مجسمه سازی از قدیمی ترین صنایع هنری هند است. این هنر از زمان های قدیم تا به امروز به طور متوالی در تمام تاریخ هند نمایان است. مجسمه برنزی دخترک رقاصه، که در خرابه های مهانجودارو به دست آمده، یکی از بهترین نمونه هایی است که هنر مجسمه سازان عصر باستان هند را نشان می دهد مجسمه هایی که از بودا در هند کشف شده، بهترین نمونه ی تصویر آن مرد بزرگ است که در قرن های گذشته در زادگاه وی ساخته شده است. پیکره تراشی روی صخره ها از مجسمه ای کوچک و بدون ظارفت تا یک معبد کامل که صنعتگران ماهر از سنگ یکپارچه ساخته اند و در مقیاسی چنان بزرگ که کوه راشمور در مقایسه با آن حقیر می نماید، متفاوت است. طی یک دوره ی هزار ساله، راهبان بودائی، هندو جین، بیش از شصت معبد کامل از سنگ یکپارچه در آجانتا و الوار در بخش مرکزی هند تراشیده اند. معبد کایلاسا در الوار ـ که معروفترین آنهاست ـ بزرگترین پیکره ای است که از سنگ یکپارچه تراشیده شده و منحصر به فرد است. در بسیاری از غراها سقف نیز کنده کاری شده است. در دین اسلام، پیکره تراشی به شکل انسانی ممنوع است و سایر ساختمان های مسلمانان، کار تزیین با آیات قرآنی، اشکال هندسی و گل صورت گرفته است.


مجسمه سازان عصر حاضر که به تقلید از مکتب های اروپا پیکره هایی می تراشند، نتوانسته اند هنر نیاکان خود را احیا کنند. 


نقاشی


تاریخ نقاشی در هند مانند تاریخ تمدن آن کشور، بسیار قدیم و کهن است. قدیمی ترین اثر نقاشی که از زمان های باستان آن کشور به عصر ما رسیده، نقوش دیواری است که در غراهای موسم به (اجنتا)کشف شده است. این غارها در نزدیکی شهر اورنگ آباد دکن، در دهره ای نعلی شکل، در کنار جنگل های انبوه و در محلی بسیار مصفا واقع شده اند.


در رن نوزدهم، تماس هند با تمدن و فرهنگ اروپایی، باعث ایجاد تحولی بزرگ در هنر آن کشور شد و نقاشان هندی به تقلید و اقتباس از صورتگران انگلیسی و فرانسوی و هلندی و ایتالیایی برخاستند. از آن میان، راجاراوی ورما، در پیروی از فن و تکنیک هنر مغرب زمین به شهرت رسید. هاول نقاش دیگری است از اهل کلکته که پیشوای نهضت جدید شمرده می شود و مکتب نقاشی مدرن در زمان او آغاز شد. پس از آن، نقاشان، نقاشی با رنگ روغن را ترک کرده، و به نقاشی با آبرنگ روی آوردند. آنها از موضوعات تاریخی هند نقاش هایی بر روی پرده کشیدند که هر یک شاهکار جداگانه ای است و دوباره به اصول نقاشی قدیم باستانی بازگشتند. در همین ایام، پیروی و تقلید از نقاشی چین و ژاپن نیز در هند متداول شد؛ به طوری که بعضی از آثار این عصر، ترکیبی از طرح های چین و رنگ آمیزی ژاپنی و زمینه ایرانی است.


امروزه در هند نقاشان زیادی با سکونت در شهرهای بزرگ گالری های هنری برپا می کنند. مخصوصا گالری های هنر در دهلی نو، مجموعه هایی از ذوق و استعداد آنان را به معرض نمایش می گذارد.


همچنین آثار قلمی و مینیاتورهای هنرمندان هند که از قرن هجدهم باقی مانده، در موزه های هند و انگلستان (موزه ی بریتانیا، موزه ی آلبرت و کتابخانه ی دفتر هند) موجود است و همچنین در کتابخانه و موزه های ایران نیز از آثار هنری و اشیای قیمتی و باستانی هند وجود دارد.


موسیقی


هند از نظر موسیقی کلاسیک که با سازهای خاص هندی نواخته می شود، خیلی غنی است. سبک های موسیقی که در معبدهای هندو به عنوان موسیقی روحانی تکامل یافته اند، با موسیقی سکولاری که تیموریان از ایران و آسیای مرکزی به هند آوردند، مخلوط شد. در مجموع کشور هند دو سبک موسیقی دارد:


نوع اول: سبک (هند) است که در شمال کشور رواج دارد و نوع دوم، سبک (کارناتیک) است که در جنوب کشور رایج است.


سبک شمالی، از موسیقی ایران و آسیای میانه بیار متاثر شده، ولی سبک جنوبی، اصالت قدیم خود را هنوز حفظ کرده سات.


آلات موسیقی ایرانی نیز در شمال، بسیار انتشار یافته است، ولی در جنوب، آلات موسیقی قدیمی هندو همچنان باقی مانده اند؛ به طوری که دو سبک از یکدیگر به طور کامل متمایز شده اند. اما هر دو سبک بر پایه ی اصول آهنگین به نام (راگا) ساخته می شود که در زمینه ی آن یک چرخه ی ریتمیک به نام تالا نواخته می شود. وینا، تارهندی، طبل و گنگ از قدیمی ترین ابزارها و اسباب نوازندگی در هند است که تصویر آنها در نقوش اعصار باستانی نیز دیده می شود. رباب، سارود، سی تار، طنبور و دلربا از آلاتی هستند که در قرون اسلامی در هند رایج شده ان. راوی شانکار (RAVI SHANKAR)، مشهورترین نوازنده ی تار است، وی موسیقی هند را به تمام جهان معرفیک رد. در دهه ی 1960 آوازه ی موسیقی شانکار به بیتل ها رسید و آنها شاگرد او شدند. در نتیجه، موسیقی کلاسیک هندی به سبک راک اندرول نیز راه یافت.


شانکار در 73 سالگی هنوز در مکان هایی مثل کارنیگی هال موسیقی اجرا می کرد و همراه با خانواده اش، به شهر سن دیگو در جنوب کالیفرنیا مهاجرت کرد.


سینما


سینمای هند در طی سال های دهه ی چهار قرن بیستم به نحو چشمگیری رشد و گسترش یافت و در سال 1950 توانست با تولید 241 فیلم بلند، بعد از امریکا (با 383 فیلم)، در رده دوم تولید کنندگان عمده ی فیلم در جهان قرار گیرد. در آن زمان، غالب تولیدات سینمای هند به همان تفکر سنتی هندی، مبتنی بر نظام طبقاتی پایبند بودند. این تفکر در فیلم های عاشقانه ی سوزناک و ملودرام های خانوادگی ـ که در پایان، خود پیام های کلیشه ای اخلاقی صادر می کرد ـ بسیار مشهود بود.


در مقابل این نوع فیلم ها که در اکثریت بودند، روشنفکران سینمای هند مثل گاتاک، محبوب خان، راج کاپور و تا حدودی ساتیاجیت رای قرار داشتند که به طرح و بیان مضمون های اجتماعی در آثار خود علاقه مند بودند. فیلم های همشهری (گاتاک)، آواره، واکسی و آقای 420، راج کاپور و مادر هند (محبوب خان) نمونه هایی از فیلم های اجتماعی مذکور هستند.


به طور کلی، سینمای هند در دهه ی پنجم، دوران پر روقنی را پشت سر گذاشت. این رونق هم در سینمای تجاری و هم در سینمای هنری هند قابل تشخیص بود و در مجموع، شرایطی را فراهم آورد که صنعت فیلم هند بیشترین تولید را در سطح جهان داشت. تولیدات پر فروش سال های دهه ی پنجاه و شصت، موجب شدند فیلم های تجاری و پر رونق هندی، الگویی برای تولید فیلم های هندی در دهه های هفتاد، هشتاد و نود باشند. این فیلم های طولانی و آکنده از رقص و آواز، حادثه و داستان های تکراری و نیز کلیشه ای اخلاقی داشتند. هدف جریان فیلم سازی هند در این دوران و دوره ی بعد، صرفاً ایجاد سرگرمی بود. لازم به ذکر است که بمبئی و مرکز سینمای آن بالیوود، (که سالانه حدود 800 فیلم تولید می کند) مهم ترین و بزرگترین شهر تولید کننده فیلم های سینمایی در جهان و هند است.


تئاتر


فن تئاتر و نمایش در هندوستان از زمان های باستان، هم در معابد و هم در قصرها برای تماشای عامه ی مردم و نیز به جهت سرگرمی سلاطین بزرگ اجرا می شده و تا عصر حاضر، تحول چندانی نداشته است. قدیمی ترین نمایشنامه ای که به زبان سانسکریت از عهد قدیم به زمان ما رسیده است، تئاتری منسوب به لهاسا است.


هم اکنون در دهلی، پایتخت هند و در شهرهای بزرگ و مرکز ایالت ها، نهضت تازه ای برای توسعه و ترویج هنر تئاتر به دست هواخواهان جوان ایجاد شده است، که آثار برخی نویسندگان اروپا را ترجمه می کنند و به معرض نمایش می گذارند.


همچنین نمایشنامه های قدیم هندی را به طرز نوین در می آورند و در فصل زمستان که هوا مناسب است، در سالن های تئاتر اجرا می کنند.


یکی از زیباترین انواع نمایش های هندی، تئاتر سایه است که در آن شخصیت ها به صورت سایه هایی بر پرده نقش می بندند و ماجراهایی را می آفرینند. اکثر این نمایش ها و هنرهای هندی، نشات گرفته از سنت ها و خصوصاً اسطوره هاست که معروف ترین آن افسانه ی (رامایانا) است. اگر چه تئاتر سایه را در اکثر مناطق هند می توان مشاهده کرد، اما هند آن را باید ایالات کرالا دانست.


هنرهای دستی


صنایع دستی هند از قدیم، در دهکده ها و روستاها رواج داشته است. از ظروف سفالی بدوی گرفته تا بهترین آثار زرگری و ظریف ترین زربفت ها در این کشور ساخته می شود. ظرف های گلی پیدا شده در (موهنجادارو) و خرابه های (هراپا) بهترین دلیل بر وجود صنایع قدیمی در آن سرزمین است.


شهرهای بنارس، مرشدآباد در بنگال، احمد آباد و سورت در بمبئی و تروچیراپالی در مدارس، به صنعت نساجی در زمینه تولید منسوجات زری بافی و ابریشم کاری و نه شهرت داشته و دارند. شهر میسوز نیز به خاطر پارچه های ابریشمی و تافته و اطلس معروفیت بسیار دارد.


ساری های ساخت این شهرها شهرت جهانی دارند. شال های ابریشمی و پشمی و سوزن کاری کشمیر نیز بسیار مشهور است. شال ترمه ی کشیر از دیرباز در ایران معروف بوده است.


شهرهای کشمیر، میسور، (تراونکور و گجرات) در صنعت چوب و منبت کاری روی آن در جهان معروف هستند.


شهرهای مرشدآباد و کتک، سبک عاج کاری مخصوصی دارند. میناکاریـ که در اردو هم به همین نام موسوم است ـ در هشرهای بنارس، دهلی، لوکنو، رام پور و جی پور به همراه زرگری و جاهر سازی، بسیار ترقی کرده است. در کشمیر، لوکنو، اگره، مظفرآباد و گرداسپور مصنوعات ظریفی به سبک های گوناگون ساخته شده و در بازارها در معرض تماشا و تحسین جهانیان قرار دارد.


یکی دیگراز محصولات هند، داروهای گیاهی است. پزشکی سنتی در این سرزمین، علم است و بسیاری از مردم آن راقبول کرده اند؛ به طوری که حتی در بیمارستان های بزرگی چون بیمارستان کرالا، داروهای سنتی عرضه می کنند. روغن نارگیل، روغن ببر و روغن مار که هر کدام از نظر هندی ها خاصیتی دارند، از پرفروش ترین داروهای سنتی است.


نام و آدرس سفارتخانه ها و نمایندگی های ایران در هند


سفارتخانه ی دهلی نو


آدرس: دهلی نو، خیابان باراکمبا، پلاک 5


تلفن: 2-23329600 (11-0091)


نمابر: 23325493 (11-0091)


http://iran-embassy.org.inخانه ی فرهنگ ایران در هند (دهلی نو)


تلفن: 4-23383232 (11-0091)


نمابر: 23387547 (11-0091)


http://newdelhi.icro.irصدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ـ دهلی نو


آدرس: C216 , Defenc eColony


Delhi – 110024


تلفن: 3-24333782 (11-0091)


نمابر: 41825168 (11-0091)


Email: dehli_ir@yahoo.com


Website: http://www.irib.irخبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) دهل نو


آدرس: C-759, New Friends Colony, New Delhi – 110065


تلفن: 26933984 (11-0091)


نمابر: 26933965 (11-0091)


Email: irna@del2.vsnl.net.in


Website: http://www.irna.irمجتمع آموزشی جمهوری اسلامی ایران ـ دهلی نو


آدرس: Iranian School – 79, Golf Link


تلفن: 24697734 (11-0091)


نمابر: 24635153 (11-0091)سازمان مدارس خارج از کشور، دهلی نو


آدرس: Tilak Marg, New Delhi 11000118


تلفن: 23383232  - 23382888 (11-0091)


نمابر: 23387547 (11-0091)


Website: http://newdelhi.icro.ir


Email: newdelhi@icro.ir 


 


 


کنسولگری بمبئی


آدرس: بمبئی، خیابان ساحلی نپین ـ پلاک 47


تلفن: 23631029 – 22630073 (22-0091)


نمابر: 23694666 – 23637002 (22-0091)


Email: cg@iricommumbai.com


Website: http://www.iricommumbai.comکنسولگری حیدرآباد


Imam Khomeini Road, Banjara Hills, 2-502-1-8 Hyderabad


تلفن: 23354354 – 23352722 – 23350728 (40  - 0091)


نمابر: 23355061 (40-0091)


Website: http://www.iranconsulateyyd.orgخانه ی فرهنگ ایران در هند (بمبئی)


آدرس: 33


Maharishi Kavre Marg, Opp, Chumi Road Station


تلفن: 23896634 – 23825760 (22-0091)


نمابر: 23869675 (22-0091)مجتمع آموزشی جمهوری اسلامی ایران ـ بمبئی


تلفن: 22033925 (22-0091)