مکان های دیدنی ترکیه قسمت دوم

با قسمت دوم از مکان های دیدنی ترکیه در خدمت شما دوستان بریم یه جا هستیم!در این قسمت قراره که به مکان های تاریخی و مهم ترکیه بپردازیم تا شما خوانندگان عزیزی که در تور ترکیه ثبت نام می کنید بتوانید بهترین انتخاب براش گشت و گذار در این کشور را داشته باشید.


کلیسای جامع


کلیسای جامع ترکیه


یک ساختمان صلیبی شکل با سه راهرو که هنوز با یک سقف گنبدی پوشیده شده است، کلیسای دارای نمای سردر مسحور کننده در قسمت جنوبی است، با دالان های طولانی و فرشته های برجسته کاری شده و یک عقاب که با یک گوزن پیوسته شده است. حکاکی کلیسای جامع، در خارج و داخل، در بین هر کلیسای دیگر در این ناحیه بهترین است. قسمت های داخلی بسیار شگفت آور است، با چهار ستون عظیم به سمت بالا و به طاق های بلند اوج گرفته که 12 پنجره در گنبد دارد.  


راهروهای جنوبی هنوز هم در حالت خوبی هستند، با گچ بری های سقف نقاشی شده زیبا، طاق ها را به دیوارهای بیرونی بسط می دهد، و طرح های  پیچیده از فرشتگان و شکل های هندسی و نقش و نگار گیاهان روی ستونهای داخلی آن حکاکی شده است. روی دیوار بیرونی به سمت راست (شرقی) از سمت جنوبی، به حجاری های Deesis (مسیح که توسط مریم مقدس و یوحنا احاطه شده است، و در مورد محافظات صومعه، شاه داویت دوم در سمت چپ و شاهزاده بگرت در سمت راست، نقشه های کلیسای جامع را در اختیار دارند).


حکاکی های بیشتر در پنجره های نمای غربی وجود دارد که حمله یک شیر به گاو نر، جانواران افسانه ای و برخی از انواع خوشه های انگور گرجستانی را نشان می دهند. به خوشه های بزرگتر انگور نزدیک به پایه های یکی از ستون های داخلی نگهدارنده گنبد نگاه کنید.  


قسمت هایی از نقاشی ها در داخل نمای سردر جنوبی باقی مانده است که صحنه هایی از Crucifixion را نشان می دهد و جالب توجه این که احتمالا عروسی سلطنتی در مقابل کلیسای جامعه بنا، 120 کیلومتری شرقی را نمایش می دهد.  


خیابان سمت شرقی کلیسای جامع را دنبال کنید، در سمت چپ، ویرانه های از سالن ناهار خوری بزرگ صومعه را پیدا خواهید کرد، که اکنون بدون سقف مانده است و باقیمانده های اطاق کتابت (کتابخانه دست نوشته ها) آن را به انتهای شمالی متصل می کند.  


پدر کبیر


پدر کبیر در ترکیه


مقبره تاریخی مصطفی کمال آتاتورک (1923-1881)، بنیانگذار ترکیه مدرن با سنگ های مرمر فراوان و نمایی پر ستایش در قسمت بالاتر شهر قرار است. خود این آرامگاه واقعا تنها یه بخش کوچک از این مجموعه را ساخته است، که شامل موزه ها و یک حیاط تشریفاتی است. برای بسیاری از ترک ها بازدید از این مقبره در واقع زیارت است و غیر ممکن است تعداد چشمگیری از افراد که به سمت آن حرکت می کنند را نبینید. حداقل دو ساعت برای بازدید کل بنا وقت بگذارید.


ورودی اصلی این مجموعه از طریق Lion Road است، یک پیاده رو که 24 مجسمه شیر در آن بخط شده اند، نمادهای قدرت که برای نشان داد قدرت ملت ترکیه استفاده می شود. این مسیر منتهی به یک حیاط وسیع می شود، که از پیاده روهایی با ایوان ستون دار و پله های منتهی به آرامگاه بزرگ در سمت چپ آن ساخته شده است.


در سمت راست مقبره، موزه بزرگ خاطرات آتاتورک وجود دارد که آثار شخصی، هدایایی از حامیان مشهور، و سرگرمی های خانه و مدرسه او را در معرض نمایش قرار می دهد. همانطور که آثار باستانی غنی که را نشان می دهد، کتابخانه چند زبانه، که شامل کتاب های قطور نوشته او است را نیز شامل می شود.


در طبقه پایین ، نمایشگاه بزرگی درباره جنگ استقلال و شکل گیری حرکت جمهوری از نقاشی های دیواری از میادین نبرد با جلوه های صوتی برای توضیحات بیشتر در مورد اصلاحات 1923 وجود دارد. در انتها، یک فروشگاه هدیه اجناس اتاتورک را در هر شکل و اندازه ای می فروشند.


همانطور که به آرامگاه او نزدیک می شود، به سمت چپ و راست کتیبه های طلایی نگاه کنید، نقل قول های آتاتورک را می بینید وقتی که دهمین سالگرد جمهوری در سال 1932 را جشن گرفته بوده اند. هنگام ورود کلاه خود را بردارید، سر خود را بلند کنید تا سقف بلند آن که با سنگ مرمر و موزاییک های عثمانی قرن 15 و 16 تزئین شده است را ببینید. در انتهای شمالی یک مقبره خالی از سنگ مرمر قرار دارد، که از یک تکه سنگ 40 تنی تراشیده شده است. آرامگاه واقعی در زیر آن جا داده شده است.


یادبود روی تپه ای در پارکی 2 کیلومتری غرب Kızılay و 1.2 کیلومتری از جنوب Anadolu واقع شده، نزدیکترین ایستگاه مترو برای ورود Ankaray است. یک ریل انتقال رایگان مرتبا از ورودی تا تپه می رود، متناوبا، یک پیاده روی لذت بخش تا مقبره وجود دارد (در حدود 15 دقیقه). توجه داشته باشید که بازرسی امنیتی، از جمله  اسکن در ورودی انجام می شود