مکان های دیدنی ترکیه قسمت اول

برای مسافران تور ترکیه یکی از مهم ترین دانستنی ها شناختن مکان های دیدنی ترکیه است که یکی از جذاب ترین قسمت های سفر به این کشور زیبا بوده و در روند جذب توریست نیز بسیار تاثیرگذار است. در زیر با چند قسمت از مکان های دیدنی ترکیه آشنا خواهیم شد.


چهار کلیسا


مکان های دیدنی ترکیه


یک کلیسای شگفت انگیز قرن دهم از Dörtkilise (در Otkhta Eklesia گرجستان، به معنی کیسای چهار) در 6 کیلومتری دره رودخانه سبز روستای Tekkale  و 7 کیلومتری جنوب غربی یوسلفی قرار دارد. یک کلیسای بزرگ، بدون گنبد، سه رواقی شبیه به کلیسا نزدیک آن Barhal، این کلیسا در میان درختان در دامنه کوه در منطقه ای دور افتاده پنهان شده است.هرچند این ساختمان رها و نابود شده و با علف های هرز و تاک هایی که روییده اند، تصویری زیبا از سنگ های خزه گرفته ایجاد کرده است، هنوز هم تا حد زیادی سالم مانده است.


عظمت کل آن، با طاق های بلند ناپیدا در هر طرف، هنگامیکه در اطراف آن بگردید ظاهر می شود. در داخل بنا، ردیفهای از آجر قرمز، سنگ سیاه و ملات سفید استفاده شده است که برای یک اثر غیرمعمول است، گرافیتی های مدرن زننده است و نقاشی های آبرنگی روی محراب متاسفانه بسیار از بین رفته اند.  


همانند بسیاری از کلیساهای گرجستانی قرون وسطی در شمال شرقی کشور ترکیه، این یکی قلب صومعه بوده است. به طرز غیر عادی، چندین ساختمان ویژه راهبان باقی مانده است، با درختانی که داخل آنها رشد کرده اند اکنون بدون سقف باقی مانده است: و شامل سه سالن مدرسه علوم دینی است که در گوشه شمال غربی کلیسا است و یک سالن ناهار خوری در انتهای غربی قرار دارد، و یک کلیسای دو طبقه کوچک در گوشه جنوب شرقی آن مدفون شده است.


با این راهنما، شما می توانید تا 3 کیلومتر سربالایی غربی کلیسای Bayırkilise، جاییکه راهبان از این مجموعه حفاظت می کردند بروید.


مجموعه مرادیه


مجموعه مرادیه


یک منطقه تاریخی در بارسا و یکی دیگر از مکان های دیدنی ترکیه در یک پارک مرموز


این مجموعه دوران عثمانی یک مدرسه زیبا (مدرسه علوم دینی 1426) و بنای به همان اندازه زیبا سلطان مراد دوم (مرادیه) Camii (1426) را در خود جا داده است و در یک پارک مرموز قرار دارد، اما از جالب ترین عناصر آن 13 مقبره باشکوه در گورستان است. تعدادی از این ها با سلیقه زیادی با کاشی ها تزئین شده و خطاطی و منبت کاری شده اند. آرامگاه قرن 14 جم سلطان (سومین پسر مهمت فاتح) و قرن 16 آرامگاه شاهزاده محمود و احمد پسران بایزید دوم را از دست ندهید.


همانند سایر سلسله های اسلامی، عثمانی ها حق ارشدی را اجرا نمی کردند، هر پسر خانواده سلطنتی می توانست پس از مرگ پدر مدعی قدرت باشد، که این، بدون تعجب، موجب خونریزیهای متعدد می شد. مقبره ها این میراث ترسناک را حفظ می کنند: همه شاهزاده ها (پسران خانواده سلطنتی) که در اینجا دفن شده اند توسط بستگان نزدیک خود کشته شده اند. در حالیکه بسیاری از مقبره ها با کاشی های ایزنیک مزین و آراسته شده اند، بقیه افراد مانند زاهدان و درویش مراد دوم ساده اند.   


مدرسه مرادیه یک کلینیک مرض سل در دهه 1950 بود و هنوز هم یک مدرسه پزشکی را در خود جا داده است. سلطان مراد دوم حمامی، این مدرسه را برای دانش اموزآن فراهم کرده بود و اکنون یک ساختمان دولتی است.