موزه های معروف ترکیه

در بین بازدیدکنندگان و مسافران تور ترکیه حتما افرادی وجود دارند که علاقه مند به تاریخ آن کشور و یا کلا موضوعات تاریخی باشند و بهترین جا برای شناخت کامل گذشته ی یک کشور موزه های آن کشور می باشد. در این قسمت با موزه های معروف ترکیه در خدمت شما دوستان عزیز هستیم.


موزه پراPera


موزه های معروف ترکیه


در این موزه حیرت آور چیزهای زیادی برای دیدن وجود دارد، اما بدون شک جاذبه اصلی اینجا نمایشگاه در دومین طبقه و نقاشی های است که ریشه شرقی ترکیه را نمایان می کند. از مجموعه های خصوصی Suna و İnan Kıraç بیرون کشیده شده است. این کارها نگاهی اجمالی به جهان عثمانی از قرن هفدهم تا بیستم فراهم می کند و شامل محبوبترین نقاشی در معیار ترکی هستند. طبقه دیگر نمایشگاه های موقتی را میزبانی می کند (نمایشگاه های قبلی آثار پیکاسو، بوترو و وارهول را ارائه داده اند).


نمایشگاه های دائمی در طبقه اول روی کاشی ها و سرامیک های Kütahya ، همچنین ابزار اندازه گیری آناتولیایی ها متمرکز شده است. طبقه همکف کافه پرا معروف را در خود جای داده است، مکانی راحت که به سبک هنری آرت دکو (هنر تزئینی) چیده شده تا این واقعیت را منعکس کند که ساختمان در اصل هتل swish Bristol را در خود داشته است.  


هرچهارشنبه دانسجویان ورودی رایگان دارند، و همه بازدید کنندگان از ساعت 6 تا 10 عصر روزهای جمعه می توانند به صورت رایگان از موزه بازدید کنند. این موزه در نزدیکی Arastırmaları Enstitüsü استانبول (موسسه تحقیقاتی استانبول) واقع شده است که شامل کتابخانه تحقیقاتی و فضایی برای نمایشگاه های موقتی است.  


موزه هنرهای ترکی و اسلامی


موزه های ترکیه


این کاخ عثمانی در سال 1524 برای ابراهیم پاشا، دوست دوران کودکی، شوهرخواهر و وزیر اعظم سلطان سلیمان ساخته شده بود.  این مکان به تازگی بازسازی شده است، اینجا مجموعه ای باشکوه از آثار هنری، از جمله خوشنویسی های نفیس و یکی از جالب توجه ترین مجموعه های فرش عتیقه جهان را دارا می باشد. برخی از فرشهای بزرگ مقیاس از اتاق های بالا به موزه فرش منتقل شده اند، اما مجموعه با فرش های کاخ، قالیچه های نماز و آثار هنری ممتاز مانند عود سوز عثمانی قرن 17 به طور بی نظیر باقی مانده است.


ابراهیم پاشا در یونان متولد شد و پس از اینکه در کودکی اسیر شد به عنوان یک برده به خانواده سلطنتی استانبول فروخته شد. اون به عنوان پادو در کاخ Topkapı کار می کرد، در آنجا بود که با سلیمان که هم سن و سال اون بود دوست شد. هنگامیکه دوست او سلطان شد، ابراهیم رئیس پرورش شاهین بود و پس از آن به رئیس اتاق سلطنتی و وزیر اعظم تغییر کرد. این کاخ یک سال قبل از اینکه او با خواهر سلطان سلیمان هادیس ازدواج کند به او داده شد. افسوس، حکایت افسونگر برای ابراهیم بیچاره زیاد طول نکشید. ثروت، قدرت و نفوذ او روی سلطان بقدری زیاد شد که فرمانده ها و در میان آنها همسر قدرتمند سلیمان یعنی خرم سلطان به آن حسادت می کردند. پس از یک رقابت ابراهیم متهم به خیانت شد و خرم سلطان همسر خود سلطان سلیمان را متقاعد کرد که ابراهیم تهدیدی برای آنها بوده است. سلیمان در سال 1536 ابراهیم را محکوم به مرگ کرد.


آثار هنری موجود در مجموعه از قرن 8 تا قرن 19 از سراسر خاورمیانه جمع آوری شده است. آنها شامل müknames (کتیبه های حاوی حکم سلطان) امضای سلطان، کتاب های ایرانی مربوط به دوره صفویه (1722-1501)، ستون ها و دربهای چوبی قرن 12 و 13 از دمشق، فرش هایی از ایران، قونیه، Holbein، Lotto، Uşhak و حتی قسمتی از ریش پیامبر است. بخش هایی از دیوارهای تئاتر در نزدیکی ورودی مشاهده می شود. 


موزه های تمدن آناتولی


موزه های معروف ترکیه


موزه باشکوه تمدن‌های آناتولی یک معرفی کامل برای بافت پیچیده گذشته باستانی ترکیه، با نمایشگاه‌های زیبا است که آثاری هنری باستانی مهم را در خود جای‌داده است.


در تالار مرکزی نقش برجسته ها و مجسمه ها قرار دارند، درحالی‌که اطراف تالار شما را به سفری از تاریخ پیوسته از عصرحجر، نوسنگی، مس و سنگ، عصر برنز،  دوره های آشوری، هیتی، فریجیان، اورارتویی، لیدیان می برد. طبقه های پایین مجموعه‌ای از آثار هنری رومی است که در حفاری‌های اطراف آنکارا کشف‌شده است.


نمایشگاه‌ها به ترتیب تاریخ و با نمایش اقلام Palaeolithic و Neolithic در سمت راست ورودی مرتب‌شده‌اند، سپس در جهت مخالف ادامه می‌یابد. قبل از اینکه به بازدید سالن مرکزی بروید یک دور کامل در آنجا بزنید و بعد از آن مسیر را برگردید تا برای دیدن نمایشگاه‌های روم به طبقه پایین بروید.   


اقلام مختلف آن از یکی از مهم‌ترین مکان‌های نوسنگی در جهان، Çatalhöyük در جنوب شرقی قونیه حفاری شده و در اولین سالن دیده می‌شوند که شامل مجسمه معروف الهه مادر و نقاشی مشهور دیواری که طبق نظر برخی کارشناسان اولین نقشه شهری جهان است می‌شود.


همچنین بسیاری از یافته‌های از Assyrian مستعمره بازرگانی Kültepe، یکی از قدیمی‌ترین و ثروتمندترین بازارهای جهان نمایش داده می‌شود. این‌ها شامل بشقاب های رس پخته شده در کوره است که قدمت آن به هزاره دوم قبل از میلاد می رسد.


سالن به آثار هنری Hittite اختصاص داده شده است جاییکه موزه، با نمایش فریبنده از لوح های خط میخی و شکل های برجسته از گاو نر و گوزن واقعاً شایان توجه است. Hittite برای آثار نقش برجسته خود مشهور است، برخی از لوح های بزرگ اینجا بهترین تکه‌های یافت شده در کشور و به طور کلی اطراف Hattuşa هستند که در اتاق مرکزی موزه نمایش داده شده است. 


بسیاری از یافته های از Phrygian پایتخت Gordion است و شامل وسایل چوبی منبت کاری شده باور نکردی اند که در انتهای سالن در معرض تماشا قرار داده شده است. همچنین این نمایشگاه شامل بلوکه های سنگ‌آهک با کتیبه های غیرقابل رمزگشایی است که خطی شبیه الفبای یویانی دارد و یک ظروف تشریفات با سر شیر و گوسفند نر که کیفیت بالای فلز کاری در Phrygian را نشان می دهد.


آثار هنری Urartian نیز به معرض تماشا گذاشته شده است. اورارتین ها مشهورترین فلزکاران آناتولی شناخته می شدند، به همین دلیل چاقو، دهنه اسب، بشقاب ها و سپر ساخت آن‌ها در اینجا نمایش داده‌شده است. همچنین این سالن آخر شامل آثار هنری Hittite جدید و اشکال سفالی از خدایان در ظاهری انسانی است، برخی از آن‌ها قدرت الهی را با رشد دم‌های عقربی نشان می‌دهد.