موزه مولانا در ترکیه

از مسلمان‌ها تا غیرمسلمان‌ها به‌تساوی، دلیل اصلی رفتن به قونیه بازدید از موزه مولوی است، سرای پیشین رقص صوفی و مقبره جلال‌الدین بلخی (بعدها به نام مولانا شناخته شد)، کسی که باید از او به خاطر به وجود آوردن صوفی‌های رقصنده تشکر کنیم. اینجا یکی از بزرگ‌ترین مراکز زیارتی در ترکیه است و گنبد روکش شده آن از کاشی‌های فیروزه‌ای یکی از مشخص‌ترین منظره‌های ترکیه است.


این مکان برای بیشتر مسلمانان بسیار مقدس است و سالانه بیش از 1.5 میلیون نفر از آن بازدید می‌کنند که اغلب آن‌ها ترک هستند. در اینجا خواهید دید که بسیاری از مردم برای مولانا دعا می‌کنند. هنگام ورود، بانوان موهای خود را می‌پوشانند و هیچ‌کس نباید لباس باز یا شرت داشته باشد.


پس از قدم زدن در طول باغی زیبا شما از دروازه درویش‌ها (Dervişan Kapısı) می‌گذرید و وارد حیاطی با چشمه‌هایی در مرکز آن می‌شوید.


موزه مولوی


در ورودی مقبره، درب نقره‌ای عثمان کتیبه‌ای را دربردارد، "کسانی که ناقص وارد اینجا می‌شوند کامل خارج خواهند شد". قبل از ورود کفش‌های خود را در پلاستیک قرار دهید. هنگامی‌که درون آرامگاه هستید، به سنگ بزرگ برنزی (کاسه آوریل) در سمت چپ نگاه کنید. آب باران آوریل برای کشاورزان اینجا حیاتی است، بنابراین هنوز هم آن را مقدس می‌دانند و این آب از قرن سیزدهم در این کاسه جمع‌آوری می‌شده است. نوعی از دستارهای مولوی در آب غوطه‌ور شده و به افرادی که نیاز به شفا دارند ارائه می‌شود. همچنین در سمت چپ شش تابوت متعلق به حامیان بهاءالدین ولد وجود دارد که از افغانستان او را پیروی می‌کردند.


مسیر را به بخشی از اتاق یعنی درست زیر گنبد مقبره ادامه دهید. در اینجا شما مقبره مولانا را می‌بینید که با پسرش سلطان ولد و دیگر درویشان احاطه‌شده است. همه آن‌ها با روکش‌هایی از مخمل و گلدوزی‌های طلایی پوشانده شده‌اند، دستارهای بزرگ مولانا و ولد نماد قدرت روحانی است؛ تعداد پیچ‌وتاب آن سطح اهمیت معنوی را نشان می‌دهد. مقبره چوبی بهاءالدین ولد در یک انتها قرارداد. در اینجا 66 تابوت بروی سکو وجود دارد که هیچ‌یک قابل‌مشاهده نیستند.


آرامگاه مولانا قدمتی از دوران سلجوقی دارد. مسجد و محل سماع خانه یعنی محلی که در آنجا سماع عاشقانه برگزار می‌شود، بعداً توسط سلطان عثمانی اضافه شد. سلیم اول، فاتح مصر لامپ‌های کریستالی Mamluk را به آنجا اهدا کرد.  


در سمت چپ سماع خانه نمایشگاهی از نسخه های اصلی مثنوی، عبا و دیگر لباس‌های مولانا، کتاب خطی مسیحی بر روی پوست آهو و یک کپی از قرآن بسیار کوچکی که نویسنده آن نابینا شده بوده، وجود دارد. در وسط اتاق جعبه ای حاوی دسته‌ای از ریش محمد وجود دارد. مسجد کوچک در مقابل سماع خانه برای نمازگزاران بوده است اما وقتی از ساختمان خارج شدید، به سمت چپ نگاه کنید که بر روی محراب فرشی با تصویر کعبه در مکه می‌بینید. این فرش که در ایران بافته شده و از ابریشم و پشم تهیه‌شده است، بسیار نفیس بوده و از حدود 3 میلیون گره تشکیل‌شده است. 


موزه مولانا   


مطبخ (آشپزخانه) در گوشه جنوب غربی حیاط واقع است و به همان دکوراسیون روزهای زندگی مولانا نگهداری شده است، با مانکن‌هایی که به‌عنوان درویش‌ها لباس پوشانده شده‌اند. پنجره‌های چوبی برای یادگیری سماع توسط درویشان تازه‌کار استفاده می‌شده است. حجره‌های درویش‌ها (جایی که در آن زندگی می‌کرده‌اند) در امتداد سمت شمالی و غربی حیاط است. درون حجره‌ها شجره نامه هایی وجود دارد که مرتبط با زندگی درویش است. به‌ویژه، یک اتاق که متعلقات مربوط به شمس تبریزی است که شامل کلاه او و یک نسخه از کتاب Mâkâlât، مشهورترین اثر او است.


مجموعه گاهی می‌تواند به‌طور ناراحت‌کننده‌ای شلوغ باشد و دیدن هر یک از محتویات این نمایشگاه منتهی به تحمل فشار و تنه زدن شود. اگر می‌خواهید همه آیتم‌ها را ببینید باید در اوایل یک روزبه آنجا بروید. از سوی دیگر، در روزهای شلوغ نمی‌توانید از همه اجزاء موزه بازدید کنید.