موزه فضای باز Karatepe-Aslantaş

دوستداران باستان شناسی باید مستقیما به موزه فضای باز Karatepe-Aslantaş بروند که در پارک ملی ای به همین نام قرار دارد. قدمت خرابه های آن به قرن 8 قبل از میلاد برمی گردد، وقتیکه اینجا شهری مهم برای آخرین پادشاهان Hittite از Cilicia بود و نام بزرگترین آنها Azitawatas بوده است. امروزه بقایایی از مجسمه سازی، حجاری ها و لوح های سنگی در معرض نمایش قرار داده شده اند. برخی از این آثار نقش مهمی در کمک به باستان شناسان برای رمزگشایی زبان Luwian کرده است.


موزه فضای باز Karatepe-Aslantaş


موزه کوچک اما فوق العاده Karatepe، در کنار ورودی دروازه قرار دارد  و اقلامی که از حفاری ها بدست آمده در اینجا نگه داری میکنند و همچنین اطلاعات بسیار زیادی درباره اهمیت مکان توضیح می دهد. در اینجا یک مدل از محل وجود دارد که کمک می کند تا چشم اندازی از همه جا داشته باشید.


اولین گروه از مجسمه های کاراتپه در Palace Gate نمایش داده شده است، در آنجا نمایی از میان تپه های جنگلی مشرف به دریاچه Ceyhan (Ceyhan Gölü) وجود دارد، دریاچه مصنوعی برای تولید نیروی برق و تفریح استفاده می شود. از اینجا، دیواری 1 کیلومتری ساخته شده است که از شهر دفاع می کند و هنوز آثار آن وجود دارد. در زیر پناهگاه مجسمه هایی از شمایل شیرها، موجود افسانه ای و ردیف هایی از حکاکی های سنگی ظریف وجود دارد از جمله یکی از آنها که ضیافتی در بارگاه Azitawatas ، قربانی گاو، نوازنده ها و ارابه ها را نشان می دهد.


شمالی ترین دروازه بهترین حجاری های کاراتپه را در خود جای داده است، از جمله گالری هایی از مردان پاروزن، جنگجویانی که با شیر می جنگند، زنی در حال شیر دادن به کودک در زیر درخت و خدای خورشید Hittite وجود دارند. مجسمه های موجود افسانه ای به خوبی حفاظت می شوند