موزه فضای باز گورم

موزه فضای باز گورم


یکی از موزه‌های میراث جهانی یونسکو در ترکیه، موزه فضای باز گورم است که یک توقف ضروری برای سفرنامه شماست و ارزش یک بازدید دو ساعته را دارد. ابتدا یک کلنی رهبانی مهم مربوط به روم شرقی که 20 راهب را جای‌داده است قرار دارد، پس‌ازآن یک مکان زیارت از قرن 17، این دسته باشکوه از هنرمندی رومی رهبانی با کلیساهایی تراشیده در سنگ، کلیساهای کوچک و صومعه‌ها، در1 کیلومتری سربالایی از مرکز گورم است.


موزه فضای باز گورم


از غرفه بلیت موزه، مسیر پیاده‌رو را دنبال کنید تا زمانی که به کلیسای Aziz Basil Şapeli برسید، برای یکی از مهم‌ترین روحانیون سنت بازیل قیصریه وقف شده است. در اتاق اصلی، سنت باسیل در سمت چپ تصویر شده است، صلیب در سمت راست است، در امتداد با سنت جورج و تئودور کشتن اژدها (محوشده)که نماد الحاد ترسم شده است. در سمت راست طاق مریم مقدس عیسی مسیح را در هاله خود نگه داشته است.


درست در بالا، برای ورود به  کلیسای Elmalı مربوط به قرن 12 خم شوید، این کلیسا مشرف بر روستایی از سپیدارها است. این قسمت نسبتاً خوب نگه‌داری شده است، اینجا حاوی هر دو حالت ساده یعنی دیوارهای رنگ‌شده با خاک سرخ و نقاشی‌های حرفه‌ای از صحنه کتاب مقدس است. عروج عیسی مسیح به آسمان در بالای در ترسیم‌شده است. به نظر می‌رسد نام کلیسا از درخت سیبی که در نزدیکی آن رشد کرده گرفته‌شده است و یا از سوء تفسیری از جهان که Archangel Gabriel آن را برداشت کرده است.


سربازان رومی Azize Barbara Şapeli  را در قرن 11 تراشیدند، که برای اولیاء آن‌ها وقف‌شده است، کسی که در سمت چپ شما هنگام ورود روی دیوار ترسیم‌شده است. آن‌ها همچنین صحنه‌های از خاک قرمز مرموزی روی سقف نقاشی کرده‌اند، فرد میانی می‌تواند Ascension را نشان دهد و در بالا سنت جورج نمایش داده‌شده است روی دیوار دور، موجود عجیب می‌تواند اژدها باشد و دو صلیب جنگ قاتلان است.


بالای تپه Yılanlı Kilise است، که کلیسای St Onuphrius نیز نامیده می‌شود، جاییکه سنت جورج و اژدهای عدو هنوز روز بدی دارند. St Onuphrius هرمافرودیت سحرآمیز در سمت راست ترسیم شده است.


Karanlık Kilise (کلیسای تاریک) مشهورترین موزه کلیسا است. نام آن را از پنجره‌های کم آن گرفته است. خوشبختانه، این کمبود نور باعث حفظ رنگ نقاشی‌ها شده است، که چیزهای زیادی ازجمله مسیح بر روی صلیب را نشان می‌دهد. کلیسا با هزینه‌های زیادی بازسازی شده است و هزینه ورود آن زیاد است تا تعداد بازدیدکنندگان به‌منظور حفاظت از نقاشی‌ها محدود شود.


درست بعد از کلیسای تاریک، Azize Katarina Şapeli نقاشی سنت جورج و سنت کاترین را ترسیم کرده است.


کلیسای قرن 13 Çarıklı Kilise به خاطر ردپاها که در طبقات مشخص بود و نشان‌دهنده آخرین اثرات مسیح پیش از رفتن به آسمان است این نام را گرفته است. چهار نویسنده انجیل در زیر گنبد مرکزی آن به تصویر کشیده شده است.


در پایین تپه، Rahibeler Manastırı در اصل چند طبقه بالا بوده است. در طول قرن 11 یک انجمن کوچک از زنان راهبه در اینجا ساکن بودند. همه چیزی که باقی‌مانده است یک منزل ساده بزرگ و چند پله، یک کلیسای کوچک با نقاشی‌های غیرقابل توجه است، اما کل ساختار پیچیده به علت افتادن سنگ قرنطینه مانده است.   


اگر از موزه خارج شدید، فراموش نکنید که از جاده عبور کنید و Tokalı Kilise را ببینید، 50 متر پایین‌تر از تپه به سمت گورم و همان باجه بلیت برای آنجا در نظر گرفته‌شده است. اینجا یکی از بزرگ‌ترین و بهترین کلیساهای گورم است که یک کلیسای زیرزمینی دارد، و به‌تازگی نقاشی آن طبق روایت بازسازی‌شده است. ورودی آن از طریق تالار طاق دار با نقاشی‌های از زندگی مسیح مربوط به قرن 10 است،. در طبقه بالا، کلیسای جدید، کمتر از صدسال بعد ساخته‌شده است، همچنین توسط نقاشی‌های با موضوعات مشابه روح داده‌شده است. چاله‌هایی در  کف زمین شامل گورهایی متعلق به جمعیت‌های پیشین ترکیه است.