موزه باستان شناسی هاتای در ترکیه

این موزه یکی از بهترین کلکسیون های موزاییک رومی و بیزانس را شامل می شود که دوره ای از قرن اول میلادی تا قرن پنجم بعد از میلاد را شامل می شود. بسیاری از آن‌ها به‌صورت سالم از Tarsus یا Harbiye (Daphne در دوران باستان) در 9 کیلومتری جنوب آن حفاری شده اند.


در هنگام تهیه این مطلب موزه در مراحل نهایی انتظار طولانی برای جابجایی به هدف ساخت در جاده اصلی به Reyhanlı یک کیلومتر پس از کلیسای St Peter بود. موزه جدید ساخته شده است تا یک مکان مدرن برای نمایش کلکسیون های خیره کننده‌ای فراهم کند که به دلیل کمبود فضا در موزه قدیمی هرگز به نمایش گذاشته نشده اند.


موزه باستان شناسی هاتای  در ترکیه


درمیان قطعات برجسته موزه یک موزاییک کامل از Oceanus & Thetis (قرن دوم) و Buffet Mosaic (قرن سوم)، با تصاویری از مرغ، ماهی و تخم‌مرغ وجود دارد. Thalassa & the Nude Fishermen کودکانی را نشان می دهد که سوار بر وال ها و دلفین شده اند، درحالی‌که موزاییک های شگفت آور قرن سوم از Narcissus و Orpheus داستان هایی از اساطیر را نمایش می دهند. موزاییک های دیگر در این کلکسیون نامعمول‌تری دارند: سه تا از مشهورترین آن‌ها گوژپشت شاد با فانوس بزرگ است؛ ماهیگیر سیاه و تصویری مرموز از کلاغ، یک عقرب، یک سگ و چنگال جنگی در حال حمله به "چشم شیطان" را نشان می‌دهد.


علاوه بر موزاییک، موزه نمایشگاهی از آثار مصنوعی را هم دارد که شامل تپه ها و مقبره های این ناحیه، از جمله تپه Hittite که در نزدیکی Dörtyol، 16 کیلومتری از شمال İskenderun است. افتخار این کلکسیون Antakya Sarcophagus نامیده می شود و یک مقبره تزئین شده با یک تصویر ناتمام روی دریچه آن است