موزه باستان شناسی استانبول

این موزه با شکوه گنجینه‌هایی از مجموعه‌های بستان شناسی و هنری از Topkapı را نمایش می‌دهد. در سه ساختمان واقع شده است، این نمایشگاه شامل آثار هنری باستانی، مجسمه های کلاسیک و نمایشگاه تاریخ استانبول است. در اینجا آثار مشخص فراوانی وجود دارد، اما تابوت هایی از گورستان‌های سلطنتی از Sidon قابل‌توجه اند. توجه داشته باشید که باجه بلیت یک ساعت قبل از زمان رسمی تعطیل شدن موزه بسته می‌شود.


موزه باستان شناسی استانبول


این مجموعه سه بخش اصلی دارد: موزه شرق باستان (Eski Şark Eserler Müzesi)، موزه باستانی (Arkeoloji Müzesi) و غرفه کاشی (Çinili Köşk). این موزه مجموعه‌های کاخ که در طول قرن 19شکل گرفته اند را در بردارد که توسط مدیر، هنرمند و باستان شناس موزه "عثمان حمدی بی" جمع آوری شده است. می توان به آسانی و با قدم زدن در طول دامنه Topkapı's First Court یا بوسیله قدم زدن تا بالای تپه از دروازه ورودی اصلی پارک Gülhane به این مجموعه رسید.


موزه شرق باستان


این ساختمان مستقیماً در سمت چپ شما بعد از ورود به مجموعه قرار دارد، این بنا سال 1883 کلکسیونی از اقلام پیش از اسلام دارد که از امپراتوری وسیع عثمانی گردآوری‌شده است. از مهم‌ترین اجسام آنجا می توان به یک سری از قطعه های خشتی آبی و زرد لعاب گرفته از دوره بابیلون اشاره کرد. این قطعات حیوانات واقعی و افسانه ای مانند شیر، اژدها و گاو نر را نشان می دهند.


موزه باستان‌شناسی


در سمت مقابل حیاط موزه شرق باستان، این ساختمان نئوکلاسیک باابهت وجود دارد که برای بازسازی با داربست و برزنت پوشانده شده بود. این قسمت کلکسیونی وسیع از مجسمه های کلاسیک و تابوت‌ها به‌علاوه اسنادی که تاریخچه استانبول را نشان می‌دهد شامل می شود.


گنجینه‌های اصلی این موزه عبارت‌اند از: تابوت‌هایی از مکان‌های مختلف شامل گورستان سلطنتی از سیدون (سمت لبنان امروزی) است که توسط عثمان حمید بی در حفاری‌های سال 1887 به دست آمده است. بااین‌حال، برخی از قطعات خوبی از کلکسیون مجسمه ها ازجمله سر مرمری الکساندر از Pergamum در این موزه نمایش داده می‌شود.   


در اولین طبقه نمایشگاهی جذاب البته گردوخاکی وجود دارد که İstanbul Through the Ages نامیده می‌شود و تاریخ شهر را در طول دوره‌های مختلف دنبال می کند: دوران کهن، دوران هلنیستی، رومی، بیزانس و عثمانی. در طبقه دوم موزه Anatolia و Troy؛ در طبقه سوم نمایشگاه فرهنگ‌های همسایه آناتولی، قبرس و سوریه و فلسطین وجود دارد.


یک ورودی جداگانه به مجموعه قابل توجهی از تابوت‌های قرون‌وسطی از سوریه، لبنان، تسالونیکا منتهی می‌شود. سه سالن با جزئیاتی از ستون‌های یادبود سنگی و تابوت‌ها پرشده است که اغلب آن‌ها قدمتی بین 140 تا 270 میلادی دارند. بسیاری از این تابوت ها مانند معابد کوچک به نظر می‌رسند، Sidamara Sarcophagus از قونیه را که با پاهای درهم‌پیچیده اسب‌ها و فرشتگان کوچک بازیگوش تزئین شده است را از دست ندهید. آخرین اتاق در این بخش حاوی موزاییک‌های رومی است و نمونه‌ای از معماری آناتولی در دوران باستان را نشان می‌دهد.


عمارت‌ کلاه‌فرنگی کاشی


آخرین ساختمان از مجموعه موزه عمارت کلاه فرنگی زیبایی است که در سال 1472 به دستور مهمت ساخته‌شده است. یک ایوان که 14 ستون مرمر دارد در طول سلطنت سلطان عبدالحمید (89-1774) ساخته شده است.


در این نمایشگاه کاشی‌های سلجوقی، آناتولی و عثمانی وجود دارد که قدمتی از پایان قرن 12 تا آغاز قرن بیستم دارد. این مجموعه کاشی ایزنیک از اواسط قرن 14 تا 17 میلادی را شامل می شود، وقتی‌که این شهرها بهترین کاشی‌های رنگی در جهان را تولید می‌کردند. هنگامی‌که به اتاق مرکزی وارد می‌شوید، محراب شگفت‌انگیز ابراهیم بی ایمارت از قرامان مربوط به سال 1432 را از دست ندهید.