تور لحظه آخری هاوایی


فرهنگ هوایی متنوع و غنی است.


بعد از طی کردن 3840 کیلومتر از غرب آمریکا به بهشت روی زمین می رسید که هاوایی نام دارد. هواپیمای شما در فرودگاه هانالولو فرود می آید که هوای آنجا گرم و آفتابی است، نخل ها زیر نور خورشید تکان می خورند و هر زنی یک گل لای موهایش آویزان کرده است. در فرودگاه پرسنل هاوایی به گردن شما گردنبندهای گل آویزان می کنند و مردم محلی را می بینید که با پوست های قهوای، صندل های راحت و تیشرت های روشن از اینکه به بهشت خود برگشته اند خوشحال اند.


 


رقص هولا بخش مهمی از فرهنگ هاوایی است.


حتی در فرودگاه هم می توانید متوجه شوید که اینجا تفاوت فرهنگی و نژادی را نمی توان تشخیص داد و از هر کسی بپرسید که مال چه شهر و کشوری است جواب می دهد که مال خیلی جاها! همین ترکیب نژاد و فرهنگ ها در وسط اقیانوس آرام، هاوایی را تبدیل به یک مکان منحصر به فرد و دنیایی خاص کرده است.


هاوایی یک مجمع الجزایر است که 2400 کیلومتر در اقیانوس آرام امتداد دارد و از 132 جزیره، صخره و تپه درست شده است.


هاوایی از تاریخ 21 آگوست سال 1959 به عنوان پنجاهمین ایالت آمریکا شناخته می شود و از 8 جزیره آتشفشانی تشکیل شده است که به ترتیب بزرگی و اندازه عبارت اند از: جزیره بزرگ هاوایی، مائوئی، اُواهو، کائوئی، مولوکای، لانایی، نیهائو و کاهولاوه.


اواهو جزیره ای است که 75% جمعیت هاوایی در آن زندگی می کنند و پایتخت این کشور و مرکز توریستی آن یعنی هانالولو در آن واقع شده است.هاوایی پر از مزرعه است. به گاوچرانان در هاوایی پانیولو می گویند.


به کسانی  که در هاوایی به دنیا آمده و بزرگ شده اند، کاماینای هاوایی (cama’aina) می گویند که معنی آن "فرزندان سرزمین هاوایی" است. اگر مدت زمان طولانی در هاوایی زندگی کنید شاید کاماینا به حساب بیایید به شرط اینکه رفتار و فرهنگ درست را هم یاد بگیرید. داشتن گواهینامه کشور هاوایی باعث می شود بتوانید از درصد تخفیف محلی ها (کاماینا) استفاده کنید که یک تخفیف در بعضی مغازه ها برای جذب تجارت های محلی است.


به دلیل وجود نژاد های مختلف مانند هاوایی، آمریکایی، انگلیسی، اروپایی و آسیایی، یک زبان مختلط انگلیسی به نام پیدجین (pidgin) به وجود آمده است که اکثرا  از عناصر زبان چینی، ژاپنی، پرتغالی و فیلیپینی تشکیل شده است. این زبان اصطلاحات، قواعد و اصول و لهجه خود را دارد و توسط مردم محلی صحبت می شود.


 


محصولات محلی مورد علاقه مردم هاوایی


به افرادی که به تازگی وارد هاوایی شده اند مالیهینی ((malihini می گویند که توریست ها را نیز شامل می شود. ولی در نظر داشته باشید که حتی افراد محلی هاوایی هم  مهاجر بوده اند و 1600 سال پیش از هیوا و تاهیتی به این جزیره آمدند.


افراد محلی هاوایی فرهنگ جداگانه و خاص خود از تمام دنیا را داشتند تا قبل از اینکه در سال 1778 یک مکتشف انگلیسی به نام کاپیتان جیمز کوک  آنجا را پیدا کند. این اکتشاف باعث شد سیلی از اکتشاف گران، تجار، فرقه های مذهبی، کارگران و مزرعه داران به هاوایی سرازیر شوند و همین باعث دگرگونی فرهنگی آن ها شد.


در ابتدا چینی ها در سال 1852 وارد هاوایی شدند و سپس ژاپن (1868)، پرتغال (1878)، آلمان (1881)، پورتوریکو و اکیناوا (1900)، کره (1902)، فیلیپین (1905) و اسپانیا (1907) علاوه بر محصولات و سوغات خود زبان و فرهنگ خود را نیز به هاوایی معرفی کردند. در طی قرن های 19 و 20 فرهنگ رنگین کمانی (رنگین کمان سمبل غیر رسمی هاوایی به دلیل میکس نژادی و فرهنگی) شکل گرفت در حالی که مردم محلی سعی داشتند فرهنگ و سنت خود را حفظ کنند.


مهاجرت مردم به هاوایی به دلایل تجاری، تفریحی و نظامی باعث بیشتر شدن این اختلاط شد به صورتی که در سنگی در کاوایی این جمله هک شده است: "مردم متنوع و زیاد در یک جزیره، همه کاوایی هستیم."


با اینکه از هاوایی به عنوان بهشت یاد می شود نباید فراموش کنیم که حتی بهشت هم مشکل ترافیک و آلودگی هوا، گرانی مسکن و اعتیاد دارد.


به خاطر اجتماع چند ملیتی و چند مذهبی هاوایی نمیتوان گفت که هاوایی خالی از هر گونه مشکل و تعارض است ولی مردم آن به طرز باورنکردنی با هم خوب کنار می آیند.


با وجود اتفاقات تلخ تاریخی مثل استعمار مردم محلی هاوایی و چالش های جدید (مانند نیاز به حفظ منابع طبیعی، مشکلات اقتصادی و افزایش جمعیت) پذیرش و احترام به فرهنگ های متنوع باعث شده این جزیره به عنوان  یک الگوی جهانی برای آینده روشن بشریت قرار گیرد.


berimyeja.com مرجع کامل گردشگری و معرف بهترین و معتبرترین آژانس های مسافرتی ایران  • این مطلب توسط سایت بریم یه جا تهیه شده و انتشار و استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد .

  • نویسنده مطلب : ستار کنجوری