صنعت گردشگری ترکیه از افول تا فراموشی

برای آنهایی که درگیر گردشگری ترکیه هستند بعد از حملات بمب گذاری و کودتای نافرجام سال گذشته در این کشور، امید موجودی کوچکی است که باقی مانده است. از استانبول تا آنکارا، آنتالیا تا ماردین، تعداد بازدید کنندگان به طور ناراحت کننده ای کم است و کسب و کار رکود می کند.


گردشگری ترکیه


بخش گردشگری ترکیه که از یک سال ضررهای ویرانگر رنج می برد با این دوره به پایان رسید. حملات بمب گذاری، ناآرامی در جنوب شرق کشور و کودتای خشونت آمیز و در ادامه بازداشت های دسته جمعی در طول حالت اضطراری، گردشگران را دور نگه داشت. بر اساس برآوردهای انجمن آژانس های مسافرتی ترکیه (Türsab)، این کشور ممکن است در پایان سال جاری بین 2 تا 2.5 بیلیون پوند از دست بدهد.


حملات بمب گذاری در استانبول، آنکار پایتخت کشور و دیگر شهرها صنعت گردشگری را به شدت تحت تاثیر قرار داد. در ماه ژوئن، ستیزه جویان دولت اسلامی (ایسیس) 45 تن را کشتند و بسیاری دیگر در حمله به فرودگاه اصلی استانبول یعنی آتاتورک زخمی شدند. طبق گفته های افرادی که در این صنعت کار می کنند، اثرات فوری بود. تنها در استانبول، تعداد بازدید کنندگان خارجی به یک چهارم کاهش یافت. زمانی که ترکیه در روز 15 ژوئیه درگیر یک کودتای شکست خورده حداقل 240 نفر کشته شدند.


اکیف 41 ساله، که برای مدت 20 سال در گردشگری بوده است و اکنون هتل Optimist در منطقه تاریخی سلطان محمد را اداره می کند گفت که کسب و کار آنها از سال پیش تا کنون از رکود رنج می برد، اما بمب گذاری انتحاری در ژانویه که تنها از هتل او 12 آلمانی و یک توریست اهل پرو را کشت، منجر به لغو شدن رزروهای گردشگران شد.


او گفت: "در این فصل میزان رزروها هرگز بیش از 30% نبود".  "اکنون ما اتاق هایی را که به طور معمول به 80 یورو اجاره می دادیم به 25 یورو اجاره می دهیم. این ارقام هزینه های ما را پوشش نمی دهد، حتی اگر همه هتل تحت رزرو شده باشد."


تور ترکیه


وی افزود که بعد از هر حمله بمب گذاری در این کشور، بیشتر رزروها لغو شده بودند. به گزارش انجمن هتلداران ترکیه (Türob)، ترکیه در ماه ژوئیه و اوت که معمولا دو فصل شلوغ بود با افت در حدود 50% برای هر ماه کاهش چشمگیری در نرخ اشغال هتل ها را تجربه کرد.   


برک ارن 28 ساله که به مدت 6 سال به عنوان راهنمای تور کار می کند، گفت که بازدیدکنندگان پس از بمباران منطقه سلطان محمد در ماه ژانویه به طور مداوم کاهش پیدا کردند.


او اضافه کرد: "اما بدترین روزها در ماه ژوئن بود که به فرودگاه آتاتورک حمله شد". "نه تنها به این دلیل که در اینجا باقی مانده صنعت گردشگری نیز از بین رفت، بلکه به لحاظ روحی هم اثرات بدی داشت. این فرودگاه مکانی است که من تقریبا به طور روزانه به خاطر مشتریانم به آن رفت و آمد داشتم." او گفت تصمیم چندین اپراتور بزرگ کشتی در عدم ارتباط با ترکیه در این سال است که ساعت کاری او را به عنوان یک راهنمای آزاد تحت تاثیر قرار داده است.


"این کشتی ها تا 4000 توریست را حمل می کنند و نیاز به راهنما دارند. من هر ماه بین 16 تا 20 روز کاری داشتم، برخی ماه به 25 روز هم می رسید. در طول این سه ماه، به سختی کار پیدا کردم." برک گفت او و همسرش که او نیز به عنوان راهنما کار می کنند به دنبال تغییر شغل هستند.


پیش از حملات بمب گذاری، بخش گردشگری، حدود 4.5 درصد از تولید ناخالص داخلی ترکیه را تامین می کرد، در حال حاضر بخاطر هواپیماهای جنگنده مسکو ضربه سختی خورده است که منجر به تحریم گردشگران روسی شده است.  گاهی اوقات آنتالیا "پایتخت گردشگری ترکیه" نامیده می شود، جایی که 60% از کسب و کار آن متکی بر بخش گردشگری بود، افت شدید درآمد را تا 50% در هشت ماه اول سال شاهد بود. بازدیدکنندگان روسی تا 95% کاهش یافتند. روابط با مسکو تغییر کرده است اما بازگشت به حالت اول به کندی پیش می رود.


آنتالیا تنها شهر ساحلی نبود که تحت تاثیر رکود اقتصادی قرار گرفت. استراحتگاه های معروف مانند Kemer یا Belek از ضررهای سنگین رنج بردند. بسیاری از هتل ها و رستوران ها مجبور به کاهش تعداد کارکنان شدند و تعدادی اصلا درهای خود را باز نکردند. بیش از 30% هتل ها در آنالیا در این فصل بسته ماند. کومالی بورا یک فروشنده صابون های دست ساز که می گوید حتی دیوید کامرون نخست وزیر سابق بریتانیا را با محصولاتش تامین می کند به خبرنگاران ترک گفت که کسب و کار در این فصل به نصف کاهش یافته است. در ماه ژوئن Bodrum تیتری درباره دعوای دو صاحب مغازه برای جذب دو گردشگر زد، این کشمکش 50 نفر را درگیر کرد. 


در جنوب شرقی کردی، پس از شکست پروسه صلح دو ساله بین دولت ترکیه و حزب کارگران غیرقانونی کردستان (PKK) صنعت نوپای گردشگری متوقف شد. با از سر گیری درگیری های مسلحانه در منطقه، وزارت امور خارجه بریتانیا درباره همه سفرهای ضروری به جنوب شرقی ترکیه هشدار داد. ماردین، یک شهر باستانی تپه ای معروف با اپراتورهای تور فرهنگی، میزان اشغال ظرفیت هتل را تا 100% در سال 2014 افزایش داد، در حال حاضر برای جذب هر گردشگری تلاش می کند.


یکی از نقره کارها در خیابان بزرگ شهر تاریخی مادرین گفت: "کسب و کارها و بازرگانان کوچک ناامید هستند." در حال حاضر به مادرین فقط در رابطه با درگیری های مسلحانه در اخبار اشاره می شود اما خود شهر کاملا امن است."


گردشگری ترکیه


بازار بزرگ در سلطان محمد، اصلی ترین جاذبه گردشگری در استانبول، بیش از 3000 مغازه در خود جای داده است و هر روزه توسط نیم میلیون نفر بازدید می شده است. اکنون، خیابانهای معمول برای خرید با بازار 550 ساله تقریبا خالی است.


آلپر 42 ساله که تقریبا 20 سال است که تجارت قالیچه می کند می گوید: توریست هایی که هر روزه از بازار بازدید می کردند به نصف کاهش یافتند.


او گفت:"ما اکنون قالیچه هایی را که تا 700 لیره یا بیشتر فروخته میشد به نصف آن می فروشیم. آنها را به قیمتی که خریده ایم می فروشیم تا بتوانیم بخشی از هزینه های خود را پوشش دهیم." پیش از این تا 2000 لیره در روز می فروختیم. اکنون حتی نصف آن را در ماه نداریم."


کمبود کسب و کار او را مجبور کرده است تا در ماه ژوئیه یکی از کارکنان خود را کنار بگذارد و از این هراس دارد که مجبور شود مغازه خود را تا پایان سال تعطیل کند. آلپر افزود که فروشگاه فرش خانوادگی او در شهر ساحلی زیبا Datça، قبلا یک مقصد محبوب برای گردشگران کشتی های کروز اروپایی بوده است دیگر کسب و کاری ندارد.


عمر 50 ساله که از 9 سالگی در بازار بزرگ کار می کرده است گفت که نمی توانید بدترین زمان در این بخش را به یاد نمی آورد.


 او گفت: "ترکیه با بحران های بسیاری روبرو شده است، اما تجار هرگز مانند امروز از وضعیت بد رنج نبرده اند. همه ما بدهی داریم". "ما باید خانواده خود را تامین کنیم. همچنین نتوانسته ایم بدهی خود به افرادی که اجناس آنها را می فروشیم پرداخت کنیم، بنابراین این مسئله آنها را نیز نگران می کند."


دولت ترکیه اخیرا اعلام کرده است اقدامات لازم برای کمک به مشکلات بخش گردشگری مطرح شده تا بتواند روی پای خود برگردد. وزیر گردشگری در نشستی صنعتی در آلمان اعلام کرد "صنعت گردشگری به خصوص به یارانه ها وابسته است". "اقدامات ساخت در گفتگو با صنعت بحث شده است و در چند روز آینده اعلام خواهد شد." یارانه های سوخت برای پروازها به پنج مقصد تعطیلات ساحلی محبوب مانند آنتالیا، ازمیر یا دالامان تا پایان سال تمدید شده بود. با این حال، اقدامات بعدی هنوز اعلام نشده است.


گردشگری ترکیه


احمد کوکلر، رئیس هیئت مدیره بازار بزرگ از ماه ژانویه قول داد که یک کمپین تبلیغاتی با هدف افزایش آگاهی رسانی برای پوشش دهی بازار جهانی راه اندازی کند.


وی به رسانه های ترکیه گفت: ما قصد داریم بازار خود را به یک نمونه فرهنگی، اقتصادی، تاریخی و گردشگری تبدیل کنیم." "هدف ما جذب گردشگران بیشتر به بازار و دو برابر کردم میزان کسب و کار از طریق کمپین تبلیغاتی است."


اما تاجران بازار مانند الپر بی تاب هستند و امیدوار به پشتیبانی بیشتر دولت برای رفع نگرانی های اخیر در گردشگری بدون نیاز به بستن مغازه ها هستند. او می گوید: "کم کردن وام، وام های بدون بهره یا مالیات پایین تر امکان پذیر خواهد بود." "اگر به زودی به ما رسیدگی نشود، از بین می رویم."