سفر به باهاما پر از اتفاقات خطر ناک


یکی از جالب‌ترین رویدادهایی که ممکن است در سفر برای کسی رخ بدهد همین جریانی است که می‌خواهم از سفر خود به باهاما تعریف کنم.


من اهل انگلیس هستم و بدون شک رفتن به Bahamas یا باهاما به معنی یک سفر طولانی و کمی خسته‌کننده است. اما به دلیل آن‌که بلیت این سفر را از یکی از روش‌هایی که در کتاب " چگونه باروزی 50 دلار سفر کنیم؟" به دست آورده بودم در این‌که باید به این سفر بروم شک نکردم. برای این سفر باید در ابتدا به بوستون می‌رفتم و بعدازآن به نیویورک و سپس به فورت لادردیل و بعد باهاما.


به‌محض آن‌که سوار هواپیمای نیویورک شدم نشستم و مهماندار شروع به توضیح نکات ایمنی کرد. همان توضیحات تکراری که می‌گوید:" لطفاً کمربندی‌های ایمنی خود را ببنید، در صورت بروز مشکل یک ماسک اکسیژن در بالای سر شما وجود دارد و... "بدون شک به دلیل آن که این توضیحات را زیاد شنیده‌ام و به خاطر خستگی و خواب‌آلودگی مفرط کمربند خود را بسته و خوابیدم.


پاپ،پاپ،پاپ...


تقریباً با همچون صدایی از خواب بیدار شدم و از خودم پرسیدم چه اتفاقی افتاده است؟ چون حس کردم این صدا از صندلی من به گوش می‌رسد کمی روی آنجا جابه‌جا شدم و سعی کردم دوباره بخوابم.


پاپ، پاپ،پاپ...


دوباره این صدا به گوشم می‌رسید و تمام تلاش‌های من برای دوباره خوابیدن بی‌ثمر بود. بدتر از آن این بود که دلیل این صدا را نمی‌فهمیدم.


ناگهان دیدم که ماسک اکسیژن از بالای سر من فروافتاد. اما این اتفاقی بود که فقط برای صندلی من رخ‌داده بود؟ در میان خواب‌وبیداری نمی‌توانستم درست تشخیص دهم که آیا این بلایی است که سر من آمده یا برای کل هواپیما اتفاقی افتاده است.


ناگهان صدای سرمهماندار به گوش رسید که گفت : " لطفاً ماسک‌های اکسیژن خود را بزنید و با آرامش روی صندلی‌های خود بنشینید."


مشکل در هواپیما


ظاهراً مشکلی برای هواپیما رخ‌داده بود اما موضوع عجیب این بود که در آن لحظات ترسناک من داشتم به این فکر می‌کردم که نحوه‌ی صحیح استفاده از ماسک اکسیژن چگونه است؟ بارها با خودم مرور کردم که من این راهنمایی را در تمام سفرهایم دریافت کرده‌ام پس چرا حالا به یاد نمی‌آورم که ماسک اکسیژن چگونه روی صورت نصب می‌شود؟


بعدازآن که موفق شدم ماسک را بزنم  کمی آرام شدم و شروع به نفس کشیدن اکسیژن کردم و بعد آرام به اطراف خودم نگاه کردم. در آن میان جذاب‌ترین صحنه دیدن مادری بود که مدام به فرزندانش می‌گفت : " مامان عاشقتونه ، مامان عاشقتونه " بارها و بارها.


در تمام مدت فکر می‌کردم حتماً اشکال خاصی وجود ندارد و احتمالاً دچار عدم تعادل در فشار کابین شده‌ایم. چون هواپیما در طول سفر خود هیچ حرکت عجیب و خطرناکی نداشت.چندین دقیقه گذشت اما هیچ اطلاعی از وضعیت رخ‌داده به ما داده نمی‌شد. ما فقط منتظر بودیم و کم‌کم ترس و دلهره به ما غلبه می‌کرد.کم‌کم به یاد آوردم که من از ابتدا از پرواز ترس داشته‌ام و فکر می‌کردم هرگز دوباره به زندگی روی زمین‌بر نخواهم گشت. این‌ها احساساتی بودند که دوست ندارم هرگز در زندگی‌ام دوباره آن‌ها را تجربه کنم.


درنهایت کادر پرواز اعلام کرد که جای هیچ نگرانی نیست و فقط فشار هوای کابین دچار مشکل شده است و بنابراین بدون نگرانی سر جای خود بنشینید. اما این موضوع باعث شد که خلبان تصمیم بگیرد برای به خطر نیفتادن جان مسافران یک فرود اضطراری داشته باشد.


بیشتر مردم تصور می‌کنند که اگر در وضعیت مشابهی بودند حتماً بعد از افتادن ماسک‌های اکسیژن حسابی وحشت‌زده شده و جیغ خواهند کشید. یا این‌که زندگی آن‌ها درست مثل یک فیلم برعکس از مقابل چشم آن‌ها عبور خواهد کرد. اما واقعیت این است که هیچ‌کدام این‌ها رخ نمی‌دهد.بلکه شما فقط کمی سردرگم و گیج می‌شوید.البته مابعد از فرود اضطراری در فرودگاه چارلستون تقریباً همه‌چیز را فراموش کردیم و بعد از چند ساعت به سفر خود ادامه دادیم ولی از آن به بعد فهمیدم حقیقت دارد که بسیاری از رویدادهای زندگی به‌هیچ‌عنوان در ید قدرت ما نبوده و از دایره‌ی کنترل ما خارج است. وقتی وارد هواپیما می‌شویم تقریباً مرگ وزندگی‌مان در دست‌های دو نفر است که حتی آن‌ها را نمی‌بینیم. البته آن‌ها به کار خود مسلط هستند و بدون شک از پس مشکلات پرواز برمی‌آیند. اما موضوع این است که اتفاقات در کسری از ثانیه رخ می‌دهند و اغلب هیچ‌چیز در مورد به وقوع پیوستن تا نپیوستن آنچه به آن فکر و در مورد آن برنامه‌ریزی می‌کنیم ، نمی‌دانیم.


در پایان باید گفت :


در مواقعی که در پرواز احساس خطر کردید، هرگونه خطری، فقط کافی است آرامش خود را حفظ کنید و خونسرد باشید. به دانسته‌های خود متکی شوید و به حرف‌های سرمهماندار و خلبان گوش دهید  • این مطلب توسط سایت بریم یه جا تهیه شده و انتشار و استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد .

  • نویسنده مطلب : فائقه کهربایی