رویای سفر به تایلند یعنی حضور در جشن ملی سانگ کران یا جشن آب‌بازی

جشن آب در تایلند


تایلند، سرزمین لبخندها،  اینجا مردم یکدیگر را با آب و آرد خیس می‌کنند و شادند.مردم محلی تایلند در کنار گردشگران به اجرای سنت دیرین Songkran یا سانگ کران می‌پردازند. این جشن سال نوی مردم این کشور است.


سانگ کران جشن پاکی  تمیزی در تایلند است. این مراسم باستانی در سال 1800 میلادی در تقویم این کشور به ثبت رسیده است و هرسال در روزهای 13 تا 15 آوریل مردم با ریختن آب و آرد روی یکدیگر پاکی و تمیزی ذهن و روح را به یکدیگر هدیه می‌دهند.  اهالی معابد نیز در این جشن ملی شرکت می‌کنند و طی مراسم خاصی به شستشوی تن خود می‌پردازند.


جشن سه روزه آب در تایلند


این سه روز در سراسر کشور تایلند در کوچه و خیابان‌ها پر از ایستگاه‌هایی است که وسایل موردنیاز برای پاشیدن آب به یکدیگر و مخازن آب در آن وجود دارد تا بتوان در اوج آسایش و بی‌خیالی به جشن و سرور پرداخت. در این زمینه تایلندی‌ها بسیار خلاق و کارآفرین بوده و همیشه ادوات جدیدی برای خیس کردن یکدیگر اختراع می‌کنند.


این فصل از سال در تایلند هوا به‌شدت هرچه‌تمام‌تر گرم و شرجی است و برپایی این آئین و جشن باستانی کمک می‌کند به دلیل موجه و شادی مردم بومی و مسافران این کشور به‌شدت طعم خنکی را احساس کرده و لذت ببرند.


جشن آب در تایلند2


این جشن فضای بسیار مناسبی برای دوستداران عکاسی است. لحظه‌های منحصربه‌فردی که از افتادن مردم در خیابان‌های خیس تا پاشیدن آب و آرد به‌صورت یکدیگر ایجاد می‌شود هر عکاسی را به وسوسه می‌اندازد تا در این 3 روز خاص خود را به تایلند برساند. در طول این جشن تمام خیابان‌ها و مغازه‌های شهر بسته است و مردم فقط فکر می‌کنند چطور بیشتر خوش بگذرانند.


موضوع جالبی که در رفتار تایلندی‌ها در هنگام برگزاری این جشن وجود دارد این است که همگی درنهایت ادب و متانت به شما میگویند " متأسفم" و بعد سطل آب را روی شما خالی می‌کنند. شاید برگزاری چنین فستیوالی بااین‌همه سلامت و آرامش و بدون هیچ‌گونه خونریزی و دلخوری و جنگ تنها در این کشور و با این مردم امکان‌پذیر باشد.


و اما پلیس هم در این جشن حضور دارد. درحالی‌که آن‌ها از دور نظاره‌گر رفتار مردم بوده و سعی می‌کنند بدون هیچ اشکالی جشن موردعلاقه‌شان برگزار شود گاهی به دعوت مردم یا توریست‌ها سطل‌های آب را برمی‌دارند و به خیس کردن مردم می‌پردازند. بدون شک جشنی که پلیس در عین دقت به امنیت مردم با آن‌ها هم‌قدم شود جشن جذاب و فرح بخشی خواهد بود.


در پایان باید گفت:


این‌یکی از جشن‌های منحصربه‌فرد در سراسر جهان است. بد نیست اگر قصد سفر به این کشور رادارید برنامه‌ی خود را برای روزهای 13 تا 15 آوریل آماده کنید. به‌این‌ترتیب دریکی از جذاب‌ترین و دیدنی‌ترین فستیوال‌های جهان حضور خواهید داشت. فرصتی که ممکن است در طول زندگی خیلی به‌وفور دست ندهد.  • این مطلب توسط سایت بریم یه جا تهیه شده و انتشار و استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد .

  • نویسنده مطلب : فائقه کهربایی