راهنمای سفر به کاشان

کاشان:


KASHAN


کاشان شهری است تاریخی که در شمال استان اصفهان در میان کوه های کرکس و کویر مرکزی ایران جای دارد.


این شهر از شمال به گرمسار و دریاچه ی نمک (حوضه سلطان) از شمال غربی به قم، از جنوب به نطنز و از غرب به دلیجان محدود است.


گردشگران به خصوص مسافران اروپایی که یا در پی آفتاب درخشان و گرمای اقلیم بیابانی هستند یا به انگیزه ی شن های پاکش به هنگام روز و آسمان غرق در ستاره اش به هنگام  سفر میکنند،  در چند قدمی کاشان به جستجوی بیابان ها و برهوتی از شن و ماسه و کمپ هایی برای ماندن تا آنجا می آیند و به راستی که با مصرف اندک و هزینه ای تجربه ای نادر و به یاد ماندنی برای شان رقم خواهد خورد.


شهرستان های آران و بید گل ، قمصر و نیاسر که به راستی رویایی و دلنشین اند، در بلندی های مشرف به شهر، گردشگران طبیعت دوست را به سوی خود میخوانند. بلندترین قله های آن اطراف  "نیاسر" ، "برزوک" و "کرکس" میباشند و مهم ترین رودهایش "قمصر" و "قهروز" هستند.


طی کاوش های باستان شناسانه که در "تپه های سیلک" در چهار کیلومتری غرب کاشان انجام شده ، نشانه هایی از نخستین تمدن های بشری در این منطقه یافته اند.


واژه ی کاشان تحریف شده ی واژه ی "کاسیان" و به معنای محل سکونت "اقوام کاسی" است که در دومین هزاره پیش از میلاد ، در غرب ایران می زیسته اند. برخی هم ریشه نام کاشان را نام رودخانه ی " کاسه رود" میدانند که فردوسی در شاهنامه از آن یاد کرده است.


مقدسی، جغرافی دان سده ی چهارم ه.ق، از کاشان به عنوان یک شهر کویری کهن، و پر آوازه یاد میکند.


اوج آبادانی این شهر به دوره ی صفویه باز میگردد. در آن زمان بیش از چهر هزار خانوار در این شهر در آن زمان شهرت جهانی داشته است.


قالی و قالیچه و دستمال های ابریشم سوغات اصلی کاشان است.


معادن آهن ، مسو زغال سنگ کاشان پربار است.


این شهر از کانون های ارزشمند اقتصادی - صنعتی و مرکز تولیدات صنایع سنتی ایران بوده و امروز به داشتن صنایع ماشینی ارزشمندی به حق به خود می بالد .


در گذشته هنر کاشی کاری، مخمل بافی ، و قالیچه بافی ، ساخت ظروف تزیینی مسی و سرامیکی در کاشان آوازه داشته و امروز به انوان صنایع کارخانه ای مشهور است.


کاشان شهر امام زاده ها، شهری مذهبی و از کانون های کهن شیعه به شمار میرود.


گویا علاقه ی شاهان صفوی به این شهر به همین سبب بوده است. همچنین بقایایی از دو آتشکده مربوط به دوره ی ساسانیان در اطراف کاشان دیده میشود . یکی در "خرم دشت" و دیگری در "نیاسر".


از آثار تاریخی این شهر میتوان به منار آجری مشجد جامع،"قلعه جلالی" ( از بناهای ملکشاه سلجوقی) ، "مسجد عمادی"، "خانه بروجردی ها"،"موزه تاریخی سیلک"،"باغ فین" و محل به قتل رسیدن "میرزا تقی خان امیر کبیر"؛(صذر اعظم ناصر الدین شاه قاجار) اشاره کرد.


مراسم "قالی شویان" در " مشهد اردهال"، "گلاب گیری" در باغ های قمصر و مراسم تعزیه از جمله برنامه های تماشایی کاشان اند که میتوان برای هر گردشگری شگفت انگیز و ویژه باشد.خوشبختانه بسیاری از آثار کهن این شهر به ثبت آثار کهن این شهر به ثبت آثار ملی رسیده که مهمترین آنها عبارتند از "تپه های سیلک"،"امام زاده حبیب بن موسی"(آرامگاه شاه عباس اول)،"باغ فین"،"آتشکده تالار نیاسر"،"آتشکده خرم دشت"، "مسجد مدرسه مدرسه ی آقا بزرگ"(قاجاریه)، "مقبره بابا افضل" و شماری دیگر...