راهنمای سفر به ونیز

ونیز از شهر های مهم شمال ایتالیا، مرکز استانی است به همین نام، این شهر بر یک صدو هجده جزیره ی کوچک واقع در تالابی متصل به دریای آدریاتیک قرار دارد، این جرایر به وسیله ی کانال از هم جدا میشنود رفت و آمد بین آن ها با قایق صورت میگیرد.بنا بر نظر تاریخ نویسان ، جزایر " ونیز " با جمعیت اندک ماهیگیر ، از سال 452 به این شکل وجود داشته است . این شهر در پی جنگهای صلیبی ، به پشتوانه ثروت و قدرتی که کسب کرده بود ، نخستین امپراتوری تجاری جهان شد ، امپراتوری قدرتمندی، نه بر پایه ی تفنگ و زور که بر پایه ی سرمایه و زر!


روزگاری در اروپا هیچ شهری به گرد ثروت ونیز نمی رسد.


اکنون هم بی تردید هنوز زیبا ترین شهر این قاره  است.


شهر بر روی انبوهی از قطعات چوبی در میان آب ساخته شده است و از این الگوی ویژه به خود می بالد. ونیز ، در سالیانی که در او قدرت به سر میبرد، پیوند های تجاری محکمی با امپراتوری روم شرقی ( بیرانس ) و مسلمانان بر قرار کرد.


در اواخر سده ی سیزدهم ، ونیز پر اقتدار با در اختیار داشتن بیش از سه هزار و سیصد کشتی تجارتی، نبض بازرگانی مدیترانه را در دست گرفت.


در آن دوران یعنی دوره ی نیکبختی و سعادت ، خانواده های توانمند ونیزی در رقابتی از نامدار ترین هنرمندان از یکدیگر پیشی گیرند.


شاهرگ اصلی شهر ، یعنی "کانال بزرگ" با پیچ و خم زیبایی حول مرکز شهر امتداد می یابد.


در گشت های دریایی در امتداد این کانال بزرگ ( با اتوبوس های مخصوص آبی )، شاهد بیش از سیصد کاخی خواهید بود که هرچند به شکوه گذشته نیستند ، اما آشکارا از در آمیختن زیبای دو سبک هنری اروپایی و بیزانسی خبر می دهند.


گفتنی است که آنچه گیرایی این شهر دلربا را سبب شده همین کا خ ها و عمارت های شخصی هستند و آثار باستانی همگانی چندان نقشی در این جذابیت ندارند. در گشت و گذرها ، پیاده یا با قایق، لا به لای کوچه پس کوچه ها و آبرو های شهر، جزییاتی از آراستگی و تزئینات ونیز مشاهده میکنید که از ثروت گذشته ی درخشان این شهر نشان دارند.ونیز، توسط شورای بزرگ شهر که ترکیبی از پر نفوذ ترین خانواده های ساکن آن بودند ، اداره میشد. این شورا، وظیفه انتصاب کارمندان دولت و گزینش اعضای  "مجلس سنا"، که بین دو تا سیصد نفر بودند را بر عهده داشت . انتخاب ده نفر از اعضای شورای شهر و گروه ناظر بر اداره ی  شهر از وظایف "سنا" بود.


از بین اعضای شورای شهر یک نفر به عنوان رییس شورا برگزیده می شد که به نام برج " دوج "  ( یا دوک ) معروف بود، البته این عنوان بیشتر جنبه ی تشریفاتی داشت.


"کاخ دوج" (دوک) به مدت هفتصد سال منزلگاه دوک ها و پایگاه قدرت سران ونیز بود. بنای این کاخ یکی از نمونه های بی همتای معماری سبک گوتیک است. که ساخت آن از سال 1309 تا 1424 ادامه داشت. یک سوی این کاخ کانال و سوی ذیگر آن میدان " سنت مارک" قرار گرفته است . در این کاخ ، و دور میدان سنت مارک، " کلیسای مارک " به چشم میخورد . این کلیسا پر آوازه ترین  کلیسای پر آوازه ترین کلیسای شهر و از شناخته شده ترین نمونه های سبک معماری بیزانس است.


کلیسای جامع ونیز، از سال 1807 پایگاه " پدر ونیس " اسقف اعظم کاتولیک رومی شهر بود.


این کلیسا به داشتن آذین بندی های گران بها و موزاییک هایی طلا کاری به سبک بیزانس مشهور است.


ونیز به داشتن آپار بزرگی که نمونه هایی از هنر دوران رنسانس هستند به خود می بالد. 
در این شهر گالری های هنری بسیاری وجود دارد، از جمله گالری " آکادمیا " ، " جورجیو فرانچتی " و مجموعه ی " پگی گوگنهایم ".


به هر تقدر این شهر یکی از پر جاذبه ترین شهر های گردشگرپذیر دنیاست . کمتر گردشگری ممکن است تحت تاثیر زیبایی ، شکوه و افسون این شهر افسانه قرار نگیرد.