راهنمای سفر به قم

قم:


جمعیت:1.074.000 نفر 


زمان دیدار:


آب و هوای کویری، روزهای داغ و شب های سرد. از سفر به این شهر در گرمای تابستان بپرهیزد.


دیدنی ها:


"موزه ی آستان مقدس"


فضای داخلی جایگاه های مقدس متعلق به قرن چهاردهم با گنبدهایی آراسته با نقش های زیبایی به رنگ آب و طلایی " بازار قم"؛ گاه در بین کالاهای کهنه دکان، قالی ها، پارچه ها و سرامیک های بی نظیری یافت میشود.


"کتابخانه ی مرعشی نجفی"؛ با بیش از پانصد هزار نسخه ی خطی "مدرسه فیضیه" " مسجد جمکران"؛ در فاصله شش کیلومتری قم، زائران عریضه های خود را در چاه مقدس آن می اندازند.


قم:


Qom:


شهر قم در سراسر دنیا به عنوان کانون مطالعات فقهی مذهب شیعه شناخته شده است.


این شهر در جهان تشیع ، همان ارزش و اعتباری را دراد که " واتیکان" در مذهب کاتولیک آیین مسیحیت . به علاوه ، قم زادگان انقلاب اسلامی ایران است که به رهبری آیت الله خمینی در قرن گذشته یه شهر با ارزش ترین زیارتگاه شیعیان جهان میباشد.مقبره ی حضرت معصومه (س)، خواهر امام رضا (ع) در ایران شهر واقع است.


قم، شهری است کویری در صدو پنجاه و شش کیلومتری جنوب تهران.


این شهر به جز گنبد کوچکی که از دور دست می درخشد، نماد هویتی خاصی ندارد.


در عوض، در مرکز شهر حرم شریف، یکه و تنها میدرخشد.بنایی شگفت آور با گنبدی زرین و بزرگ، و کاشی کاراهیی نفیس با منازه های آجری کاشی کاری شده که سر به آسمان گذاشه است.این دور نما هر گردشگری را به شگفتی و اشتیاق وا میدارد.


شهر با خیابان های خشک بی پایان و دیوار های بلند خانه هایش ، بیشتر ریاضت و سختی نهفته در سرزمین و زندگی اعراب را یاد آوری میشود تا سر خوشی و تفنن باغ های ایرانی . در پشت این دیوارهای بلند ، تنور آموزه های مذهبی و گفتمان های سیاسی داغ است.مردم مهمان نواز این شهر برای نشان دادن شهرشان به میهمان آماده اند.


به نظر میرسد اهالی قم از این همراهی به اندازه ی گردشگران و میهمانان لذت میبرند و دلگرم میشوند.


برای گردشگران غربی قم پدیده ی ویژه ای است.


پیش جشم آنها، قم؛ شهر روحانیان، مدسه های دینی و حوزه های علمیه است و با این وجوداز کشش و جذابیت غریبی برخوردار میباشد.


در بین کسانی که به زیارت " حرم " میروند، از روحانیان و دکان داران تا زنانی که سر تا پای خود را در چادر سیاه پوشانده اند، اشتیاق نهفته ای حس میشود.


چنین فضایی گردشگر را بی تردید به تفکر وا میدارد.