راهنمای سفر به بارسلون

بارسلون دومین شهر بزرگ اسپانیا ، پایتخت بخش خود مختار "کاتالونیا"، در کنار دریای مدیترانه جای دارد . این شهر با مختصات یگانه اش از مقاصد گردشگری سرزنده و پر شور و هیجان اسپانیا به شمار میرود .


هسته بخش کهن بارسولان در محله ای " بری گوتیک" واقع شده که از سده ی های میانه بر جای مانده است و هنوز چون نگینی در دل این شهر میدرخشد بیشتر ساختمان های بارسلون به سده های میانه بر جای مانده است و هنوز چون نگینی در دل این شهر میدرخشد . بیشتر ساختمانهای بارسلون به سده میانه میرسند، با این همه بناهای کهن تری ه در این شهر به چشم میخورند که به دوران اقامت رومیان مربوط میشوند . گسترش سبک نوی معماری کاتالان در این شهر، به سالهای 1885 تا 1950 باز میگردد .( این سبک در سایر بخش های اروچا نام " هنر نو " یا " آرت نووا : شناخته میشود.


در جای جای بارسلون، یادگارهای ارزنده ای از این معماری با شکوه به چشم میخورد که بسیاری از آنها در زمره ی میراث جهانی یونسکوئ در آمده اند. به طور ویژه باید به شاهکار معماری ، اثر معمار بزرگ "آنتونیگائودی" (1852 تا 1926) اشاره کنیم که به راستی ستایش بر انگیزند.


مشهور تزین آپر گائوذی مجموعه آپارتمانی است به نام "کازا میلا". وی طرح نمای مواج بسیار ممتاز این اثر را از صخره های کوهستان مقدس کاتولونیا الهام گرفت .


اهالی بارسلون این بنای با شکوه را در زمان ساخت آن یعنی سال 1905 تا سال 1907زشت و بد منظر میدانستند و به همین خاطر به آن نام مستعار " لا پدررا" داده بودند ، که به معنای " توده سنگی " است.


بزرگترین دستاورد گائودی را میتوان کلیسای " لا ساگرادا فاملیا" (خانواده مقدس)  دانست که از سال 1884 به مهم ترین دغدغه و هدف وی نبدیل شد . او برای طرح و بنای این کلیسا ، با وسواس تمام چهل سال وقت گذاشت. این بنا چهار برج دارد که با سرامیک های رنگی آراسته شده اند و ایوان سنگی که به نظر میرسد از موم داغ ساخته شده باشند. از دیگر آثار گائودی می توان به خانه ی " کازا باتیو" و سرای " پالائو گوئل" و "پارک گوئل " اشاره کرد. افزون بر اینها شاهکارهای دیگر معماری بارسلون ، اثر معمارانی مانند " لوییز دومانچه ای مونتانر " هم در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند که از میان می توان به " قصر موسیقی کاتالان" و " بیمارستان سنت پائول " اشاره کرد.


بارسلون موزه های دیدنی بسیار گوناگوندارد.


"موزه ی ملی هنر کاتوینا " مجموعه ی ارزشمندی از هنر رومانسک را در خود جای داده است.در حالی که در موزه های دیگر شهر مانند موزه "آنتونی تاپیس"، " پیکاسو" و موزه "خوآن میرو" مجموعه های بی همتایی از شاهکار های این هنرمندان نام آشنای جهانی نگهداری میشود.