راهنمای سفر به اصفهان

اصفهان:


جمعیت:1.908.000 نفر


زمان دیدار: بهار یا چاییز


دیدنی ها:


"مسجد مادر شاه": یکی از شگفت انگیز ترین بناهای ایران.با شهرت ویژه برای کاشیکاری اش، تخمین زده اند که بیش از472500 کاشی در بنای این مسجد به کار رفته است.


"عالی قاپو"


"بازار بزرگ"


"مسجد شیخ لطف الله":یکی از شاهکارهای هنر معماری.این بنای فوق العاده زیبا را خود شیخ الله برپا کرد تا مخاطبان و پیروان مذهب شیعه را تحت تاثیر قرار دهد پل های قدیمی روی زاینده رود،خواجو،سی و سه پل ، پل شهرستان


دانستنی ها: اصفهان به داشتن بهترین و نفیس ترین فرشو قالی دنیا مشهور است.


اصفهان:


اصفهان سومین شهربزرگ ایران،‌در دشت فراخ زاینده رود زیبا از رشته کوه های زاگرس مرکزی سرچشمه میگیرداین شهر از واحه ای دردل کویر رشد و نمو پیدا کرد.


آب و هوا و اقلیم واحه به ساکنان آن امکان داد تا از کاشت میوه و غلات و پرورش دام روزگار بگذارانند ،‌چیزی که در دیگر نقاط خشک کویری امکان پذیر نیست.سازمان یونسکو،‌نام شهر اصفهان را در فهرست میراث جهانی خود قرار داده است چرا که در این شهر زیبا ،‌بناهای تاریخی بسیار وجود دارد که نمونه های نابی از معماری اسلامی سده های یازدهم تا نوزدهم را جلوه گرند.


اوج نیکبختی و آبادانی این شهر به سده ی شانزدهم و فرمانروایی شاه عباس کویر بر میگردد.


شاه عباس ، نخست ایران را یک ژارچه ساخت و سپس اصفهان را به پایتختی سلسله ی صفویه برگزید.دوران طلایی این شهر ازدوران حکومت شاه عباس آغاز شد ، تا جایی که به آن لقب " نصف جهان" دادند.


چنین نام و عنوانی ازیک سو به گنجینه های گران بهای گوناگونی همچون دارایی ها، جغریا ، طبیعت ، مذهب و معماری با شکوه نهفته در این شهر اشاره اشاره داشته و از سوی دیگر گویای آن است که نژادها و فرهنگ های گوناگون در این ناحیه به هم رسیده و به زیبایی در هم آمیخته اند.


در آن دوران ، اصفهان با نیم میلیون جمعیت و وجود باغ ها ، کتابخانه ها، مدرسه های دیدنی،‌بازارها، حمام های عمومی و مساجد با ارزش و دیدنی، یکی از برترین شهرهای جهان به شمار می آمد.


در سال 1722، با هجوم افغان ها، بخش عمده شهر ویران شد


از دلایل اصلی سفر به اصفهان ، دیدن یادگار ها و میراث ارزنده ی معماری این شهر است، یادگار هایی که عناصر سنتی معماری یک شهر را تشکیل میدهند، از باغ ها،‌ طاق و رواق ها،‌دروازه و بنده ها تا گنبدها، سرسرها و مناره ها.


بسیاری از این مکان ها پیرامون " میدان نقش جهان" گرد آمده اند. " میدان نقش جهان" نه تنها یکی از بزرگترین میدان های دنیا و شاهکار معماری اسلامی است که بهترین آثار معماری عصر صفوی در چهار طرف آن بنا شده.


"مسجد شاه" در سال 1611 ساخته شده.کاشی کاری های زیبا و کتیبه های ارزشمندش به راستی آراسته شده است.


"مسجد شیخ لطف"  در سمت شرق میدان، به نقش طاووسی که در مرکز گنبدش از در ورودی قابل تشخیص است شهرت دارد.


در غرب این میدان ، ورودی کاخ سلطنتی " عالی قاپو " قرار دارد.دیوارهای کاخ با نقش انواع گل، حیوانات و ژرندگان، کار درخشان "رضا عباسی " نقاش دربار شاه عباس کبیر به راستی تماشایی اند.


در ضلع شمالی میدان"بازار بزرگ" اصفهان واقع است که یکی از کهن ترین و بزرگترین بازارهای خاورمیانه یادگار از سده ی هفدهم میباشد.


فرش و قالی معروف اصفهان ، کالایی که بسیاری از غریبان در پی آنند را میتوان از این بازار خریداری کرد."عالی قاپو""بازار بزرگ"