دبی از گذشته تا امروز

دبی قدیمی در زمان حال


 


محله بستکیه که در بعضی از کتب و مقالات به آن محله فهیدی Fahidi هم گفته می شود (بریم یجا) در اواخر قرن 19  میلادی ساخته شده که  بیشتر این خانه  ها مربوط به تاجرهای پارسی ثروتمند بوده است که در کار تجارت مروارید و منسوجات بوده اند .


محله بستکیه در قسمت شرقی شهر دبی در کنار آبگیر گسترده شده است و ساختمان های این محله طبق سنت قدیم کشور امارات با بلوک های مرجانی و سنگ آهک ساخته شده است دراین محله نکته قابل توجه میتوان به دیوار های بلند و بادگیرهای  آن  که  برای تهویه مطبوع خانه ها ساخته شده است که به طور کامل برگرفته از معماری های ایرانی است که  تنها تفاوت بسیار کمی بین  بادگیر های این منطقه و بادگیرهای یزد ایران وجود دارد .


برج های بادگیر به یک  تهویه مطبوع  خانه  در آن زمان شکل گرفته  بود به این صورت که  باد در قسمت بالای برج  به  دام میافتد و از قسمت پایین برج  ها  به  داخل خانه  دمیده میشود .  همانند کولرها یا پنکه  های امروزی . 


با بررسی گذشته  تاریخی این شهر یا محله  امروزی  متوجه این موضوع میشویم که بازرگانان پارسی به  احتمال زیاد عناصر معماری که  در خانه  های ساحلی ایران را به کشور امارات پیوند داده اند .


با گذشتن از کوچه های باریک این محله بریم یجا که با معماری عربی متمایز شده است میتوان به  تاریخ  گذشته دبی پی برد و دید .در این منطقه شما با میتوانید گالری هایی پیدا کنید که  مجموعه های سرامیکی سنتی عربی و مبلمان قدیمی که  در بادگیر های پایین برج های خنک  کننده قرار میگرفت و  گالری XVA با مجموعه  هنر معاصر امارات که  در یک ساختمان تاریخی در این محله قرار گرفته  است . 


 


 


berimyeja.com مرجع کامل گردشگری و معرف بهترین و معتبرترین آژانس های مسافرتی ایران


  • این مطلب توسط سایت بریم یه جا تهیه شده و انتشار و استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد .