دانستنیهای مسجد ایا صوفیه

 


استانبول محبوب ترین  مقصد مسافرت در جهان است که توسط متخصصین گردشگری و توریست در سال 2014 قرار گرفت که با تاریخ غنی که  دارد , پیوند دهنده ی دو قاره ی اروپا و آسیا میباشد که از جمله مناطق دیدنی آن به شرح زیر است:


مسجد ایا صوفیه


 ایاصوفیه یک معماری بزرگ و بنای تاریخی مهم شهر استانبول است که در آن می توان اثرات حکومت عثمانی و بیزانس را در زیر یک گنبد بزرگ مشاهده کرد. این بنای عرفانی استانبول با میزبانی از تمدن قرون مختلف ، زندگی خود را توسط امپراتور یوستینیانوس  به عنوان کلیسای سوفیا Hagia (کلیسای حکمت مقدس) در سال  537  شروع کرد و پس از فتح عثمانی  توسط محمد فاتح در سال 1453  به یک مسجد  و سپس به  دستور آتاتورک در سال 1934 به یک موزه تبدیل شد


معماری ایا صوفیه 


در معماری این بنای تاریخی 4 ستون باشکوه گنبد ایا صوفیه را استوار ساخته  و دارای 40 پنجره است.بنای تاریخی این ساختمان باستانی همچنان یکی از جاذبه های پر بازدید برای گردشگران میباشد .


این مسجد در بخش اروپایی استانبول در منطقه  سلطان احمد (شهر قدیمی) و در نزدیکی کاخ توپکاپی است.فاصله ی این بنا از فرودگاه بین المللی ترکیه 20 کیلومتر است.


berimyeja.com


تاریخ و طریقه بازدید از ایا صوفیه


مسجد ایا صوفیه هر روز به جز دوشنبه برای بازدید اماده است.این مسجد از 15 آوریل تا یکم اکتبر از ساعت 9 صبح تا 7 بعد از ظهر و از یکم اکتبر تا 15 آوریل از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر برای بازدید بازدید گردشگران باز میباشد . (آخرین زمان برای تهیه بلیط یک ساعت قبل بسته شدن مسجد و نیز در روز اول ماه رمضان و نیز عید قربان در نیمی از روز برای برپای جشنواره بسته است.)


هزینه ورودی مسجد ایاصوفیه 25 TL حدود 14 دلار آمریکا و یا 10 یورو است.


دسترسی مسجد ایا صوفیه از طریق مترو و تراموا امکان پذیر است. نزدیکترین ایستگاه تراموا به این بنا ایستگاه سلطان احمد است.


 


berimyeja.com مرجع کامل گردشگری و معرف بهترین و معتبرترین آژانس های مسافرتی ایران


  • این مطلب توسط سایت بریم یه جا تهیه شده و انتشار و استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد .