خلاصه ای از تاریخ ترکیه

تاریخ ترک ها دوره زمانی بیش از 4000 سال را پوشش می دهد. ترک ها در حدود 2000 سال قبل از میلاد ابتدا در آسیای مرکزی زندگی می کردند. بعدها، بعضی از آنها آسیای مرکزی را ترک کردند به اطراف پراکنده شدند و بسیاری از ایالت ها و امپراتوری ها را مستقل از هم در مناطق وسیعی از آسیا و اروپا تشکیل دادند. این امپراتوری ها شامل امپراتوری بزرگ Hun (قرن سوم قبل از میلاد تاسیس شد)، امپراتوری Göktürk (740-552)، امپراتوری Uygur (840-741)، امپراتوری Avar (9-6 بعد از میلاد)، امپراتوری Hazar (10-5 بعد از میلاد)، امپراتوری Great Seljuk (1157- 1040) و بسیاری دیگر بود.


تاریخ ترکیه


ترک ها در Anatolia: ترک ها در اوائل قرن 11 با مهاجرت دائمی و تهاجم شروع به سکونت در آناتولیا کردند. پیروزی Malazgirt در سال 1071 در مقابل Byzantine به معنای واقعی کلمه دروازه های آناتولیا را برای ترک ها باز کرد. این تاریخ با فتح کامل ترک ها در همه آناتولیا دنبال می شود که دولت سلجوقی آناتولی را در آنجا ایجاد کرده اند (1308-1080). اولین دولت ترکیه در آناتولیا بود و بعضی اوقات Konya Sultanate  نامیده می شود، این شهر برای سال ها پایتخت بود.


دوره عثمانی 1923-1299: با تهاجم مغول به آناتولیا دولت سلجوقی که در سال 1243 آغاز شده بود به سرعت تنزل کرد. در طول دوره سقوط دولت سلجوقی آناتولیا و بعد از ناپدید شدن آن، بسیاری از قلمروهای ترکمن در آناتولیا مقارن با انتهای قرن سیزدهم ایجاد شده بود. یکی از آن قلمروها بعد از بنیانگذار آن که یک حاکم ترک با نام عثمان بود در سال 1299 در اطراف Söğüt در Eskişehir در گوشه شمال غربی شبه جزیره سلطنت عثمانی نامیده شد. در قرن چهاردهم سلطنت عثمانی به سرعت در حال گسترش بود و در نتیجه امپراتوری عثمانی به وجود آمد که در سرزمین های وسیع در سه قاره حکومت می کردند و این امپراتوری تا پایان جنگ جهانی اول به مدت 623 سال طول کشید.


عثمانی ها در سال 1453 قسطنطنیه را تصرف کردند، در طول حکومت سلطان محمد دوم (1481-1451)، امپراتوری روم شرقی سقوط کرد، که به عنوان پایان قرون وسطی و شروع عصر جدید مشخص شده است. در طول حکومت سلطان محمد دوم، که لقب "فاتح" را به خود گرفته است، دولت عثمانی وارد دوره ای از رشد سریع شد که تا پایان قرن شانزدهم ادامه داشت. در اوج آن، عثمانی ها بر آنچه که امروزه یونان، بلغارستان، یوگسلاوی، آلبانی و رومانی در بالکان است و  همه جزایر شرق مدیترانه و روی هر قسمتی که امروز خاورمیانه است حکمرانی می کردند. مرزهای امپراتوری از کریمه در شمال تا یمن و سودان در جنوب و از ایران و دریای خزر در شرق تا اسپانیا در غرب گسترش یافته بود.


با این وجود، در آغاز قرن 16، امپراتوری عثمانی به طور پیوسته برتری اقتصادی و نظامی خود را در مقایسه با اروپا که به سرعت در دوره رنسانس ، با تسخیر قلمروهای تازه و دسترسی به مواد اولیه و انقلاب صنعتی توسعه پیدا می کرد از دست داد. امپراتوری عثمانی در سازگاری با این تحولات جدید شکست خورد. بنابراین، تعادل قدرت به نفع کشورهای اروپایی تغییر کرد. جنبش های ناسیونالیستی که در قرن نوزدهم آغاز شد و جنبش های خودمختاری و شورش های ملل بالکان توسط قدرت های اروپایی و روسیه پشتیبانی شد و به آرامی امپراتوری عثمانی را تسخیر کرد.


خلاصه تاریخ ترکیه


جنگ جهانی اول 1918-1914: تضعیف امپراتوری تا جنگ جهانی اول ادامه یافت. امپراتوری عثمانی در سال  در کنار قدرتهای متحد1914 به جنگ جهانی وارد شد و در جنگ 1918 شکست خورد و مجبور به امضا صلح موقت Mondros در 30 اکتبر سال 1918 شد. تحت شرایط این صلح موقت، قلمروهای امپراتوری عثمانی توسط بریتانیا، فرانسه، روسیه و یونان اشغال شد. این پایان واقعی امپراتوری عثمانی بود.


مقاومت ملی و جنبش آزادی به عنوان واکنشی به این اشغال تحت رهبری مصطفی کمال پدیدار شد، او یک فرمانده نظامی عثمانی بود که آناتولیا را بری استقلال ملی بسیج کرد. او گروه های مقاومت پراکنده و سازماندهی نشده را در آناتولیا متحد کرد و برای ارتش ساختار یافته سازماندهی کرد. تحت رهبری مصطفی کمال که بعدها آتاتورک یا "پدر ترک ها" نامیده شد، مقاومت قدرت یافت و ترک ها قادر به مبارزه در جنگ برای آزادی ملی شدند.


جنگ آزادی ملی ترکیه تلاشی برای ایجاد یک دولت از ویرانه های یک امپراتوری بود که زندگی خود را به پایان رسانده بود. این دوره چهار سال طول کشید (1922-1919) که در آن یک ارتش کوچک از داوطلبان جنگیدند و در مقابل قدرتهای پیشرو این زمان پیروز شدند. پیروزی آتاتورک تنها نظامی نبود، بلکه دیپلماتیک بود. پیروزی نظامی ترکیه با موفقیت دیپلماتیک در امضای پیمان صلح در تاریخ 24 جولای سال 1923 تضمین شد. با امضا بریتانیای کبیر، فرانسه، یونان، ایتالیا و دیگر کشورها، ترکیه مرزهای بین المللی دولت ترک را تعیین کرد و استقلال کامل خود را اعلام کرد. 


جمهوری ترکیه: جمهوریت آن در 29 اکتبر سال 1923 اعلام شد. برای اولین بار در طول قرن ها، مردم ترکیه از خودکفایی بهره مند شدند. مصطفی کمال به عنوان نخستین رئیس جمهور ترکیه انتخاب شد.


به عنوان رئیس جمهور برای 15 سال تا زمان مرگش در سال 1923 مصطفی کمال طیف گسترده ای از اصلاحات در حوزه های سیاسی، اجتماعی، حقوقی، اقتصادی و فرهنگی را معرفی کرد که تقریبا در هر کشور دیگری بی نظیر بود.


اولین مجمع ملی بزرگ تحت رهبری آتاتورک یک سیستم سیاسی و حقوقی جدید را بر اساس اصول دموکراسی پارلمانی، حقوق بشر، حاکمیت ملی و تقسیم قدرت، مالکیت خصوصی و سکولاریسم و جدایی دین و امور دولتی ایجاد کرد. یک سیستم آموزشی جدید و سکولار ایجاد شده بود، الفبای عربی به الفبای لاتین تغییر کرد و قوانین جدید مدنی از مدل های اروپایی اقتباس شده بود. زنان ترکیه تحت قانون دارای حق مساوی شدند و حق رای دریافت کردند که ترکیه را از نظر حقوق زنان از بسیاری از کشورهای غربی بالاتر برد. این یک انقلاب بود، در آن زمان و حتی امروز نیز بی نظیر است که ملتی عمدتا مسلمان با تمدن غربی و ارزش های جهانی به ارمغان بیاید.