جاذبه گردشگری مسکو : کاخ کرملین

جاذبه گردشگری مسکو : کاخ کرملین که سال ها پایتخت شوروی سابق بوده و اکنون پایتخت کشور روسیه می باشد، به دلیل ذیبایی و معروفیت فراوان، یکی از ده جاذبه گردشگری برتر در مسکو به شمار می رود.کاخ کرملین محل سکونت رییس جمهور روسیه و یک بنای تاریخی با قدمت فروان است که گردشگران فراوانی علاقمند به دیدن آن از نزدیک هستند.


این کاخ برای نسل های زیادی خانه حاکمان روسیه بوده و طبق اعلامیه یونسکو به عنوان میراث بشر شناخته می شود.


ورود به دو سوم از وسعت 27 هکتاری کاخ کرملین برای عموم ممنوع است، اما یک سوم دیگر آن با بناهای ارزشمند محاصره شده است، شامل جاذبه هایی از قبی کاخ ها، موزه ها، کلیساها، میدان ها، برج های ناقوس چندین آثار هنری جذاب و کنجکاو کننده و عجیب و غریب.دیوار های آجری که امروزه در آنجا دیده می شود، بیش از دو یلومتر طول دارند، بین دو و نیم تا شش و نیم ضخامت دارند، و ارتفاع آن ها از 5 تا 19 متر بر حسب زمینی که در ان قرار دارند متفاوت است. این دیوار ها در قرن پانزدهم و آغاز قرن انزدهم تحت نظارت معماران ایتالیایی ساخته شده اند.


ارسطو فیوروآنتی از معماران کرملین اطمینان داد که دیوارها و برجهای کرملین با یکدیگر هماهنگی کامل دارند؛ و پیرو آن، آنتون فریازین، برج توور تاینیتسکی (Tower Tainitskaya) را   که در آن با عبور از یک راه مخفی می توان به رودخانه مسکو رسید، و یک چاه در قسمت مخفی زیرین برای دسترسی به آب حفر شد.بعد ها 19 برج دیگر و از جمله برج اسپاسسکی (Spasskaya)در این مجموعه ساخته شد که بلند ترین نقطه آن 71 متر ارتفاع دارد. این برج تنها برجی است که میدان سرخ دسترسی دارد، و به عنوان برج اصلی و محل ورود به کرملین در نظر گرفته شده است.


ساعت معروف "کورانی"، که در هر سال نو در تمام ایستگاه های تلویزیونی روسیه نمایش داده می شود، بخشی از این برج را تشکیل می دهد.


در آنسوی دیوارهای کرملین مسکو، ساختارهای قرنهای 15 تا 20 به منظور ایجاد یک مجموعه منحصر به فرد از معماری در پنج محیط مربعی و سه خیابان با هم ترکیب شده اند.در مرکز مربع اصلی، میدان کلیسای جامع به عنوان برترین بخش این مجموعه شناخته می شود، که چندین کلیسا در اطراف آن قد علم کرده اند که مهم ترین، قدیمی ترین و بزرگترین آن ها کلیسای جامع اسقف می باشد.


قرن هاست که گنبد های طلایی این کلیسا ها در میان مسافران از شهرت فراوانی برخوردار است و یکی از با یاد ماندنی ترین جلوه هایی است که گردشگران در آن جا می توانند ببینند.


پس از عبور از دروازه های اصلی و ورود به کرملین، معبرهای زیبا و اتاق های مجللی وجود دارند که در طول تاریخ محل ملاقات حاکمان با مردم و سفرای خارجی بوده اند.


مراسماتی در اربطه با تاریخ و فرهنگ روسیه و همچنین مراسم مذهبی و جشن های کلیسا، در کلیسای اصلی کرملین مسکو برگزار می شود.


قدیمی ترین ساختمان در کرملین، کاخ گربه ها است که ساخت آن توسط ایوان سوم در سال 1485 به عنوان، اولین خانه خانواده سلطنتی بعد از قصر ترم (Terem Palace)، به تصویب رسید.این دو کاخ با قصر بزرگ کرملین ساخته شده در سال 1838 توسط نیکلاس با هزینه یازده میلیون روبل (مجموع باور نکردنی در آن روزها) پیوند دارند.


در دهه 1990 بیش از یک میلیارد دلار برای بازسازی آن صرف شد که شامل پنج اتاق پذیرایی خیره کننده، یک پله قرمز مراسم و اتاق های خصوصی شاهنشاهی است.


یکی دیگر از آثار برجسته کرملین، برج ایوان بزرگ است. این ساختمان 81 متری برای نشان دادن مرکز دقیق مسکو در سال 1600 ساخته شده بود و تا انقلاب اکتبر، بلندترین ساختمان در مسکو بود.


21  زنگ آن نیز در تعطیلات کلیسایی به عنوان نشانه ای برای کلیساهای دیگر در مسکو، و همچنین در زمان جنگ و هنگامی که دشمن نزدیک بود، راه اندازی شد.


تسار بل، بزرگترین زنگ دنیا، امروزه با نمایش کارهای پیچیده خود به عنوان یک نمایش معروف شناخته می شود. این زنگ با وزن 202 تن با درد سر های فراوان ساخته شد و ساخت آن هیچ ارتباطی با وظیفه اصلی زنگ های کلیسا ندارد.


یکی دیگر از آثار شگفت انگیز کرملین، یه توپ جنگی بزرگ با بیش از 5 متر طول و 39 تن وزن است که یکی از بزرگ ترین و قدیمی ترین توپ های جهان می باشد.


ساخت این توپ نیز مانند زنگ بزرگ، هیچ ارتباطی با وظیفه اصلی یک توپ نداشته و صرفا تزیینی می باشد. هزاران توپ سنگین دیگر نیز در اطراف برای زیبایی کار گذاشته اند.در پایان نیز دو موزه مورد علاقه هر بیننده در این مجموعه، آرم اورم کرملین و صندوق الماس نام دارند که تقریباً همه بازدید کنندگان کرملین بازدید از این دو موزه را نیز فراموش نمی کنند.


در اینجا گنجینه ای به یادگار مانده از نسل های تزار های روس نگهدار می شود که مسلماً از جذاب ترین دیدنی های سکو می باشند.


این موزه ها گنجینه های بزرگی از هنر، جنگ، وسایل نقره ای، مربوط به قرون 15 تا 20 هستند که از هر لحاظ کامل می باشند و اطلاعات هنری، فرهنگی و تاریخی فراوانی را در این موزه ها می توان کسب نمود که نمونه مشابهی در هیچ جای دیگر روسیه ندارند.


 


berimyeja.com مرجع کامل گردشگری و معرف بهترین و معتبرترین آژانس های مسافرتی ایران  • این مطلب توسط سایت بریم یه جا تهیه شده و انتشار و استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد .

  • نویسنده مطلب : ستار کنجوری