جاذبه های گردشگری مسکو (2)

جاذبه های گردشگری مسکو اکثراً مربوط به زمینه های معماری، فرهنگی و هنری بوده و از قدمت بالایی برخوردار می باشند. زیبایی منحصر به فرد این جاذبه های هر ساله گردشگران فراوانی را برای بازدید به مسکو می کشاند.


در مقاله قبلی (جاذبه های گردشگری مسکو-1)، سه مورد از ده جاذبه گردشگری برتر مسکو را معرفی نمودیم و در این مقاله نیز به معرفی سه مورد دیگر از ده جاذبه برتر گردشگری در مسکو می پردازیم:


4: پارک گورکی (THE GORKY PARK)پس از بازدید از جاذبه های قبلی می توانید با پیاده روی وارد منطقه پیاده روی  در کناره رودخانه مسکو شوید.


در اینجا می توانید پارک هنر موزون (Park Art Museon) را ببینید که دارای مجموعه ای منحصر به فرد از 700 مجسمه است.


امروزه پارک موزون همراه با پارک گورکی و نازکوهنی ساد  (Neskuchniy Sad)، تا حد بسیاری بازسازی شده اند. فضای پارک هنر موزون برای ماندن در آنجا کاملا راحت و لذت بخش است.


رودخانه بانک (River Bank) را دنبال کنید تا به یک نقطه اوج و یک مرکز فرهنگی اصلی امروزه در مسکو به نام پارک گورکی برسید.


این پارک در سال 1928 افتتاح شد. در سال 2011 پارک گورکی تحت بازسازی بزرگی قرار گرفت و اکنون ظاهری تازه و پر جنب و جوش دارد.


طراحی پارک که به تازگی ارتقا یافته است، آن را به یکی از جالب ترین مکان ها برای صرف اوقات فراغت تبدیل می کند.


هر روز حدود 20 هزار بازدید کننده از این پارک 109 هکتاری بازدید می کنند.این پارک دارای ایستگاه های اجاره دوچرخه و یک منطقه اقتصادی خوب با وای فای است. همچنین، یک سینما در فضای باز در این پارک وجود دارد و نیز و در گلخانه ای که در آن قرار دارد، می توانید سبزیجات تازه مانند ریحان و کاهو را خریداری کنید.


بسیاری از کافه ها در فضای باز، کلاس های یوگا، جشنواره های فیلم در سینمای تابستانی و کنسرت های موسیقی کلاسیک، دیگر امکاناتی هستند که در این پارک می توانید ببینید.


برای تماشای آسمان و ستاره ها، می توانید به رصدخانه پارک بروید و از طریق تلسکوپ به تماشای داستان های بصری جذاب از ستاره شناسان درباره ستاره ها بپردازید.


همچنین می توانید از بسیاری از ورزش ها مانند والیبال، هندبال، فوتبال یا یک پیاده روی لذت بخش در محیط زیبای پارک لذت ببرید.


اگر به سمت رودخانه مسکو بروید، به پارک نسکوچنی ساد می رسید. محل شگفت انگیزی در مرکز مسکو و یکی از قدیمی ترین پارک های مسکو که در چند سال گذشته بازسازی شده است.


در حالی که اینجا یک زمانی منطقه ای پر از قصر های تابستانی متعلق به ثروتمندترین نجیب زادگان مسکو بود، در حال حاضر یک قطعه جذاب از حیات وحش با بسیاری از تفریحات و مکان های استراحت است.


5: متروی مسکومتروی مسکو نیز جذابیت های فراموش نشدنی خود را دارد.


این شهر زیر زمینی در سال 1935 افتتاح شد و یکی از پروژه های معماری بی نظیر اتحاد جماهیر شوروی است. به همین دلیل است که به اکثر ایستگاه های زیرزمینی به مرکزی مانند یک موزه نگاه می کنند.


هر ایستگاه دارای حال و هوای خاص خود، دکوراسیون های مختلف و داستان های جذاب است. برای دیدن تصاویری فراموش نشدنی از مسکو، مسافرتی در زیر زمین این شهر داشته باشید.


اطلاعات عمومی درباره متروی مسکومتروی مسکو از ساعت 5:30 تا 01:00 باز است. زمان باز شدن دقیق در ایستگاه های مختلف با توجه به ورود اولین قطار متغییر است، اما تمام ایستگاه ها به طور همزمان در ساعت 1 صبح ورودی های خود را متوقف می کنند و برای تعمیر و نگهداری تعطیل می شوند.


حداقل فاصله بین قطارها 90 ثانیه در ساعات صبح و عصر می باشد.نام و نشانه های  هر خط با توجه به شاخص الفبایی (معمولا شامل یک عدد)، یک نام و یک رنگ مشخص می شود.


در اطلاعیه های صوتی در روسیه که به خطوط اشاره دارند نام و شماره به زبان انگلیسی گفته می شود.


هنگامی که قطار به سمت مرکز شهر می آید و یا در جهت عقربه های ساعت روی نقشه حرکت می کند، صدای مرد نام ایستگاه بعدی را اعلام می کند؛ و صدای زن هنگام دور شدن قطار از مرکز شهر یا حرکت در مسیری با جهت عکس عقربه های ساعت روی نقشه حرکت می کند، نام ایستگاه بعدی را اعلام می کند.


همچنین رنگ های خاصی برای نقشه ها و نشانه های خطوط اختصاص داده می شود.


وای فای رایگان مترو ام تی فری (MT_FREE) نامیده می شود و در تمام 12 خط مترو (در داخل قطار) در دسترس است.


استفاده از خدمات مترو اغلب سریع ترین و کارآمد ترین راه برای جا به جایی در شهر است. اما در طول روز، معمولا ایستگاه های مترو بیش از حد شلوغ هستند؛ بنابراین اگر می خواهید فقط از زیبایی این ظهر زیرزمینی لذت ببرید، بهتر است بازدید از آن را به اواخر شب موکول کنید.


اطلاعات جالب در مورد متروی مسکودر طول جنگ جهانی دوم، زمانی که به عنوان یک پناهگاه جنگی استفاده می شد، 213 نفر در مترو متولد شده بودند.


76 مجسمه برنز از کارگران، دهقانان، سربازان، ملوانان و... در ایستگاه پلوشاد انقلابی (Revolutionary Ploshchad) وجود دارد و این فقط افسانه مربوط به یکی از ایستگاه هاست.


گفته شده است که برخی از موزاییک های باشکوه در چندین ایستگاه مرکزی، برای مثال موزاییک "صلح جهانی" در ایستگاه نووسلوبودسکایا (Novoslobodskaya) که با قطعات مینا و اسمالت ساخته شده است، از کلیسای معروف مسیح کلیسای نجات دهنده، قبل از تخریب آن توسط استالین، گرفته شده است.


همپنین، متروی مسکو مانند هر بنای قدیمی دیگری دارای داستان های زیادی درباره ارواح و اشباح است. یکی از معروف ترین آن ها هواپیمای قدیمی است و زمانی که مردم ظاهر می شوند در داخل دیوار ها پنهان می شوند. یکی دیگر قطاری قدیمی است که در داخل ایستگاه می ایستد، سپس درهای خود را باز می کند و در تاریکی پنهان می شود. گفته می شود که ارواح زندانیان استالین که در ساخت مترو کار میکردند، برای همیشه در داخل مترو سرگردان هستند...


6: صومعه نوودویچی (THE NOVODEVICHY CONVENT)این صومعه که در قرن های 16 و 17 در سبک به اصطلاح "باروک مسکو" ساخته شده است، بخشی از زنجیره ساختاری گروه های مسیحی بود که در سیستم دفاع از شهر ادغام شدند.


این کلیسا به طور مستقیم با تاریخ سیاسی، فرهنگی و مذهبی روسیه ارتباط دارد و نیز ارتباط نزدیکی با کرملین داشت.


زنانی از خانواده تزار و اشراف و از آن استفاده می کردند. اعضای خانواده و همراهان تزار نیز در گورستان مخصوص خود در این صمعه دفن شدند.


این کلیسا نمونه ای شگرف و بی نظیر از بالاترین دستاوردهای معماری روسیه با محیط های غنی و مجموعه ای مهم از نقاشی ها و مصنوعات را ارائه می دهد.


این کلیسا در سال 1917 بسته شد و در سال 1926 به بخشی از موزه تاریخی کشور تبدیل شد. مجموعه موزه در حال حاضر شامل حدود 12000 اثر از جمله نقاشی های قدیمی روسیه، پارچه های قرن های 16-20، اقلامی از فلزات گرانبها و سنگ، اقلامی از کالا های مذهبی و پوشاک ساخته شده توسط بهترین هنرمندان، جواهرات ومصنوعات پارچه ای و گلدوزی و صنایع دستی خانگی است.


گوستان ها یکی از جاذبه های ویژه صومعه ها می باشد. گورستان قدیم در داخل دیوارهای کلیسا قرار دارد و از اوایل قرن هجدهم، برای افراد برجسته و ارزشمند، و به ویژه خانواده تزار استفاده شده است.


در قرن نوزدهم بسیاری از بزرگان روس در اینجا به خاک سپرده شده اند.


این گورستان جدید از سال 1898 تا 1904 مورد استفاده قرار گرفت. در دوران اتحاد جماهیر شوروی، این گوستان دومین منطقه مهم روسیه پس از کرملین بود.


ادامه جاذبه های گردشگری مسکو را در اینجا بخوانید


berimyeja.com مرجع کامل گردشگری و معرف بهترین و معتبرترین آژانس های مسافرتی ایران  • این مطلب توسط سایت بریم یه جا تهیه شده و انتشار و استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد .

  • نویسنده مطلب : ستار کنجوری