تفریگاه پیتروف در سنت پترزبورگ

سنت پترزبورگ به خاطر قصر ها و موزه هایی که در مرکز شهر دارد و نیز به خاطر پارک ها و تفریگاه های حومه شهر، به عنوان یک مقصد گردشگری و تفریحی در دنیا شناخته شده است.تصویر کاخ پتیروف


تفریگاه پیتروف یکی از زیبا ترین جاذبه های گردشگری در سنت پترزبورگ می باشد، بخصوص زمانی که (در تابستان) مجموعه ای باور نکردنی، شگفت انگیز و بسیار زیبا از فواره های آبی در حال اجرای نمایشی حیرت انگیز هستند.


از مجموعه کاخ و پارک پیتروف که با نام پترودوورتس (Petrodvorets) نیز شناخته می شود، به ورسای روسی نیز یاد می شود، اگرچه بازدید کنندگان نتیجه می گیرند که ورسای با پیتروف با این همه زیبایی با وسعت و عظمت بسیار بیشتر و املاک با شکوهی که دارد، قابل مقایسه نیست.


با این حال، ورسای الهام بخش میل پطرس بزرگ به ساخت کاخ امپراطوری در حومه شهر جدیدش بود؛ و پس از تلاش ناکام خود در استرلنا (Strelna)، به ساخت مجموعه پیتروف پرداخت.آتش بازی در قصر بزرگ در پیتروف


پیترفف - که به معنی "دادگاه پیتر" در زبان آلمانی است-  ابتدا به محل کاخ مونپلاسیر تزار، و سپس به این کاخ اصلی بزرگ تبدیل شد.


پیتر بزرگ طی یک دهه چندین اشتباه را در انتخاب یک محل مناسب برای اقامت تابستانی اش مرتکب شد. اما در نهایت اینجا را برای اقامت خود ساخت.


با اینکه اینجا تقریباً با الگو گرفتن از ورسای مدلسازی و ساخته شده است، اما سلیقه و علایق پیتر را نیز منعکس میکند. این پارک که در دوره امپراتور الیزابت دختر پیتر گسترش یافت، از لحاظ محدوده و وسعت بسیار بزرگ تر از مدل خود یعنی ورسای شد.جشنواره چشمه در پیتروف


این املاک به اندازه ای مورد علاقه دختر پیتر، امپراطور الیزابت بود که دستور داد تا کاخ های بزرگ را در آن بسازند و پارک و سیستم معروف چشمه ها را نیز گسترش داد، از جمله کاساد گراند کاساد (Cascade Grand Cascade) را.


گسترش و بازسازی این پارک در طول قرون هجدهم و نوزدهم نیز همچنان ادامه داشت.


کاترین بزرگ پس از منصرف شدن از به جای گذاشتن نشانه هایی از خود در این پارک، دادگاه را به پوشکین (Pushkin) منتقل کرد. اما پیترف یک بار دیگر در زمان سلطنت نیکلاس اول، مجلس امپراطوری را مجبور کرد که دستور ساخت کاخ مدرن را در سال 1826 صادر کند.فصل برک ریزان در پیتروف


در جنگ جهانی دوم پیترفف نیز مانند تقریبا تمام املاک حومه سن پترزبورگ، توسط نیروهای آلمانی ویران شد. با این حال، بازسازی آن یکی از اولین اقدامات عمومی در بازسازی سنت پترزبورگ بود و به لطف کار مهندسین نظامی و همچنین همکاری بیش از 1000 نفر به عنوان داوطلب، پارک نئون تا سال 1945 بازسازی شده در این سال به روی عموم مردم باز شد و نمای ساختمان کاخ بزرگ نیز در سال 1952 بازسازی شد.


نام پتیروف در سال 1944 نیز دگرگون شد و به پترودوورتس  تغییر داده شد؛ نامی که یک شهر در همین نزدیکی با آن شناخته می شود. اما امروزه این کاخ و پارک دوباره با نام پیتروف شناخته می شود.  آبشار بزرگ در پیتروف


با وجود اینکه کاخ پیتروف از لحاظ دیدنی بودن در درجه ای پایین تر از کاخ کاترین در تزارسکی سلو (Catherine Palace at Tsarskoye Selo) قرار دارد، اما تنوع و فراوانی جاذبه های آن بسیار بیشتر است و شامل ساختمان های عظیم در سبک باروک، آبشارهای بزرگ تزیین شده با طلا و سبک های مختلف باغبانی بافضای سبز بسیار بزرگ و دیدنی می باشد.


berimyeja.com مرجع کامل گردشگری و معرف بهترین و معتبرترین آژانس های مسافرتی ایران  • این مطلب توسط سایت بریم یه جا تهیه شده و انتشار و استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد .

  • نویسنده مطلب : ستار کنجوری