تجربه فرهنگ محلی کامبوج در جزیره بامبو ایسلند

هفته ی گذشته با خودم به توافق رسیدم که بیشتر از این زمان را هدر ندهم و به یک سفر حساب شده بروم! به همین دلیل چند روز گذشته را در کامبوج Cambodia در بامبو Bomboo ایسلند Island گذرانیدم. از این که به این جا سفر کرده ام احساس خوشحالی می کنم و این سفر را برجسته ترین سفر در طول دوران گذشته ی سفر های خود می دانم. این اولین نگاه من به فرهنگ خمر Khmer است.


جزیره بامبو جزیره ای کوچک است که می توانید در عرض 10 دقیقه تمام آن را عبور کرده و بپیمایید. این جزیره تنها دو ساحل داشته و در آن جا اینترنت وجود ندارد! این شما ، این یک کتاب خوب و تعداد افراد اندکی که در این ساحل تردد می کنند همه چیز برای آرامش مهیا شده است.


روزها را در ساحل می گذراندم و شب شعر های آزادانه ای برگزار می کردم وقتم را با خانواده میگذراندم و پس از چندماه پر از استرس نوشتن احساس می کردم که واقعا به این استراحت نیاز دارم.


اما بیشترین چیزی که من از آن لذت بردم شب نشینی من با کامبوجان در جزیره بود. من با دو دوست به بامبو آمده بودم، چون ما مدیر بنچمارک ها را می شناختیم.


بعد از آنکه کارکنان آشپزخانه به سفارش گردشگران مختلف رسیدگی کردند احساس خستگی کرده و همه ی ما برای غذا و نوشیدنی ها به خانه جدید من رفتیم. من تا جایی که می توانستم غذا می خوردم. آنها مواد غذایی را روی بشقاب من گذاشتند. غذاهای سرخ شده بر روی بشقاب من قرار داده می شد،به حدی که حس می کردم دهانم با آتشو ادویه جات پر شده باشد. 


همانطور که ما غذا می خوردیم، من در مورد اینکه فرهنگ های مختلف غذا خوردن گفت و گو و صحبت می کردم. مردم محلی در کامبوج، مانند بسیاری از دیگر مردم جهان، از میل کردن غذا در مکان های عمومی لذت می بردند.


تجربه فرهنگ محلی کامبوج در جزیره بامبو ایسلند


من فقط به این نکته توجه نداشتم که آنها غذا خوردند، بلکه به این دقت می کردم که آن ها چه چیزی را می خورند. مانند بسیاری از جوامع فقیر، از روستایی بازدید کردم که هیچ غذایی در آن جا هدر نرفته و اسراف نمی شود. ماهی مرکب کاملا پخته شده ، سر میگو خورده می شود و هیچ بخشی از آن مرغ بی استفاده نمی ماند.این یک فرهنگ کامبوجی منحصر به فرد است که با فرهنگ اسراف در جوامع غربی کاملا در تضاد است.


پس از شام، زمانی که بشقاب ها تمیز شدند، موسیقی نواخته شد، و مردم محلی رقص سنتی را انجام دادند.


تجربه فرهنگ محلی کامبوج در جزیره بامبو ایسلند


همانطور که شب ادامه داشت، برخی از اصطلاحات خمری ام را آموختم، با یکی از قایقرانی ها ارتباط برقرار کرده و یک نوشیدنی خردل را به همراه یکی از آشپزان نوشیدم.


هنگامی که در بامبو بودم درست مانند زمان هایی که در یونان، بانکوک، آمستردام و بسیاری دیگر از مکان هایی که سفر کرده ام چیزهایی آموختم: فرهنگ فقط در طول زمان خود را نشان می دهد.


به عنوان مسافر، ما به شهرها و مناطق مختلفی سفر می کنیم.اگر شما واقعا می خواهید یک مکان را در یک سطح عمیق تر درک کنید و بشناسید، لازم است تا در بعضی مواقع، شما توقف کرده، در آن مکان مانده و تجربه کسب کنید حتی اگر این کار به معنی از دست دادن مکان های دیگر که می خواهید بازدید کنید باشد.