تئاتر ماریسنکی، جلوه ای از هنر نئوکلاسیک در سنت پترزبورگ

تئاتر ماریسنکی یک اثر هنری با شکوه و یکی از مراکز برگزاری زیباترین کارهای اپرا و باله در سنت پترزبورگ و البته در کل روسیه است. این تئاتر در واقع ساختمان برجسته ای از نئوکلاسیک است که به خاطر جلوه های عظیم و دکوراسیون زیبای سالن نمایشی که دارد، بسیار چشمگیر است.نمای شبانه تئاتر مارینسکی از بیرون


تئاتر باله شاهنشاهی و اپرا از سال 1783 تا کنون وجود داشته است. ساختمان رینالدی که توسط توماس-د-تونوم در سال های 1802-1803 گسترش یافت و توسط آلبرتو کاووس، پسر آهنگساز و ارکستر اپرا در سال های 1826-1836 اصلاح شد، امکان استفاده از ماشین آلات مدرن را به برگزارکنندگان نمایش ها در تئاتر می دهد.


در سال 1845، گروه سیرک آلاساندرو گوررا از ایتالیا وارد سنت پترزبورگ شد. و آنها به زودی مقامات شهر را متقاعد کرند تا اجازه دهند که یک ساختمان چوبی دائمی برای اجرای نمایش های خود در مقابل تئاتر بلشویک احداث کنند.


 نمای تاریخی سالن کنسرت تئاتر مارینسکی


نمایش های گوئرا، زن سوارکار و عجیب و غریب، و هاوت ایکول هنرمند شعبده باز، (چیزهایی که روس ها تا آن زمان ندیده بودند) به شدت در میان مردم شهر محبوب شدند و یک اشتیاق پایدار برای تماشای سیرک در میان روس ها شکل گرفت.


نیکلاس من خیلی زود آن ها را به رسمیت شناخت و به زودی هنر سیرک را تحت کنترل دولت در آورد؛ و از آن پس هنر سیرک در سنت پترزبورگ رو به پیشرفت و گسترش نهاد.


با اینحال، در سال 1846، در ماجرایی که اصطلاحاً "جنگ سیرک" نامیده می شود، گوئرا مغلوب کوزنت شد و سنت پترزبورگ را ترک کرد.صحنه ای از نمایش عروس تزار در تئاتر مارینسکی


در سال 1847، ساختمان او در تئاترلنایا پروشچاد (Teatralnaya Ploshchad) تخریب شد تا جا برای ساختن یک ساختمان جدید توسط آلبرتو کاووس به منظور ساختن سیرک امپریال ایجاد شود.


این ساختمان لوکس در سال 1849 افتتاح شد. تئاتر خیلی بزرگتر از آن چیزی بود که برای اجرای سیرک مورد نیاز بود. با یک فضای پر زرق و برق از گچ کاری، نقاشی های دیواری و لوسترهای خیره کننده و سالن های بزرگی هم برای اجراهای سوارکاری و هم برای اجرای پانتومیم ها وجود داشت.سالن اصلی تئاتر مارینسکی


در تلاش برای پویایی این فضای با شکوه، کوزنت مجموعه ای از نمایش های پر آب و تاب را سازماندهی کرد. در ابتدا نمایش ویژه گروه قزاق ها بود، یک گروه سرود دسته جمعی، و نمایش 120 سرباز ارتش امپراتوری؛ اما به شدت با شکست مواجه شد. و در نتیجه کوزنت از سمت خود استعفا داد.


پس از استعفای وی، سیرک امپراتوری هرگز محبوبیت اولیه خود را به دست نیاورده و ساختمان به طور فزاینده ای برای اجرای نمایشنامه و اجرای موسیقی توسط شرکت اپرای روسیه مورد استفاده قرار گرفت.


با اینکه کمپانی باله شاهنشاهی و شرکت اپرای ایتالیایی همچنان در این تئاتر کار می کردند، اما ساختمان به طور فزاینده ای داشت ویران می شد و نگرانی های مربوط به قابلیت ساختاری آن نیز وجود داشت.


هنگامی که سیرک امپریال در ژانویه 1859 سوزانده شد، کاووس دستور ساخت یک جایگزین کاملاً سنگی را داد که به نام امپراطور ماریا الکساندرن، همسر جدید تزار اسکندر دوم، "تئاتر ماریینسکی" نامگذاری شد.پرده اصلی تئاتر مارینسکی


کاووس طرح اساسی ساختمان قدیمی را حفظ کرد اما ارتفاع ساختار مرکزی آن را افزایش داد. این ساختمان مانند سیرک امپریال قبل از آن، اساساً نئوکلاسیک بود، البته به همراه عناصر طراحي نوا گرايي که در تزئينات آن به کار گرفته شده بود. کاووس از خود تزار برای بازسازی تزئینات باشکوه سیرک امپریال در داخل ساختمان، دستور گرفته بود.


از میان عناصر قابل توجهی از دکور ساختمان که از آن دوره تا کنون باقی مانده است، می توان به نقاشی سقفی یک ساعت با کاپیتان توسط انریکو فرانچینلی، و لوستر چشمک زننده طراحی شده توسط کاووس اشاره نمود.


تئاتر جدید ماریایینسکی در 2 اکتبر 1862 با نمایشنامه زندگی برای تزار (A Life for Tsar) افتتاح شد. با مدیریت ادوارد ناپروکن، که نیم قرن در تئاتر کار کرده و در سال 1869 به عنوان مدیر اجرایی تئاتر مارینسکی انتخاب شد، تئاتر مارینسکی و شرکت اپرای روسیه وارد عصر طلایی شدند و نمایش های بزرگ و معروفی مانند ریمسکی-کورساکوف، موسورگسکی و چایکوفسکی را اجرا کردند.


در سال 1886 زمانی که تئاتر بلشویک کامنی در نهایت محکوم شد، شرکت باله شاهنشاهی به تئاتر ماریایینسکی منتقل شد.سالن نمایش در مرحله جدید


در آن زمان، "ماریوس پتیپا"ی افسانه ای بالاترین مقام را در باله داشت و در تئاتر مارینسکی روی صحنه بود، که رقص های ابداعی او، "زیبای خفته"، "نجوا" و "دریاچه سوان" برای اولین بار اجرا شد.


تقریباً در همان زمان، ویکتور شروت معمار اصلی اداره تئاترهای امپراتوری شد و کار او در  مارینسکی شامل بازسازی نما ها پس از آتش سوزی در سال 1880 بود؛ به همراه بازسازی بزرگ در سال های 1883-1896، که سالن نمایشی که امروز می توانیم ببینیم در طی آن بازسازی ایجاد شد.


در سال 1914، پرده طراحی شده توسط الکساندر گولین، معروف به پرده مارینسکی، در تئاتر نصب شد.


در دوران شوروی، تئاتر به افتخار سرگئی کیروف، رئیس حزب محلی ترور شده، تغییر نام داده شد و شرکت های اپرا و باله هنوز با این نام در خارج از کشور شناخته می شوند.سالن نمایش جدید با حضور بینندگان


در حالی که این شرکت ها تحت هدایت هنری والری گرجیف از قدرت تئاتر برای قدرت گرفتن خود استفاده می کنند، تئاتر خود نیاز به نوسازی دارد.


آخرین سالن اصلی این ساختمان در سال 1970 تکمیل شد و با وجود اینکه اماکن عمومی در شرایط عالی قرار دارند، اما مناطق پشت صحنه در وضعیت بدی قرار دارند.


با این حال، هنگامی که تئاتر در نهایت برای نوسازی آماده می شود، این شرکت از سالن کنسرت مارینسکی که توسط معمار فرانسوی  خاویر فابر طراحی شده و در سال 2007 افتتاح شده است، استفاده خواهد کرد.


و مرحله دوم انتظار بلند مدت تئاتر برای معماری، مربوط به جایی در مقابل بانک کانال کریوکوف می باشد؛ که از سال 2003 در دست ساخت است.


berimyeja.com مرجع کامل گردشگری و معرف بهترین و معتبرترین آژانس های مسافرتی ایران  • این مطلب توسط سایت بریم یه جا تهیه شده و انتشار و استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد .

  • نویسنده مطلب : ستار کنجوری