کاخ الکساندر، اثری قابل لمس از زندگی آخرین تزار های رومانوف در سنت پترزبورگ

کاخ الکساندر توسط جیاکومو کارنگی معمار برجسته و مشهور سنت پترزبورگ، و به دستورات کاترین بزرگ به عنوان یک هدیه برای نوه مورد علاقه اش الکساندر (تزار الکساندر اول) ساخته شده است تا در آینده عروسی وی را در آنجا برگزار کنند. کاخ الکساندر در سال 1796 تکمیل شد و یکی از بهترین ساختمان های نئوکلاسیک در کل روسیه محسوب می شود.کاخ الکسنار در تزارسکی سلو


استاد کارنگی، که در ابتدا طرح معماری کل سنت پترزبورگ را برنامه ریزی کرد، تشویق شد که طرح های خود را برای ساختن کاخ الکساندر با هدف هماهنگی بیشتر با محیط آرام تر تزارسکی سلو (Tsarskoe Selo) ساده تر کند، و نتیجه آن، یک ساختمان زیبا و با هماهنگ با دکوراسیون کم رنگ اما بی نظیر بود.


نمای شمالی این کاخ زیبا با ستون های زبای معلق که طرحی باستانی دارند در مرکز، و بال های بالایی که در هر دو طرف دیده می شوند، بیشتر به چشم می آید.آثار تاریخی کاخ الکساندر


الکساندر زمان کمی را در این کاخ ماند و هنگامی که تاج و تخت را به دست آورد، او نیز به نوبه خود برادر و وارث آینده اش، نیکلاس اول را به عنوان جانشین خود معرفی کرد.


نیکلاس به طور ویژه ای به این ساختمان علاقه مند بود، و اقدامات گسترده ای را برای پیشرفت کاخ در قسمت های داخلی و خارجی آن انجام داد.


پس از آن، این به یک سنت برای کاخ الکساندر تبدیل شد که محل اقامت تابستانی وارث تاج و تخت باشد، و در نتیجه این ساختمان تا مدت ها به طور منظم بازسازی و مدرن تر شده است.


گرچه این کاخ به نام کاخ الکساندر مشهور است، اما به عنوان خانه دائمی نیکلاس دوم، همسرش الکساندرا و فرزندانش مورد استفاده قرار گرفت.نمایشگاه موزه در کاخ الکساندر


این خانواده یک بال از کاخ را به طور کامل بازسازی کردند تا یک مجتمع خصوصی لوکس در آن ایجاد کنند؛ و نیکلاس نیز بعدها در زمان حکومت خود ساختن تعدادی از اتاق های دولتی ایالت نوو را در آن سفارش داد.


پس از انقلاب اکتبر، سالن های کاخ به عنوان یک موزه نگهداری می شد تا به پرولتاریا (طبقه کارگر) نشان دهد که تزار ها چگونه و در چه سطحی از رفاه زندگی می کرده اند.


با این حال، این نمایش به زودی به خاطر ایجاد همدردی بیش از حد مردم با سلطنت پر افتخار و از دست رفته تزار ها خاتمه یافت، و موزه به آرامی از دهه 1920 تا 1930 برچیده شد.نمای داخلی باز سازی شده کاخ الکساندر


این کاخ در زمان اشغال بخشی از روسیه توسط نازی ها در جنگ جهانی دوم از آسیب های جدی در امان ماند و پس از جنگ یک تصمیم برای تبدیل آن به کالج دریایی گرفته شد و مجموعه موزه در میان دیگر کاخ های امپراتوری پراکنده شد.


با این حال، از آنجا که پرستوریکا (برنامه اصلاح سیستم سیاسی و اقتصادی در اتحاد جماهیر شوروی سابق)، توسط گروهی از علاقه مندان به آشتی میان آمریکا و روسیه انجام شد، این برنامه باعث شده بود که این موزه بازسازی شود و پروژه ای مداوم برای بازسازی محیط داخلی کاخ مطابق با زمان سلطنت نیکلاس دوم باشد.فضای داخلی پر زرق و برق کاخ الکساندر


در حال حاضر سه اتاق بازسازی شده در کاخ الکساندر دیده می شود و ده سالن دیگر نیز توسط نمایشگاه به تاریخ کاخ و نحوه زندگی آخرین رومانوف ها اختصاص یافته است.


نمایش آثار قابل لمس شامل عکس ها، مدل ها، اثرات شخصی و نمایش فیلم مستند درباره زمان حکومت نیکلاس، یکی از ویژگی های برجسته این کاخ در حال حاضر است.


نکته: از 1 سپتامبر 2015، کاخ الکساندر برای انجام عملیات بازسازی بسته شده است و دیگر برای عموم باز نمی شود. تاریخ اتمام بازسازی مجدد کاخ هنوز اعلام نشده است.


berimyeja.com مرجع کامل گردشگری و معرف بهترین و معتبرترین آژانس های مسافرتی ایران  • این مطلب توسط سایت بریم یه جا تهیه شده و انتشار و استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد.

  • نویسنده مطلب: ستار کنجوری